| anonim_4396 a întrebat:

V-ați intrebat vreodata,ce scop are lumea asta?
Oameni care se nasc trăiesc,apoi mor...
V-ați intrebat vreodată,daca există viață și pe alte planete?
Oare, exista mai multe galaxii!?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce scop sa avem altul decat reproducerea propilor noastre gene?

| T0T a răspuns:

Eu nu mă întreb de scop, eu îl găsesc.
Cât despre viață pe alte planete puțin îmi pasă. De ce mi-ar păsa de ceva ce nu îmi influențează direct, aparent viața? Poate din lipsă de ocupație. Fă ceva cu viața ta ca să ai un scop și lasă problemele astea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inca nu s-a aflat scopul, deocamdata scopul ( si de aia ) = ateii se scuipa cu religiosii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sincer, cand m-am nascut, acum aproape 100 de ani, m-am intrebat : de ce eu? si nu altcineva(in locul mu). Cred ca aveam vreo 2 ani.Descoperisem organele externe, in principiu pe toate.
A mai trecut ceva vreme, apoi m-am intrebat de ce a murit bunica mea cea mai draga?
Mai tarziu, m-am intrebat ce scop are viata. Asa am nimerit la biblioteca nationala, citind pe Heidegger si altii.
Despre scopul vietii am gasit mult mai tarziu niste articole care nu prea m-au satisfacut, de Gustav Adler, dar interesante.
Am rasfoit ceva si din Biblie, a mai completat cate ceva din angoasele mele.
Am prins o gramada de eclipse de luna si soare si am aflat ca sunt si alte planete.
Ceva luminite am vazut pe cer, dar m-am gandit ca le-o fi pictat vreun pictor mistic.
Am facut ceva scoala, am aflat teoria relativitatii, apoi am citit in particular cateva carti de astronomie, am vazut in direct aselenizarea, la TV.
Care o consider si acum un film sf prost realizat!
Asa era tehnica atunci.
Cu ocazia asta am mai vazut si alte filme despre extraterestri, nu m-au convins!
Apoi, dupa ceva matematica despre FINIT si Infinit, am concluziuonat ca exista o infinitate de galaxii si para galaxii.
Caci nu pot mental (modest fiind) sa concep ca e ceva care se termina 'acolo' apoi nu mai e nimic.
Am mai vazut si Star Trek, e interesant ca idee, asta mi-a trezit multe alte intrebari, incat am uitat sa ma mai intreb despre SCOP!

In final am tras niste concluzii! Dar nu fac parte din intrebarile puse de tine!

| reihiuke a răspuns:

Da. lumea are ca scop ca sa se nasca, sa traiasca si sa moara. Ceva are de castigat prin simplul fapt ca tu respiri. Al 2 lea scop poate fi personal. De exemplu sa.ti creezi in tine ceva care nu dispare dupa moarte. Dar daca faci asta, e impotriva legilor acelui "ceva".

| Theo94 a răspuns:

Nu cred cred ca trebuie sa aflam scopul lumii, ca nu are (nu cred), ci natura ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde scrie sau cine spune ca trebuie neaparat sa fie un scop?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Mai multe galaxii exista, dar viata pe alte planete nu cred sa existe.

| Stell99 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sunt cel putin 200 de miliarde de galaxii in universul obsevabil.

http://www.asfan.ro/supercivilizatiile_si_ipoteza_extraterestra.htm

| Stell99 a răspuns:

Oare....In universul observabil exista cel putin 200 de miliarde de galaxii.

Citeste asta : http://www.asfan.ro/supercivilizatiile_si_ipoteza_extraterestra.htm

Si dupa asta : http://portal.tfm.ro/extraterestrii-rapiri-ozn-si-teste-pe-oameni/

| KNST a răspuns:

Tu, te-ai intrebat vreodata? Ce-ar fi sa ne impartasesti impresiile tale, ca sa putem si noi sa facem o raportare la topic. Ce zici, poti?

| anonim_4396 explică (pentru KNST):

Nu pot, pentru că nu vreau!
Punct!

| KNST a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i bai, impresia este deja formata.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Nu te-ai gandit ca univers e prea mare? Sunt alte lumi, alte fiinte diferite. Nu suntem fiinte singure de pe pamant, asa cum a decis creatorul, fiecare om se naste, se maturizeaza, isi traieste viata, la final moare (moare trupul), sufletul isi continua alta viata pe alta lume unde e mai evoluata decat aici cum e. Poti trai ca spirit vesnic pe pamant, poate. Ori te reincarnezi in alt trup ( sigur ca creatorul vrea asa) daca creatorul e viu si e printre noi, noi nu il vedem, noi vom trai vesnic, asa cum traieste si EL vesnic. Asa ca universul e prea mare. Sunt si extraterestrii, de ce crezi? Ca pot fi si ei zei. Totul e creat de creatorul. Altfel nu am mai fi noi creati sa ne dea viata pe pamant. Totul e posibil sa fie create si alte lucruri. Gen alta lume.

| Neagu_Ionut_1996 a răspuns:

Galaxii exista cu siguranta, este 99 la suta sigur(aproximativ) ca galaxia andromeda se va ciocnii cu calea lactee in cateva milioane de ani