| Iunix a întrebat:

Voi după ce vă dați seama că s-a schimbat culoarea semaforului în verde dacă sunteți primii care aşteaptă la semafor şi semaforul e oarecum în spatele sau deasupra voastră ( nu-l mai vedeți ) Vă uitați la semaforul pentru pietoni? Dar chiar şi aşa dacă vine roşu la pietoni nu se face imediat verde la maşini, nu diferă secundele de la semafor la semafor?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bai, daca te prind, ca opresti in fata semaforului!
Vei ramane si tu pieton, sa inveti cat- si unde trebuie trebuie asteptat... tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai oprit in dreptul semaforului sau in fata lui (avand in spate semaforul) deja ai facut o ilegalitate, de aceea nici nu vezi semaforul.
Nu-i nimic, primesti o amenda odata si odata, si inveti pana la urma si regula asta de circulatie!

| Iunix explică (pentru Violleta2022):

Nu am permis încă. Am pus această întrebare deoarece instrucrorul meu auto mă pune să merg până la colțul intersecției deşi semaforul e cu vreo... 3 metri să zicem, mai în spate de colțul intersecției. Şi atunci el a zis să mă iau după semaforul pietonilor. Eu zic că instructoru nu e prost, e destul de bun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iunix):

Instructorul ala, nu te-a pus sa inveti si Legislatia rutiera?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce m as opri dupa semafor?

| Holiday a răspuns:

Daca e o intersectie simpla in cruce te uiti la cei din sens invers. Cand pornesc ei inseamna ca e verde. Daca intersectia e mai complexa si n-ai cum vedea semaforul sub nici o forma, astepti sa se faca rosu la pietoni si apoi flash-urile sau claxoanele celor din spate.happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

laughing laughing laughing doar "bizonii" opresc in zona in care ei nu pot vedea usor/librer semaforul!winking tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai opri după semafor?laughing
Când se face roșu la pietoni, bagi în viteză (bănuiesc că ești pe manuală), mai aștepți vreo 10 secunde și pleci.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Când se face roșu la pietoni, bagi în viteză (bănuiesc că ești pe manuală), mai aștepți vreo 10 secunde și pleci.

Bineinteles ca este o prostie asta. E posibil sa existe semafor de stanga separat la cei ce vin din lateral dreapta si atunci inca vei avea rosu pana ii opreste si pe aia. Nu e deloc o judecata sanatoasa sa procedezi asa.

| Tpufan123 a răspuns:

Awkword... logic și de acolo ai putea sa îl vezi, dacă te uiți la el.

| dslrn00b a răspuns:

Prietene asta e viata reala nu e GTA, nu parca sub semafor eventual inaintea lui sa il vezi, daca nu ori iti iei bataie ori injuraturi si claxoane big grin

| SevacViorelAlexandru a răspuns:

Baiatul dacă este semafor iate după semafor ca dor nu lau pus degeaba