| AvalohAlyn a întrebat:

Umblam în viața după bani,lucruri,obiecte, case și suntem ocupați mai mereu să facem bani...dar oare cat de mult contează lucrurile și banii în viața altfel decât să supravietuiesti decent? Luăm ceva după noi in lumea cealaltă? Oare cum ar fi să ne mulțumim cu mai puțin și cu ce avem..nu ar fi mai ok? Și mă refer la noi toți, avem boala după bani cat mai multi dar oare câți dintre noi suntem fericiți cu adevărat?

2 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Eu am bani potriviti, exact cat am nevoie dar sunt si fericit, nu am ganduri naspa, merg voios la serviciu, imi iubesc sotia. Consider ca banii nu au nici o valoare de fapt, sunt bucati de hartie pe care le imprastiem cu usurinta. Iti aduc un moment de ipotetica fericire, ai cumparat azi ceva ce-ti doresti, dupa un timp de plictisesti si efemera fericire dispare, in schim fericirea reala nu dispare niciodata, un copil bun, o sotie iubitoare, parinti sanatosi si intelepti, astea-s adevaratele bucurii ale vietii, nu credeti?

| ChrisRo a răspuns:

Pai ce ai enumerat tu acolo, tine de supravietuire. Iar in cazul asta, tu esti fericit daca ai bani, insa esti nefericit daca nu îi ai. Similar, nu esti fericit ca respiri, insa ai fi foarte nefericit daca ai avea probleme cu respiratia. Cam asa merge treaba cu chestiile astea materiale. Ca sa simti ca intr-adevar iti traiesti viata, trebuie sa ai un cerc de prieteni, sa ai o sotie sau o prietena.
Ai vazut tu sa se planga vreodata cocalarii aia cu 3 clase sau sa cada in depresie? Nu, intrucat ei interactioneaza satisfacator cu oamenii, chiar daca dpdv material nu o duc prea bine.