| lover6990 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu afirmatia asta : "Istoria noastra se proiecteaza mai mult in viitor decat in trecut". plsssss!

3 răspunsuri:
| ButelieCuPetrol a răspuns:

Mie personal, imi limpezeste urmatoarea sonoritate:Istoria este regimul urmat si in prezent de catre omenire.Prin acest regim, prezentul se monotonizeaza sub forme alterne, trecutul modificandu-si doar turnura politica si sociala dupa posibilitatile contemporaneitatii.Luand in calcul, comunul erei noastre cu cel al trecutului, putem spune ca actualul este doar o prelungire neinspirata a istoriei.

| BiuL a răspuns:

Cine nu invata istoria, este sortit sa ii repete greselile
istoria e trecut, insa felul in care ne marcheaza si ceea ce invatam sau nu din ea se va proiecta in viitorul nostru, in felul in care vom reactiona cand vom reintalni situatiile din trecut, istoria e exeprienta, iar exeperienta ne invata cum sa procedam in viitor, ceva de genul

| boxes a răspuns:

Se proiecteaza mai mult in viitor decit in prezent deoarece trecutul nu-l poti schimba dar viitorul il faci asa cum vrei tu.