nony
| nony a întrebat:

Un soarece statea in partea posterioara a unei vaci.La un moment dat, vaca trage o balegá pe soarece si-l acoperá incat nu-i ramane afara decat coada.O pisica care urmarea scena, vine, prinde soarecele de coada, il scoate din balega, il scutura si-l mananca.Un stol de vrabii se aseaza pe balega si incep sa manance, ciripind puternic.Un vultur care plana peste tot acest peisaj, se repede asupra vrabiutelor si le manancá.

MORALA : Nu toti cei care te baga in rahat iti vor raul, cum de altfel nici toti care te scot din rahat iti vor binele.Totusi, daca te-ai bagat in rahat, baga-te de tot! Cand ai inceput sa mananci rahat, invatá sa-ti tii gura!

Completari?! happy

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai tov. Nony te salut
Nici ca dor mi s-a facut
De cand nu te-am mai vazut,
Dar acu' fiintca ai venit
Cu o problemă aşa mare,
Ditai cât o căcăstoare
Eu iti zic bine ai venit.
Cât priveste chestiunea
Cu mancatul de rahat,
Pot sa îţi declar acum
Inca nu m-am saturat,
O vitanjă pentru mine
E doar portia pe-o zi,
Nesatulă a dracu' gura
Nu are nicio masura,
Păcătoasă vai şi amar
Parcă-i de parlamentar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ptiuuuuuuu! sa nu fi de deochi, vezi daca stie cineva de pe site sa descante de umflatura ca e de rau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

In politichia romaneasca, marii specialisti afaceri cu rahat, pliciuri si altoit Bahmutence au visat sa ajunga ba primari PDL, ba deputati USL, incat nici nu mai stiu exact care este rolul si locatia toaletei prin casa... unii am auzit ca fac pipi direct in chiuveta din bucatarie, altii si-au montat cada in dormitor, si tot asa. Ce mai, se pare ca era aceasta este secolul respectului fata de fluidele corporale!
Daca acum vreo 100 de ani dormeai cu ulcica de urinat sub pat, acum 200 de ani nici chilotii nu se inventasera, d-apoi canalizarea comunala, iar acum 300 de ani verificatul rahatului cu batul si cu limba era principalul mijloc de diagnosticare ale bolilor de sistem, apoi chiar ca nu se poate altfel! Traim asadar in era regasirii, cand ne mandrim ca urinologii lui Bibolaru (fratele cu pipi medicinal, nu ala deputat PSD prin parlament) cu tot ce putem stoarce din organismul propriu.
Femeile isi colecteaza placentele avortate pentru celule stem, barbatii testeaza terapia de grup cu bere si pipi pe garduri, copiii gasesc foarte "cool" sa zica "shiiit" la fiecare trei vorbe pe faiz, iar saraca balega de vaca este blestemata de ecologiosti ca fiind principala sursa de incalzire globala (nu e stol, pe bune!).
In acest "enviroment", faptul ca pestele mare il inghite pe cel mic cu tot cu icrele si rahatii din el aproape ca trece neobservat... arabii se supara pe carnea de porc ca fiind "carne murdara", uitand ca si ei mananca pesti de-au inghitit la greu toate rahatisurile inca caldute ale altora; PNL-istii inghit maslinele negre de oaie ale lui Becali, iar USL-istii devoreaza toti specialistii PDL in gropi de gunoi, sau doar gauri financiare, asimilindu-i unul cate unul pe toti dizidentii PDL.
Ne ramane asadar un barbat frumos cu parul alb, calare pe Oltchim si Elodia, din a cui garsoniera televizata toate scursurile patriei ne prezinta morala: mai bine vultur fara mofturi decat sobolan la kuruul vacii!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mie imi vine in minte o alta zicala:
" Asa e lumea cu al ei tipic, unii beau din oala, altii din ibric. Cainele cel mare il musca pe cel mic.Doar pe alocuri si din intamplare, cainele cel mic il musca pe cel mare!"

| Zazu a răspuns:

No comment! laughing

| Kaℓi a răspuns:

Eu stiam altfel povestea. Intr-o iarna geroasa, o vrabiuta mititica zbura cautand un loc sa se incalzeasca... din cauza gerului napraznic se prabuseste inghetata la pamant sad dar din fericire tocmai trecea pe acolo (unde cazuse vrabiuta, adica) o vaca. Vacuta trecu nepasatoare, dar lasa in urma ei o balega calduta si aburinda, tocmai peste vrabiuta care incepu sa-si revina. De fericire, scoase capul din balega si incepu sa cante (sau ciripeasca)...
Din pacate pe acolo trecu o pisica si o auzi cantand; o scoase cu grija din balega, o curata putin si o manca sad
Morala: nu intotdeauna cei care te baga in rahat iti vor raul, dar nici cei care te scot nu-ti vor mereu binele. Corolar: daca esti in rahat, tine-ti gura!
Ca o completare, e valabila "fiecare pasare pe limba ei piere"hee hee la povestea cu soricelul nu se aplica!

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Zicale vechi so boring.

| WhatheWow a răspuns:

E tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gura bate c.ul, spunea asta o mamaie ieri in biserica atunci cand popa predica, dar un unchi de-al meu de peste 9 mari si tari are o vorba," Ba nepoate, atunci cand deschizi gura vezi sa nu puta iar ca sa nu puta trebuie sa rontai in gura ceea ce vrei sa spui de 9 ori si tooocmai a zece-a oara sa-i dai drumul, dar si atunci cu mare bagare de seama ca oamenii sunt invatati sa te lase sa vorbesti de unul singur ca boul la poarta noua

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca daca folosesti pasta de dinti Sensodyne spui numai vorbe curate. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Zici minciuni, cel putin la tine nu se vede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pitigoi vrea sa faca sex cu o elefantita, din greseala elefantita scapa un "partz " de ramane pitigoiul fara pene pe el, acesta si-a revenit repede si ca sa nu se faca de ras a zis celor din jur : ce ba, voi cand faceti dragoste nu va dezbracati?

Asta nu are legatura cu intrebarea,dar si voi, filosofii, trebuie sa mai schtat cate un zambet din cand in cand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e bine sa iesi imediat din rahat ca sa nu te acomodezi prea mult, ca pute rau.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu nu am inteles partea a doua dar mi-a placut.