| powerofasmile a întrebat:

"Un prieten este acela care are aceiasi dusmani ca tine "

Adevarat happy?
Am vazut multe pareri, am privit oameni revoltati de genu "Cum poti sa te intelegi asa bine cu ei, sti doar ce mi-au facut, nu-ti pasa parca eram prieteni?" si ca raspuns " Da dar ti-au facut tie, daca tu nu te intelegi bine cu cineva nu obliga si pe alti sa o faca. Dusmani tai nu pot fi si ai mei ".
Sincera sa fiu am avut si o situatie de genu si eu merg pe parerea ca daca-mi esti prieten adevarat dusmani mei pot deveni si ai tai, sau in nici-un caz sa-i simpatitezi foarte mult.

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu-i bine sa-ti faci prieteni care au dusmani pentru ca numai faptul asta ar trebui sa-ti dea de gindit.

| zăGhost a răspuns:

Nu cred ca e neaparata nevoie ca prietenii sa iti urasca dusmanii, pentru ca pana la urma e adevarat - nu lor li s-a facut ceva. Da, ar cam trebui sa le fie antipatici [pritenilor], dar cred ca e cam aiurea sa astepti sa ii urasca si sa devina si dusmanii lor.
De acord sunt cu faptul ca dusmanii tai nu trebuie sa le fie amici prietenilor, asta deja ar fi prea mult... cu indiferenta, in schimb, n-am nimic.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Da,asa ar trebui sa fie.
Dar nu prea se mai aplica chestia asta...

| Wøodenpints a răspuns:

Şi dacă nu am duşmani, asta înseamnă că nu am prieteni?

| powerofasmile explică (pentru Wøodenpints):

Mai, uneori nu-i poti numi dusmani rivali, persoane ce ti-au facut ceva rau sa suferi. chiar nu te-a facut niciodata cineva sa suferi si sa simti dispret pentru acea persoana happy?

| Wøodenpints a răspuns (pentru powerofasmile):

Eu simt dispreţ pentru oameni la modul general, dar să mă facă cineva să sufăr..nu cred. Nu sunt genul de om care le dă ocazia celorlalţi sa-şi bată joc de el.
Eu merg pe un principiu simplu,dacă suferi din cauza cuiva,sau cineva te-a rănit, este doar vina ta, pentru că i-ai dat şansa să facă asta. Trebuie doar să şti să te fereşti de necazuri, şi totul e ok.
N-am nici duşmani, nici rivali...nici macar persoane care să-mi fi făcut ceva rău.

| piTiCcu a răspuns:

Sincer eu numai cred in cei mai buni prieteni, tu ii ajuti pe ei cand au nevoie dar ei te lasa balta cand ai tu nevoie.

| powerofasmile explică (pentru piTiCcu):

In cele mai multe cazuri asa este, au nevoie de un sfat sunt disperati dar cand ai nevoie de ceva ei deja au fericire la picioare de ce sa vina in amaraciunea ta?!

| piTiCcu a răspuns (pentru powerofasmile):

Eu deja sunt satul de asa zisi "prieteni".PS=Cel mai bun prieten este mama...winking

| powerofasmile explică (pentru piTiCcu):

Nu in toate cazurile, si mai exact nu si in cazul meu.Cel mai mult prieten in special sunt EU. Ma consolez de minune, dar nu prea devine o problema sunt o persoana care contine 80% optimism si restul d'ale vietii.laughing

| powerofasmile explică (pentru powerofasmile):

Cel mai bun*

| powerofasmile explică (pentru piTiCcu):

Hei mno scuze, dar spune ca nu pot trimite mesaj cu nu stiu ce statut blah blah.si nu-ti pot trimite id-ul prin mesaj. xDD

| KMaddieK a răspuns:

Pot deveni, prin simplu fapt caci daca tu vorbesti cu dusmanul lor adica prietenul tau, ar putea sa te invidieze, sau chiar urasca, prin indiferenta ar vrea sa iti arate ce ai pierdut, dar da ai drepatate daca s-a certat prietenul tau cu ei asta nu insemna ca ar trebui si tu, doar daca sunt ca mai sus, cum ti-am zis, si acel "prieten" care vrea sa nu mai vorbesti nici tu cu ei nu iti e prieten, spe ca te-am ajutat :*

| powerofasmile explică (pentru KMaddieK):

De fapt, situatia este fix inversa, uni "prieteni" vorbesc cu dusmani mei.Si sunt total dafuq? Nai si tu acolo ceva gen. saraca acolo ceva sa-i urasti si sa-i mai si strigi "Surioara, fratioare, bff"cacaturi de 2 bani.Dar asta este happy.

| stpu a răspuns:

Eu nu le-as numi dusmanii. N-as purta dusmanie pe o femeie ca m-a inselat. N-as purta dusmanie pe cineva ca m-a mintit. Dusmania ii caracterizeaza pe oamenii mici si, in plus, te face mai vulnerabil, iti provoaca neliniste.
Eu cred in rivali si asociati, iar asta e ceea ce ma intereseaza. Aici insa, la mijloc sunt interesele.