| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este pana la urma spiritul,sufletul, duhul? Unde este localizat si ce se mai poate spune despre el? Credeti in suflet?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns:

Êvident ca sufletul exista.
El este de fapt chiar "FLACARA vietii" din noi insine.
El este localizat in creier.
Religiosii cred ca sufletul este nemuritor, in timp ce oamenii rational STIU ca nimic nu este nemuritor in Univers, si mai stiu ca sufletul = Flacara vietii, se stinge atunci cand se stinge si arderea numita viata, din noi!

| IvanMihai a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste:
https://www.scribd.com/doc/257884946/Despre-Suflet
poate te ajuta.
Conform lui Aristotel sufletul este principiul vietii.
Unde este localizat: in tot corpul.

| Dorugar a răspuns (pentru IvanMihai):

Vezi ca sarmanul Aristotel a murid de cateva milenii, in timp ce stiinta medicala a progresat de la an la an.
Asa ca s-ar putea sa fie o mare diferenta intre ceea ce stia Aristotel despre medicina si ce se stie astazi in acest domeniu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"spiritul,sufletul, duhul"... produsul instinctului de supravietuire.

"Unde este localizat"... in imaginatia multor oameni.

"ce se mai poate spune despre el"... nimic pe bune deoarece nu exista nici cea mai mica dovada care sa sugereze existenta a asa ceva.

"Credeti in suflet"... ghici.