| anonim_4396 a întrebat:

Unde apar diferentele principale dintre religii? (si va rog, nu va certati cand raspundeti! Caut raspunsuri obiective, nu conflicte)

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

- diferenta in doctrina si practici: trinitatea crestinismului, unicul profet al islamului, multitudinea de zeitati a hinduismului sau religia fara zei - budismul. Apoi exista practici religioase diferite pentru fiecare in parte
- fiecare religie, fie ea religie organizata cu miliarde de adepti sau religii uitate si pierdute in negura timpurilor pleaca de la prezumtia ca doar zeul sau zeitatile sale reprezinta adevarul absolut. Pornind de la atasamentul profund al adeptilor pentru acest concept au fost cele mai sangeroase conflicte din istoria omenirii. Bineinteles ca nu a castigat zeul cel mai adevarat, ci oamenii cei mai bine adaptati sa castige conflictul si sa converteasca cu forta sau sa omoarte pe ceilalti adepti ai religiei rivale.

8 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Dar tu cine esti? Nu exista diferente obiective.Toate religiile sunt nocive. Diferente apar atunci cand exista interese care separa religia in mai multe fragmente ca in crestinism; atunci cand unii patroni de religii schimba dogma in interesul lor sau al unui grup si manipuleaza grosul enoriasilor cu anumite obiceiuri si traditii inventate si importate...si aici apar diferentele.

Anna
| Anna a răspuns:

Diferentele esentiale intre religii, sunt determinate de felul diferit de raportare la Dumnezeu.Fiecare il percepe pe Dumnezeu intr-un mod diferit.

| mariusres a răspuns:

Diferente sunt peste tot, de la ritualurile de chemare a zeilor pana la conceptele asupra vietii dupa moarte. Ceea ce e cel mai hilar e ca desi exista sau au existat ZECI DE MII de religii in lume toti adeptii au impresia ca doar a LOR este cea corecta laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Principala diferenta dintr-e o religie (Crestinismul) si celelante religii ar fi urmatoarea:
Crestinismul este SINGURA, UNICA religie si credinta adevarata pentru ca ea crede si il marturiseste pe unicul si adevaratul Dumnezeu in toate cele trei ipostaze ale sale: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Iudaismul este doar o jumatate de religie adevarata, pentru ca il marturiseste doar pe Tatal iar faptul ca evreii il RESPING pe Iisus Hristos ca Mantuitor, asteptandu-si propriul Mesia ii DECAD TOTAL din dreptul de a se mai numi popor ales al lui Dumnezeu.
Si musulmanii sunt doar tot o jumatate de religie adevarata, deoarece il recunosc tot doar pe Dumnezeu Tatal iar pe Iisus Hristos il considera doar un simplu profet(spre deosebire de evrei care il resping total, deci au un punct in plus)
Iar restul religiilor lungi si late raspandite in lume sunt niste doctrine false create din imaginatia oamenilor asa cum au vazut in imaginatia lor Divinitatea.
Misiunea crestinilor este de a asculta de cuvantul mantuitorului si de merge si raspandi adevarurile Evangheliei in toata lumea pentru ca oamenii sa nu mai rataceasca in intunericul propriilor gandiri si sa se apropie de adevaratul Dumnezeu.

| anonim a răspuns:

Iti recomand sa citesti istoria credintelor si a ideilor religioase, de mircea eliade.acolo cu siguranta ca vei gasi raspunsurile mult dorite.

| Ben. a răspuns:

Cand dispare respectul si bunulsimt

| hashe86 a răspuns:

Religia e ceva abstract si subiectiv. fiecare o interpreteaza in felul sau si de acolo apar numeroasele divergente.
cred ca intre marile religii ale lumii divergentele sunt clare, acesti religii fiind foarte diferite, apartinand si unor culturi foarte diferite.
in cazul crestinismului desi exista o singura carte de capatai ->Biblia, exista infinite posibilitati de descifrare a ei, de aici si numeroasele religii din cadrul crestinismului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Exact la hotarul lor. Acolo se bifurcă fiecare religie în direcția sa.
Studiază mai mult și ai să le găsești limitele.
Lectură religiosă folositoare.
Pa, pa.