| pmcris a întrebat:

Unde este localizat sufletul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu simt ca e in piept. Undeva langa inima dar mai in mijloc.Cand ma "doare" sufletul simt ca nu mai pot respira.ca ma apasa.Probabil e doar o alta idee gresita de-a mea; probabil sufletul e in ficare celula din noi, in fiecare particica din noi, probabil e contopit cu trupul si cat timp suntem in viata sunt unite, nu stiu, dar nu as spune ca sufletul se afla in cap.Nu am idee de ce dar nu imi pot imagina sufletul in capul meu.

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Intr-o fapta sau intr-un gest marinimos.

| Vizitiul a răspuns:

Anabella- Pe tine cand te doare sufletul nu mai poti respirarolling on the floor? Haide, mai, nu ma face sa cred ca in momentul in care te doare sufletul ai senzatia unui asm.
pmcris-N-ai cum sa localizezi sufletul in om, dar eu fiind ceva mai coios pot spune ca sufletul e de fapt omul. N-am cum sa-i aflu locatia exacta in mine, dar cert este ca-l pot localiza in exteriorul meu, intr-o fapta buna sau intr-un gest marinimos facut de mine neconditionat. Am spus asta si mai sus... Apropo, buna intrebare.

| AvalohAlyn a răspuns:

Sufletul nu se localizeaza, nu se poate identifica fiindca nu este material dar el este in noi alaturi de trup si intelect.

| danut a răspuns:

Din punct de vedere crestin, sufletul, este omul viu (vezi Geneza).
Pe scurt: Dumnezeu l-a facut pe om din materialele ce se gasesc pe pamant (tarana), I-a suflat in nari suflare de viata si astfel omul a devenit un suflet viu. D. p. d. v. al unui ateu, asa ceva nu exista, omul fiind un produs aleatoriu din ceva combinati chimice amestecat cu ceva hazard si o buna bucata de timp (cu mult mai mare decat existenta universului) dar fara acea suflare de viata a lui Dumnezeu.

| danut a răspuns:

"sirdanyel a răspuns: Danut vad ca stii destul de multe despre suflet. Ne zici te rog cand, exact apare sufletul la om. Banuiesc ca nu sunt decat doua variante: cand spermatozoidul intra in ovul? la nastere? Si ne spui si cum apare sufletul la nou-conceputi."
Probabil nu ai citit ce am scris eu sau mai putin probabil nu sti sa citesti. Intrebarile tale sunt pe "langa" ceea ce am afirmat eu citand Biblia. SUFLET = OM VIU, deci sufletul nu este ceva separat de existenta umana ci in esenta este omul. Afirmatia ca sufletul ar fi ceva ce s-ar afla undeva in om este o afirmatie SATANISTA la care eu nu ader si tine de credintele orientale si nu crestine. Deci cand se considera ca fatul este o fiinta individuala si vie atunci se poate considera ca acesta este un suflet. Apropos de cei ce bifeaza stupid, nu ma simt deranjat dar ma simt mahnit de cata nestiinta, ignoranta, lipsa de informatie, carti citite sau de ce nu, prostie (ca asa se spune pe la noi) dau dovada UNII din cei ce bantuie pe aici (imi cer scuze celorlalti useri).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În plexul solar.
Pa, pa.

| NickiMinaj a răspuns:

Intre colicululii superiori si inferiori ai tegmentului mezencefalic, duuh.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sufletu este localizat in interiorul corpului omenesc. Sunt convins ca exista suflet, exista viata dupa moarte, altfel ce baza ar avea viata.

Răspuns utilizator avertizat
| TheSkyNow a răspuns:

Probabil suprapus in alta dimensune deasupra entitatii biologice (bucata de carne)

| Deniisze a răspuns:

In om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sufletul" la care te referi tu nu exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este gresit pusa si nu poate primi un raspuns. Ceea ce ai facut tu ai luat conceptul de suflet ca fiind ceva ce exista ca entitate empirica - care poate fi, deci, perceputa (prin simturi), pentru ca ai intrebat un este el localizat, dar numai obiectele exista in spatiu. Sufletul nu poate exista in spatiu pentru ca este anterior spatiului. De obicei cand spui suflet in sens filosofic spui acel simt intern care zice ca tu existi - adica EUL sau acel lucru la care se raporteaza in ultima instanta TOTUL in viziunea TA.

| pmcris explică:

Ok...in om... dar unde anume? cand spunem ca ne doare sufletul unde ne doare de fapt?