| AvalohAlyn a întrebat:

Sunteti de acord ca omul este format din minte,corp si suflet(sau spirit sau duh)? Eu unul cred.dar nu m-am intrebat niciodata, ce este sufletul si unde este localizat el? Multi confunda mintea cu sufletul dar sunt chestii total diferite.Cum ajungi sa iti cunosti sufletul?

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Omul este o fiinta formata din trei parti:omul cu totul din afara{partea care se vede sau trupul}, a doua parte-omul din afara, sufletul, si a treia parte-spiritul{sau duhul numit si omul launtric}. Sufletul este format din intelectul, sentimentele si vointa noastra.Biblia numeste pe omul care traieste condus de sufletul lui, un om firesc.Sufletul,adica intelectul, sentimentele si vointa noastra nu trebuie anihilate, ci trebuie sa fie supuse Duhului.Omul duhovnicesc, sau spiritual este condus de Duhul lui Dumnezeu.Deci duhul nostru, cea maiadanca parte launtrica a noastra, poarta Duhul lui Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru Raniia):

" Sufletul este format din intelectul, sentimentele si vointa noastra" - deci memoria este a sufletului?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sufletul stă în plexul solar al copului.
Pa, pa.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In Biblie cuvantul,, suflet "este redarea termenului ebraic,, Nephesh si a termenului grecesc,, psykhe`. Sensul cu care este folosit in Biblie este fie de persoana, fie de animal, fie de viata unei persoane sau a unui animal.Pentru multi insa,, suflet" inseamna partea imateriala sau spirituala a unei fiinte umanecare supravietuieste mortii corpului fizic. Pentru altii el reprezinta principiul vietii. Dar aceste ultime doua conceptii nu sunt biblice. Dar cum ne ajuta Biblia sa intelegem ce este sufletul? Daca citesti in Geneza 2:7 iata ce este scris :,, Dumnezeu l-a facut pe om din,, tarana "pamantului, i-a! SUFLAT in nariisuflare de viata si omul A devenit un suflet viu. )Sa observam ca in acest verset nu se spune ca omului i+a fost dat un suflet ci ca omul a devenit un suflet, o fiinta vie.''deci cuvantul suflet =fiinta vie. u

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai esenta ta este sufletul. Eu cred ca te cunosti pe tine insuti. Sufletul face parte din tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te ajuta cu ceva:
http://www.spiritus.ro/RAZVAN/sufletul_si_sinele_fd.htm

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Pai simplu tu nu ai doruri, tu nu ai plans, tu nu ai vointa, fara credinta nu stiu cum e sufletul sti

| jrockfreak a răspuns:

Nu are nimeni cum să conteste partea cu sufletul la o ființă umană, chiar și la școală la psihologie, biologie și filozofie ne învață asta. că omul, pe lângă rațiune și trup, mai are ceva care este deasupra lui și care nu este palpabil, adică sufletul. Restul au zis ceilalți. laughing

| IvanMihai a răspuns:

Sunt de acord cu faptul că avem un suflet. Unde este situat el: în tot corpul!
Sufletul este definit ca primul principiu al vieţii al acelor lucruri care trăiesc, pe care le numim vii, însufleţite (ele au suflet) iar acele lucruri care nu au viaţă, le numim neînsufleţite.

Suflet părăsind corpul:
http://tinypic.com/view.php?pic=21b7od4&s=8#.VK1CwsmpUdU
sau
http://postimg.org/image/dott13m2x/