| WhatheWow a întrebat:

Sa presupunem ca Dumnezeu ar fi creat Universul, Viata, Omul. Daca a creat Universul, cu ce scop a creat atitea mii si mii de miliarde de planete, galaxii; nu credeti ca a facut risipa? Voi, cei care credeti in Dumnezeu ce spuneti : a mai creat oameni si pe alte planete? Daca da, de ce nu stim de existenta lor din Biblie; daca nu de ce atita risipa? Scopul nostru pe pamint il cunoastem, oarecum dar care e scopul Universului daca noi sintem singuri? De ce Dumnezeu a creat atitea stele iar unele se sting altele se nasc; care a fost scopul? Eu nu cred ca Dumnezeul prezentat in Biblie ar fi fost in stare sa creeze macar o planta; cit despre restul, nu mai vorbesc!

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Asa e. Am pus intrebarea asta de 3 ori.
E ilogic sa crrezi un Univers infinit cu miliarde si miliarde de stele, planete si galaxii iar pe noi sa ne puna pe o anumita planeta Dintr-un anumit sistem solar, dintr-un anumit "brat" al unei anumite galaxii, iar noi sa nu putem vedea mare lucru din Univers.
E ca si cand faci o gradina zoologica cu sute de Km, aduci o maimuta acolo, dar o tii intr-o amarata de cusca, cu toate ca gradina ZOO e mult, mult mai mare.

| WhatheWow explică (pentru Inferno):

Stii ce ma deranjeaza cel mai tare? Ca atunci cind trebuie sa gindeasca, nu-ti raspund la intrebare in schimb, daca trebuie sa-ti posteze ceva din Biblie, sint primii. Eu cred ca vor sa-si etaleze doar cunostintele in materie de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Sincer acum nu stiu dar cred cu tarie ca voi afla.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Iti doresc succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu sunt sincer si nu cred ca cineva acum imi mai poate schima credinta

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

E foarte bine ca ai credinta, nu e nimic rau in asta, poate ca din contra e mai rau sa nu ai.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WhatheWow):

Isi apara credinta pe principiul "crede si nu cerceta", pe care cred ca Iisus l-a zis, cand de fapt nu e asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Asculta Filosoficus esti un om intelept si cred ca iti dai seama caci sunt intrebari pe care nici cei mai mari cercetatori inca nu au gasit raspuns.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Stii cum e, nu am desperit noi adevarul suprem asa cum nici marile minti luminate nu au putut s-o faca dar asta nu inseamna ca noi nu putem discuta civilizat despre acest subiect. Dar, dupa cite se pare e mai mult razboi decit dezbatere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Ba da se poate discuta civilizat insa uni sunt mult prea aprinsi la intrebarile cu acest tip de subiect.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

"Cu o floare nu se face Primavara ", dragule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Asa este. Te rog sa privesti un pic la stiinta si filozofie am pus o intrebare.

| costis a răspuns:

Crede si tu ce vrei. Nu asa facem toti? Insa Biblia nu este un manual tehnic al Creatiei, cum astepti tu. Acolo sunt cateva lucruri potrivite intelegerii omului de acum 5000 de ani. Iar Iisus, acum 2000 de ani, nu a vorbit de Creatie si tehnologii, ci despre salvare.

| WhatheWow explică (pentru costis):

Nu ai raspuns la intrebare!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Ce rost au miscarile astrelor in horoscop?
Gandeste-te putin.
De unde stiu oamenii cand Saturn intra in eu stiu ce stadiu...

"Opozitia Venus-Pluton predispune la gesturi transante, la adevarate revolutii personale, care pot aduce, insa, si conflicte in camin. "

De unde stim noi asa de bine, poate prea bine, miscarile astrelor?

Eu cred ca de la Barkayal, stelele de la Kukabel...

Numa'zic...de unde atata informatie de la niste tipi de cateva mii de ani, care nici nu au stiut ce e aia binoclu sau telescop.

| WhatheWow explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Horoscopul nu are nici o legatura cu intrebarea mea si nici baza stiintifica. Poti sa raspunzi la intrebare?

| WR104 a răspuns:

Testeaza credinta oamenilor prin misterul Universului sau poate mai sunt altii ca noi si nu ne-a creat doar pe noi, or mai fi si alte planete asemanatoare cu a noastra.

| Miauti a răspuns:

Pai logic. a vazut ca eram niste salbatici care pacatuia si se gandeste sa mai creeze si alte fiinte prin univers. Apoi l-a luat pe Satan la bere si paria pe noi daca o sa ajungem in Rai sau in Iad. Mai da o apocalipsa, o invazie extraterestra...

O spun din nou... nu cred ca exista un singur Zeu, cred ca exista Un Zeu Suprem cel care a creat TOTUL si Zei care au grija de un anumit univer. Nu putem sa spunem ca o rasa extraterestru e satanista deoarecee Zeu lor care a creat universul are coarne si copite si care poate fi descris la fel ca in biblie.

Numai vb de lumi paralele care se poate gasi ca Dumnezeu sa fie cel RAU, iar Satana fiind cel BUN.

Oricum eu cred ceea ce spune un filozof renumit. "Scopul omului este acela de a deveni Zeu la randul lui.

| TheTigerX a răspuns:

O sa-ti spun parerea mea.
In primul rand Dumnezeu a dorit ca sa ne arate prin aceasta cat de maret este. Dumnezeu este atotputernic, atotstiutor, infinit.Iar daca privim Universul din prisma creatiei lui Dumnezeu, imaginati-va ce Creator trebuie sa aiba o asemenea creatie!
In al doilea rand, exemplul cu maimuta(lui inferno).Ti-ai putea imagina un Univers finit, un Univers care sa aiba o bariera peste care sa nu poti trece?
Oare nu a stiut Dumnezeu unde va ajunge stiinta? ..si prin aceasta ne-a dat libertate sa cunoastem, sa ne deplasam in spatiu, sa admiram creatia; pe cat de multe frumusesti are Planeta noastra, pe atat de multe are si acest univers extraordinar;
Asa si cu maimutica ta, poate ca intr-o zi ea va reusi sa iasa din cusca si abia atunci va vedea cat de mare este lumea, nelimitate fiinde de cusca in care era tinuta pana atunci;
Iar in al treilea rand si poate cel mai extraordinar, e faptul ca desi probabil ca nu reprezentam nici o miliardime din acest Univers, El ne-a ales pe noi! (si de aici va puteti da seama ca exclud varianta vietii extraterestre)

Cam asta e parerea mea, sper ca v-am multumit!happy

| WhatheWow explică (pentru TheTigerX):

Faptul ca Dumnezeu ar fi creat Universul doar ca sa se" de-a mare " fata de noi muritorii e cea mai mare prostie. Ce vorbesti de stiinta si Dumnezeu; pai stiinta a fost dusmanul de moarte a religiei din totdeauna. Daca El a facut Universul asta infinit si ne-a dat o planeta mica pe care sa ne razboim pentru pamint atunci ce bine ne face? Universul are multe bariere peste care nu poti trece. De ce Dumnezeul vostru a ales evreii sa il recunoasca si nu alt popor? Pina la evrei unde era Dumnezeu ca oamenii au citeva sute de mii de ani pe aceasta planeta si nu l-au cunoscut. Daca Dumnezeu a ales evreii ca popor sfint de ce au fost persecutati in istorie?

| TheTigerX a răspuns (pentru WhatheWow):

Citeste Biblia, asta poti sa afli si tu!(cu evreii)
Stiinta nu a fost niciodata dusmanul religiei din moment ce Dumenzeu a pus pe roate bazele stiintei, doar ca asa suntem noi oamenii, din orice lucru dorim sa ne aratam "muschii"
si oricum.din cate imi dau seama, orice raspuns v-as fi dat tot nu va convine..asa ca nu va mai mirati ca suntem "ignoranti"

| WhatheWow explică (pentru TheTigerX):

Da, pai spune-mi ce baze a pus Dumnezeu, Stiintei?

| TheTigerX a răspuns (pentru WhatheWow):

Legile fizicii.

| WhatheWow explică (pentru TheTigerX):

Demonstreaza ca Dumnezeu a pus bazele Fizicii.

Răspuns utilizator avertizat