| anonim_4396 a întrebat:

Bună, voi ce vă mai aduceți aminte din copilăria voastră?
Eu aș dori să împart cu voi câte lucruri din amintirea copilăriei mele!
Lucruri care mi-au marcat într-o oarecare măsură copilăria!
Am să încep cu cărțile de joc Păcălici!
Pe urmă au urmat cărțile de joc Pokemon!
Dar majoritatea le foloseau pe post de colecție!
Cărțile de joc Digimon!
Pe urmă au urmat cărțile de joc Yugi-Oh!
Cele de la Digimon și Yugi-Oh erau cărți care se jucau cu persoanejele de pe ele, care aveau fiecare niște puteri anume cu care puteai ataca alte cărți!
Unele erau mai puternice (cărți de joc), decât altele!
De menționat că unele dintre ele erau fosforescente și lucioase cu sclipici, cum sunt unele bancnote!
Acestea erau rare (cele fosforescente și lucioase) și puternice!
Desigur că aveam și câte o figurină dacă nu mă înșel de la Digimon, pentru că erau și desene și toți se uitau la ele atunci!
Erau toți foarte înnebuniți după desenele mai sus menționate!
Alte chestii care mi-au marcat copilăria au fost cornetoarele!
Eu nu aveam decât unul simplu din 1/3 țevi!
Alții aveau dinalea mișto de tot cu multe țevi, de parcă erau arme automate profesionale, pline cu cornete pe ele!
Cei drept că nu reușeam să fac cornete bine!
Mereu nu intrau pe țeavă; sau dacă nu, se dezlipeau!
Mai erau pistoalele cu apă care de obicei le cumpăram de la festivaluri sau sărbători religioase!
Da erau din alea ieftine transparente!
Nu erau ca cele din reclame, din acelea mari unde trăgeai de o chestie dedesubt, ca ceva în gen lansator de grenade atașat de armă!
După, au apărut pistoalele cu bile foarte periculoase și dureroase, dar faine!
Țin minte că am avut cred că unul mare de tot negru, care de abia îl puteam ține în mână, deoarece nu îl cuprindeam!
Avea patul GROS dacă nu greșesc și zic bine!
Era un Desert Eagle dacă nu mă înșel!
Biluțele veneau la pungulițe! Erau galbene, portocalii și verzi! Cele verzi se găseau cam greu de cumpărat! Dar cele galbene erau ușor de găsit! Când rămâneam fără biluțe, le căutam pe afară printre roțile de la mașini, iarbă, bolovani, pe oriunde vedeam! Că erau destul de scumpe!
Mai erau pistoale cu bile din acelea gri, care se defectau destul de des, deorece mereu le săreau țeava cu arcul! Dar erau și ieftine!
Dacă tot veni vorba de pistoale, primele care le-am avut au fost cele cu glonț cu vârf din ventuză care se lipeau de unele materiale!
Pe urmă au urmat revolverele, cele cu capse, care scoteau sunete explozibile și fum și care erau foarte asurzitoare!
Cam asta a fost cu pistoalele de jucărie!
Cele cu biluțe au fost ultimele ce le-am avut și nici nu cred că mai există! Doar la antrenamentele de airsoft poate!
Altă chestie ciudată și făină care mi-a marcat copilăria au fost laserele!
Un fel de cilindru de jumătatea unui pix mai gros sau unele de dimensiunea unui pix întreg!
Aveau o bătaie a razei foarte mare! Veneau însoțite de niște capete de schimb și se puteau lega la setul de chei, deoarece aveau unul inel gen breloc atașat la capăt!
Erau capete cu tot felul de imagini proiectate, gen: țintă, glonț, femeie sexy și altele, da nu le mai știu exact! Astea (laserele) de obicei le atașam cu scoci la cornetoare sau la pistoalele cu bile! Mai erau unii proști care dădeau unde nu trebuie cu laserele!
Mai făceam unele "farse" ca să zic așa; de fapt nu eu, ci unii din cei cu care umblam!
Și anume unii dintre cei cu care umblam avea o telecomandă universală cu multe butoane și mergeam noaptea la unele case unde se vedea lumina de la televizor și le schimbam postul la oameni! Și se enervau săracii și nu înțelegeau de fapt ce se întâmplă! Iar noi stăteam ascunși undeva să nu ne vadă și ne distram! Bine, că până la urmă începeau să se agite tare și deschideau geamul! Și țin minte că odată ne-a prins persoana respectivă și ne-a înjurat de numa! Iar noi în momentul acela fugeam direct!
De Crăciun, mergeam la colindat, cu cineva, dar după, mai în colo am mers singur, deoarece voiam să fac singur bani! De obicei mergeam cu Steaua și cu Sorcova Vesela!
Că erau ușor de memorat/ învățat/ reținut! Cu Plugușorul mai rar și numai în grup! Aveam Steaua mea făcută bine cu iconiță în mijloc! Iar mânerul învelit în panglici+ clopotul de la vacă! Făceam bani cam în jur de 80/100 de lei pe noapte!
Nu prea îmi plăcea când primeam fructe sau în cazul altora mai zgârciți, nuci!
Erau grupuri de copii de câte 3/4 patru, care se mai întâlneau uneori și se întrebau unii pe alții câți bani au făcut!
După, la sfârșit de tot după ce strângeam banii îmi luam (cumpărăm) ce îmi doream eu cel mai mult atuncea!
Cu o lună sau chiar mai devreme înainte de Revelion mă / ne pregăteam toți cei cu care ne cunoșteam cu stockul pentru trecerea din an în anul ce vine cu petarde și artificii!
Era o regulă sau chiar și sărbătoare "sfântă" aș putea spune pentru mine, bubuiala de Revelion!
Eu am avut petardele acelea banale care erau în număr de 100-150 cu fitil galben-portocaliu și care se aprindeau ca și chibriturile! Aproape că arătau chiar ca un pachet de chibrituri!
Corsar le zicea parcă! Și mai era o marcă identică care tot ca acestea erau, da altfel le ziceau! Primele de la Corsar aveau desenat un pirat, iar celelalte dacă nu mă înșel cred că aveau un craniu înfricoșător! Astea le aruncam ori în baltă, ori în curte la alții care stăteau la case, ori le introduceam în fructe câte 10 bucăți sau chiar și mai mult!
Sau dacă nu făceam un fel de floare din ele cu capetele orientate una spre cealaltă! Și pe urmă, bumbumbumbum! Țin minte că odată mi-a explodat una în mână că am ținuț-o prea mult!
Mai erau cele de la TIGER! Ooo, aștea erau mega bubuitoare și foarte periculoase și foarte scumpe ce-i drept! Dar merita! Astea erau un pic mai groase și mai lungi decât cele mai sus menționate! Eu din aștea nu am avut prima dată! Nici din cele de la Corsar și nici din cele de la Tiger! Pentru că aveam doar 10-14 ani! Ce am avut eu prima oară au fost niște bețișoare care le aprindeam la aragaz și săreau pe urmă sclipici! Nu erau de loc periculoase! Dar eu mă temeam de ele oricum! Dar după aia nu mi-a mai fost teamă! Și mai aveam baghetele acelea care trăgeau / țâșneau niște biluțe colorate sub formă de artificii! Da nu erau cine știe ce!
Aștea cred că mai sunt și acum!
Dar cu petardeleeee! Nu mai sunt!
Gata!
Era o mega nebunie și stres printre unii!
Până când le-au scos, că deja au început să apără tot felul de victime, cu tot felul de răni!
Aceștia cred că nu prea știau să le folosească!
Acum la final de petarde și artificii, vă dau "desertul" ca să zic așa în materie de explozibili care erau niște artificii super mega-faine! Dar care și costau mult!
Eu de obicei le luam din piață! (bazar). Unii le dădeau și pe sub mână, deoarece nu aveau cred că autorizație sau le vindeau prea devreme!
Și anume țin minte că odată mi-am umplut o plasă aproape pe jumătate numai cu chiestii din astea!
Mi-am luat: un fel de minirachete / rachetuțe foarte faine care scoteau un sunet foarte țiuitor, pe urmă mi-am luat fluturași foarte foarte faini (cred că zburau învârtindu-se în sus, iar rachetuțele se învârteau ca niște titirezuri), pe urmă mi-am mai luat niște vulcani și aștia super mega-faini (aruncau ca un jet mare de apă; numai că nu era apă ci scânteie de toate culorile), mi-am mai luat și niște grenade din plastic care bubuiau mai tare decât cele de la Tiger! Iar la sfârșit, niște baghete cu proiectile din acelea colorate, cum am mai menționat mai înainte! Totul m-a costat cam în jur de 100 de lei!
Dar ce m-a impresionat acolo că aveau fel de fel de modele de petarde și artificii!
Dar cel mai mult și cel mai mult o rachetă mare neagră, cam de 50-80 de cm lungime! Dar care costa cam 300 de lei! Iar pentru mine erau o groază de bani!
Bine și acum ar fi destul de mult! Și pe care nu am avut cum s-o iau, (cumpăr) deoarece nu îmi ajungeau banii! Le-am consumat pe toate în noaptea aceea de Revelion!
A fost super super mega-fain!
(Țin să menționez că revelioanele de atuncea erau ca în război! Cine știe, știe!)
Cam astea au fost niște jucării-distracții pe lângă altele!
Voi ce alte amintiri mai aveți?

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Cand eram mic l-am omorat pe Thanos si i-am luat toate infinity stones
daaaa, frumoase vremuri, acum ma plictisesc de moarte in Walhalla... moaaamyyyyy

| FantasyBoy a răspuns (pentru Zuzu1991):

Trist...foarte trist! Sa-ti amintesti de jocuri pe PC, in loc de copilarie!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru FantasyBoy):

Jocuri?!?
eu vorbesc pe bune big grin

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Hai sa incepem.

Aveam un prieten cu care cumparam mereu cand era ziua comunei pistoale cu bile si ne incercam,,norocul" la rotile alea cu mini premii.
Dupa,restul anului il impuscam cu pistolul cu bile ca el mereu,in fiecare an,ori il pierdea pe al lui,ori il strica.

Imi aduc aminte ca mancam pufuleti Pombar, pufuleti u surprize, mestecam o gramada gum turbe, imi placeau batoanele alea,, batonul copilariei", mancam ciocolata cu ambalaj galben,, Africana", beam de multe ori niste sucuri de fructe la cutie la 50 bani sau tutti frutti sau Figo, da ala il adoram!
Dar gumele turbo nu le intrecea nimic!
Mancam des cartofi prajiti, stiu ca iubeam mancarica de cartofi a mamei si o facea foarte rar.

In locul baiatului cu care ma intelegeam aveam o gasca.
Cu care doamne ajuta inca mai ies si stau noaptea pana tarziu.
Adesea jucam Dea-v-ati-ascunselea si mereu toti se ascundeau in acelasi locuri si cu toate ca ii vedeam, ei se prefaceau ca nu ma aud(ascunzandu-se intr-un fanar) si eu ma duceam acasa.Si apoi ei veneau la poarta mea si ma strigau si isi cereau scuze.

Apoi cu gasca mai faceam salate.Cum? Pai furam fiecare legume din gradinile mamelor noastre si apoi le taiam.Ne mai intepam noi,dar era ok.

Mai faceam si gratare,bine, cu ajutorul unui parinte caruia apoi ii multeam si il alungam pe urma.Unu se ducea sa ia de acasa mustar, altul lua paine, altul ketchup, altul furculite, altul cutite si tot asa.

Mai faceam si picnicuri uneori.Strangeam toti bani si ne duceam la magazinul din sat.Cumparam chipsuri, sucuri si ne duceam pe dealu lu nea Dorin.

In alte dati, stateam pe butuci. Butucii pe care ii avea bunica unei fete din gasca in curte si mancam acolo chipsuri viva sau luam toti un tort de inghetata si mancam si strangeam bani.

Acum trecem la categoria,, Acasa".
Acasa, cand nu iesea nimeni stateam cu mama.Mama care isi punea mana peste mana mea si ma ajuta sa invat cum se fac literele, bastonasele, punctele, liniutele si ce mai era.Tot ea ma invata sa socotesc sa una, sa alta si apoi am mers la gradinita, unde spre bucuria mea, eram laudata ca eu stiam inaintea tuturor sa fac bastonase si chestii de alea.

La gradinita doamna invatatoare ne dadea mereu jucarii sau ceva de desenat sau ne spunea povesti, era frumos.Stiu ca era acolo o pisica albastra de plus pe care o adoram.
Doamna educatoare era sotia preotului din sat si preotul mereu cand venea la praznicele pe car ele facea mama ma lua langa el, in capul mesei.Eram manda si fudula.

Apoi mai aveam in casa o camera in care mereu era mai frig ca in restul casii.Eu ii spuneam,, camera frigiorifica" da,,, frigiorifica" nu frigorifica.Asa ziceam eu.

Sau mai aveam o casa batraneasca unde mama tinea jucariile mele vechi si cand aveam ocazia ma duceam si ma jucam cu ele si le rascoleam.
Eram fericita.

Stiu ca de pasti mergeam la alte rude care faceau o gramada de mancare si dadeau si la pachet.Erau reuniuni de familie, nu gluma! Veneau rude de prun toata Romania! Si uneori si unele care veneau din strainatate.

La fel era si de Craciun!

Dar sunt mici diferente intre Paste si Craciun.
Da Pate mancam ca sparta pasca de ciocolata si miel, iar de Craciun mancam cu pofta soricul porcului.

Si acum mi-am adus aminte de ce mai faceam de sanziene cu gasca! Deci ne intoarcem putin la gasca.De sanziene ne adunam mereu toate fetele si culegeam de pe un deal sanziene si ne faceam coronite pe care le mai decoram noi si cu alte flori.
Eram frumos!

Si mai am multe de povestit.Dar ma opresc aici.O zi faina!

| alexandradlr a răspuns:

Câteva din amintirile astea îmi sunt cunoscute, inclusiv pistoalele chiar dacă pare ciudat.
Aveam un pistol cu capse și cand trăgeam cu el mereu se speria cineva din parc.
Am fost cu vărul meu la colindat și am făcut bani frumoși pentru timpurile acelea.
Stiu că erau la modă ceva pufuleți sau cereale cu surprize si copiii erau înnebuniti după surprizele acelea.
Ieseam la bloc si ne jucam cărți și ne trezeam cu un cornet prin par că trăgeau băieții din tufe.
Ne jucam "Rațele și vânătorii" si multe alte jocuri.
A fost o copilărie faină.