| Mystique a întrebat:

Unde este "localizat"sufletul?thinking

Răspuns Câştigător
| rey a răspuns:

Pe langa prostie pe acolo, de aia e bine sa gandesti cu capul(de sus la baieti) nu cu sufletu in multe cazuri.

23 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Intrebarea ta e foarte interesanta iar raspunsul e fff greu de dat.Nu a reusit nimeni sa-i dea o definitie, nici macar filozofii greci.In orice caz, se stie ca el este in interiorul corpului intre inima si creier, dar nu poate fi localizat. Notiunea presupune atat de multe elemente de natura afectiva, intelectuala, de vointa(volutionara), incat e mult prea greu de definit. Sa explic putin: afectiv-spunem 'ma doare sufletul' Intelectual-spunem despre x ca 'avea un suflet mare'. Volutiv-spunem 'imi dau sufletul pentru.' Notiunea de suflet o folosim legat de constiinta, cuget, gandire, spirit, for interior, duh, spirit, etc. E foarte greu de definit, important e sa avem suflet, sa fim buni, milosi, de carater. Cand cineva nu are reactii, spunem ca este neinsufletit, etc.Foarte buna intrebare.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Uite aici un articol interesant:
http://www.artadeatrai.ro/arhiva/24/sufletul.24.php

| Razvan a răspuns:

Sta si el de straja pe langa inima si ne trage de sireturi cand vede ca incepem sa ne prostimhee hee

daniela
| daniela a răspuns:

El este tot ceea ce reprezinta o fiinta vie

| HBK a răspuns:

Cat mai ascuns sa nu fie descoperit.

| AleandraIleana98 a răspuns:

Sufletul e echivalent cu inima deci intre plamani

| filipiak a răspuns:

In toata fiinta ta!

| constantyna a răspuns:

Sufletul unui om viu este localizat undeva in regiunea capului, sau a inimii, poate in ambele zone, poate nu are un loc fix.Sufletul unui om mort ajunge ori in rai, ori in iad, dupa judecata particulara, iar la judecata de apoi, nu stiu, ca inca nu a avut loc. E greu sa raspunzi la o astfel de intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| romanionu a răspuns:

E o intrebare foarte interesantahappy
Sufletul e imprastiat in tot corpul parerea mealaughing
E acolo unde simti cand ti se intampla ceva bun sau rau.
O mare bucurie sau o mare tristete...simti ca se rupe ceva in tine si nu sti ce.Ala e sufletul.

| Яùxsi a răspuns:

In corp.

| gabryel a răspuns:

Sufletul nu ie localizat undeva anume, el ne inconjoara trupul.

| Anto97 a răspuns:

Nu are un loc anume... e "pretutindeni". nu stiu ce sa zic happy

| ecristinamc a răspuns:

Sufletul este localizat acolo unde vrei tu.
Cand esti subiectiv sufletul se afla langa inima, valsand intr-un superb dans al sentimentelor, iar cand esti obioectiv, sufletul ajunge la creier si lucreaza logic, cum este mai bine epntru tine.

Sufletul poate fi oriune vbrei tu apan cand mori.
Atunci cand mori sufletul se duce la Doamne-Doamne'' iar trupul saramane atunci.
Atunci devii inger sau dracusor.

Pupici pentru misticul din tinehappy

| Ioanna2012 a răspuns:

Chipul lui Dumnezeu este sufletul...winking
gandeste-te

| deathlord a răspuns:

Unde se termina zona cerebrala si incepe zona sexuala

| daddy a răspuns:

Ce inseamna pentru tine "suflet"?
cred ca te referi la constiinta ta mai de graba ( tot ceea ce esti tu ca si fiinta) si este produsa de catre creierul tau

| octavianpas a răspuns:

Dupa ce Descartes a localizat sufletul intr-o glanda, de care nervii ar trage cum tragem noi snurul unui clopotel, emotiile au inceput sa devina suspecte, iar omul s-a aratat dispus sa creada in stiinta, cu atat mai tare cu cat o intelege mai putin.
http://www.sfin.ro/articol_4817/cu_melancolie__despre_barbari.html

| lexony a răspuns:

In interiorul omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinind cont ca este o forma de energie va lua forma a tot corpul.Numai cind o parte din organism moare o parte din suflet va fi plecata de acolo.In rest il vei gasi oriunde intr-o fiinta sau planta vie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fund.

| PlAC a răspuns:

In piept se simte cel mai puternic si cel mai placut cand e cazu

| Anna:) a răspuns:

In interiorul corpului, cred.