| Yosefin a întrebat:

Vad in ultimu timp agitatie cu razboaiele si nu mai pricep nimic. Imi spuneti va rog care sunt cauzele conflictelor din ultimu timp?

Macar sa stiu si eu esentialu...cine vrea razboi, etc.

Răspuns Câştigător
| MihaelaElena67 a răspuns:

Pai in Coreea de Nord este regim totalitarist si tot ameninta S.U.A ca o bombardeaza.Coreea de Nord este condusa de Kim Jong un. Are loc razboiul in Siria. Acolo treaba este foarte incurcata. Sunt implicate foarte multe tari. Rusia, S.U.A, Marea Britanie, China, Algeria, Venezuela, Egipt, Cuba si multe alte. Scopul principal sunt resursele din Siria. PETROL, foarte mult PETROL! Adica scopuri geopolitice si economice Iti las un link aici sa intelegi complet ce se intampla in Siria! https://www.youtube.com/watch?v=x9SS3XK2oMA. Au loc atacuri teroriste in Europa. In Venezuela au loc proteste masive impotriva guvernului, asemanatoare cum au fost cele de la noi din tara din luna februarie. Diferenta dintre tara noastra si Venezuela este ca acolo saracia este si mai mare ca la noi! Trupele americane inca se afla in Afghanistan alaturi de romanii nostri. Chiar recent au murit doi romani. Dumnezeu sa-i ierte! NATO

| gabicoo a răspuns (pentru MihaelaElena67):

Venezuele si Cuba nu sunt implicate in Siria

| MihaelaElena67 a răspuns (pentru gabicoo):

Ba da! Ele sustin fortele lui Bashar Al -Assad alaturi de Iran Rusia. Venezuela SI Cuba sustin militar. Iran si Rusia sunt implicate si cu soldati

32 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Raluca ce religie ai? Felicitari pentru raspunsuri. Bravo.

| minrest a răspuns:

Chiar tu spui ca nu pricepi nimic. Asta e cheia. Incerci sa interpretezi politica internationala, fara ca tu sa o intelegi; cum sa nu te ingrijorezi in cazul asta? Zici ca vrei sa stii doar esentialul, pai esentialul e neinteligibil pentru tine. Ori investesti timp si efort in domeniul asta, ori nu mai iti bate capul cu stirile externe.

| gabicoo a răspuns:

E vorba de lupta pentru controlul resurselor. Chestia ca se bat pentru democratie pentru drepturile omului e praf in ochi.
In Libia se duce razboi pentru controlul rezervelor de petrol ale tarii respective, iar in Siria pentru a controla rutele de export ale petrolului din Irak.
Actualele razboaie sunt razboaie ale petrolului. Peste 30 de ani se vor lupta pentru apa si atunci va fi sfarsitul civilizatiei.

| drutzix a răspuns:

Estentialul? Hmm.
Korea de Nord testeaza bombe nucleare si ameninta pe toti cu ele.
Korea de Sud se sperie si cere ajutor SUA.
SUA spune ca va instala un sistem antiracheta in Korea de Sud
China se sperie ca nu va mai putea folosi bombele lor nucleare si ii spune lui Kim (liderul comunist al Koreei de N)
Kim le arata degetul mijlociu
Trump ameninta ca trimite armata peste el.
Idiotii tipa ca USA e de vina.

In Siria
Assad (conducatorul Siriei) foloseste gaze pe rebeli.
America bombardeaza rezervele de gaz pentru a nu mai fi folosit
Idiotii tipa ca America e de vina.

Am vazut ca se vorbeste si de Venezuela pe aici, aia saracii nu au treaba cu razboiul, se bat intre ei pentru mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petrol si gaze naturale. Resursele naturale... Nu le mai ajunge.
U.S.A. - Marele cancer al planetei
Rusia - Mare putere geopolitica in revenire
China - Pericol economic mondial in plina ascensiune
Si restul de caini mai mici la gramada

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

U.S.A. - Marele cancer al planetei - Ca ai trait foarte bine cand erai sub USSR.
Rusia - Mare putere geopolitica in revenire - rolling on the floor) laughing) "In revenire" auzi laughing
China - Pericol economic mondial in plina ascensiune - Si astia s-au mai domolit putin

| OnePiece a răspuns:

Mda, alt topic deviat de religie...

Toata lumea stie ca ISIS este finantat de state precum Arabia Saudita si Qatar, si sincer s-ar putea sa se afle mai mult in cazul asta... in ceea ce priveste Coreea de Nord, sper ca Kim ala va fi dat jos cat mai repede prin revolta populara sau lovitura de stat, dar tare mi-e sa nu inceapa al doilea razboi civil acolo.

| BlueButterfly97 a răspuns:

Lucrurile astea trebuie sa se intample ca sa se implineasca ce este scris in Biblie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Bună! Ce religie ai? Mersi, ce varsta ai?

| BlueButterfly97 a răspuns:

Nici un cuvant din Biblie nu va ramane neimplinit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Raluca, mai las-o moale cu Biblia, ca tot "oameni ca noi" au scris-o...
Parerea mea...

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au scris-o oameni, care au fost martori la lucruile care s-au intamplat atunci, dar le-au scris insuflati de Duhul Sfant. Daca spui ca a fost scrisa de oameni si nimic Divin legat de ea, atunci cum se face ca se incearca distrugerea ei de sute, poate chiar mii de ani si se citeste si in ziua de azi? Cartile in toate vremurile, au fost citite, rascitite, le-a trecut moda, au fost uitate. Biblia este cea mai veche carte si "inca la moda".

| ALGator a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Ai numărat cuvintele? Scrie ceva de Google Facebook iPhone? TPU?

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru ALGator):

Am spus ca "Nici un cuvant din Biblie nu ramane neimplinit" nu ca tot ce se intampla azi este scris in Biblie, observa diferentawinking. Profetiile scrise in Biblie au fost implinite unele, altele se implinesc la momentul hotarat de Dumnezeu.

| Skippy223 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Pai daca acum 4.5 miliarde de ani, cineva ar fi profetit sfarsitul lumii, ar fi fost corect de 5 ori(cel putin), pentru ca de atatea ori au fost extinctii de masa, in care mai mult de 75% din planeta a fost distrusa, si putine organisme au rezistat.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Skippy223):

Tu ce intelegi prin "sfarsitul lumii"? Si nu ma refer in special la profetia in care se spune ca va fi un sfarsit al acestui pamant, ceea ce va fi odata. Daca ai fi citit Bilbia, ai fi vazut cate lucruri au fost profetite in Vechiul Testament ca apoi, in Noul Testament sa ni se prezinte implinirea lor. Chestia e ca oamenii au inimile impietrite si nu vor sa auda "adevarul" chiar daca le este foarte la indemana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Ma intreb ce argumente ar veni un islamic despre Koran...
Cred ca ar fi batalie mare. Nu mai zic de alte mii de religii.

| Skippy223 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Ce inteleg prin "sfarsitul lumii"? Distrugerea planetei. Probabil termenul este exagerat, astfel incat "lumea" adica universul nu va pati nimic, nici macar planeta noastra nu a patit nimic in timpul acelor catastrofe. Mai degraba "sfarsitul vietii pe pamant", e mai ok asa?

Tu argumentezi existenta si adeverirea acestor profetii scrise intr-o literatura, cu un capitol din aceeasi literatura?

Biblia nu este o carte facuta de Dumnezeu sau Iisus, da? De aceea, unele versete ar putea fi usor "amestecate" ca sa para a fi adevarate. Alte profetii au aparut dupa ce intamplarea a avut loc.
In biblie, o profetie pare sa nu aiba acelasi sens ca in zilele noastre. Exemplu:
In Cartea lui Iona, el este trimis de Dumnezeu in metropola pagana Ninive ca sa predice distrugerea orasului. Iona urca intr-o barca si se duce in directia opusa, spre Tarsis (Spania contemporana) si acolo se intampla aventura cu balena. Intr-un final, Iona ajunge in Ninive, unde predica lui despre distrugerea orasului e bine primita. Oamenii se pocaiesc si Dumnezeu isi schimba decizia si cruta orasul.
In Biblie, profetia este mai degraba o amenintare, decat o profetie in adevaratul sens al cuvantului.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia a fost scrisa cu mult timp inaintea coranului, si coranul are multe versete luate din Biblie. Plus ca Biblia a fost testata, si chiar si oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca Biblia e adevarata.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Skippy223):

Pai aia nu era profetie, era o avertizare (daca nu va pocaiti, voi distruge cetatea Ninive), e o diferenta.

| Skippy223 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Iona era un profet. Profetul profeteste.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Skippy223):

Profetul mai si mananca, mai si doarme, ce are a face? Nu iti trebuie prea multa cunostinta sa faci diferenta dintre o avertizare si o profetie.

| Skippy223 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

"Când a intrat Iona în cetate, a început îndată să strige împotriva ei solia: "Încă patruzeci de zile şi Ninive va fi nimicită" (vers. 4). A mers de pe o stradă pe alta strigând avertizarea."
Asta e considerata o "profetie" in sensul biblic.

Din gramada aia de profetii din Biblie de care vorbesti tu, o mare parte sunt false sau nici nu s-au intamplat.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Skippy223):

Nu esti informat corect. Nu este nici o profetie falsa si unele s-au intamplat pana la ultimul cuvant. Biblia a fost scrisa pe parcursul a mii de ani. Venirea unui mantuitor (Domnul Isus Hristos) a fost profetita cu multi ani inainte, de Isaia, Ieremia si alti profeti, si peste sute de ani, s-a implinit. Un exemplu simplu, eu una nu am nici o indoiala cu privire la Biblie, cred absolut tot pentru ca stiu ca tot ce este scris este adevarat. Ca tu nu crezi, vei raspunde in partea ta in ziua judecatii ca ai avut adevarul in fata, si l-ai contrazis si nu ai crezut.

| Skippy223 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Ok Raluca, fie cum spui tu. Hai mai bine sa ne oprim, ca nu are nici o legătura cu subiectul întrebării.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Skippy223):

In regula, chiar s-a deviat de la subiect. O zi faina sa ai!

| EstiSiSuntExemplu a răspuns:

Keep calm, România nu more

| Flaviussssss a răspuns:

Fanatismul religios e cauza principală.