| Vernusio a întrebat:

Exista sufletul? Unde e localizat el si din ce e facut?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Foarte bine a spus Danay 72 cu o mica complectare, atata timp cat omul este viu. Suma dintre corpul uman si suflarea de viata de la Dumnezeu ESTE Sufletul uman.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, sufletul e omul însuși. Geneza2:7.

| RAY a răspuns:

In fantezia umana exista

| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu, trebuie sa imi canalizez chackra, ca sa vad daca am suflet sau nu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca mergi pe filozofii asiatice, ai sansa sa gasesti explicatii, sau sa te simti bine! Dar ADEVARUL este in afara NOASTRA!
Ca sa realizezi ceva despre SUFLET, ar fi trebuit sa fi vazut 'electronul, cu microscopul electronic', ceea ce este imposibil, caci nu poti bombarda un electron cu alti electroni, sunt legi stricte si aici!
Poti doar deduce matematic, numai ca matematica este un FORMALISM, care poate demonstra doar lucrurile stiute, simtite (uneori). Formalismul are la baza o LOGICA, care scapa perceptiei. Logica Transcedentala, a lui KANT lamureste, oarecum, ce putem sti si ce nu! Suntem doar niste 'fruze toamna-n vant' cum ar zice Puskin, care intuia el (dar numai atat) ceva!

| oprescudorin11 a răspuns:

Sufletul este Dualitatea corpului fizic! Intr=o matematica duala demonstrata.
Este 'acel ceva' care subzista si in spatiul vid, Este acel 'ceva ' fara de care corpul nu ar subzista.
Este cel ce acopera deopotriva spatiul, material si pe cel imaterial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Duhul ( energia vietii si energia spiritului ) este Dualitatea corpului fizic! "Intr=o matematica duala demonstrata."
Este 'acel ceva' care subzista si in spatiul vid, Este acel 'ceva ' fara de care corpul nu ar subzista.
Este cel ce acopera deopotriva spatiul, material si pe cel imaterial.

| Superior a răspuns:

Sufletul se afla in creier, el iese prin piept si se manifesta sub forma unei energii electrice cu baza adn (acest detaliu nu e sigur, dar se considera ca asta il poate deosebi de curentul electric cu care aprinzi becul). El poate fi vazut cand un om mare prin intermediul camerei cu termoviziune.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Tu nici macar nu sti ce e adn ul dar vorbesti de el, cica sufletul se afla in creier, iese prin piept sub forma unei energi, cum poti scrie atatea aiureli

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

Uite-te si tu câţi au raspuns... Toti sunt crestini, dar toti se contrazic intre ei laughing ce maimuţe...
Ăștia inventează tot felul de teorii ilogile, nedemonstrabile, pe care ai apoi le cred laughing) vai de capul meu cât de grav e.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Intra pe www.jw.org.ro si primesti raspuns detailat la acest subiect.Succes.