| anonim_4396 a întrebat:

Varsta omenirii calculata in Varsta Universului ar fi in jur de 3 minute. cum va suna asta? cat de mititei suntem? mai rezistam oare vreo 2 minute?
P.S. sper ca m-am exprimat corect. sa-mi ziceti daca nu sa corectez

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suntem ca un flash în palma universului, pe cale de a se stinge din clipă în clipă.

| RAY a răspuns:

3 minute 13, 7 miliarde de ani, 2 minute 10 miliarde de ani pai e super sa traim pana atunci

| sublime89 a răspuns:

3 minute din cat? dintr-o zi, dintr-un an?

| OoBunnyoO a răspuns:

Sper ca da. laughing

| Exilee a răspuns:

Poftim? AI folosit rationamentul scarii logaritmice a varstei Universului, presupun. SI totusi, cum ai dedus? happy

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

N-am dedus mai, am vazut un documentar.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

A, am inteles. Nu, ma gandeam la rationamentul cu scara logaritmica a timpului.

Daca rezistam vreo "2 minute"? Eh...in Univers majoritatea lucrurilor, si am mai spus-o candva, sunt ca urmare a reactiunii unei actiuni.
S-ar putea ca asupra omeniri sa se "exercite" o actiune al carie rezultat care ii va pune capat.

| ErrorFound a răspuns:

Imagineaza-ti ca suntem cativa atomi(omenirea) intr-o celula(sistemul solar) din corpul unui om(universul). Desigur, "universul" este u namerican, daca stii la ce ma refer. =))
http://www.purelifts.com/......o1_400.jpg
Behold....The dejections of the human cand...

| Simonamee a răspuns:

Asa cum spunea si Eminescu suntem Musti de-o zi pe-o lume micã de se mãsurã cu cotul! Intr-adevar,suntem mici si viata noastra e mica,mica! Uite, mie nu-mi suna bine deloc, am impresia ca viata asta e prea scurta si ca e in zadar, din moment ce mori, nu mai ramane nimic din tine. Daca mai rezistam inca 2 minute? Poate da sau poate nu, nimeni nu e atotstiitor, nu poti sti ce va urma. Daca mai rezistam macar sa ne traim putinul ala de 2 minute in armonie, daca e posibil.Eu mi-as dori sa traiesc pe vecie, dar nu asta conteaza cu adevarat.Nu este important cat traiesti ci ce lasi in urma ta.Asa suntem facuti ne nastem crestem si cand incepem sa invatam cum sa traim atunci se termina tot. Oricat de trist ar parea, nu e asa! Daca toti am trai enorm de mult ar fi dezastru! Dam viata unor copii si o noua generatie reprezinta o sansa noua pentru omenire, daca nu am avea moarte am ajunge sa facem lucruri mai rele decat cele pe care le facem acum. Unii oameni fac lucruri rele avand la baza banii, daca am trai pentru totdeauna am devenii mai rai si mai plictisiti de viata.Plictisiti de viata oricum suntem, deci astea 3 minute sunt un chin prea mare pentru unii. Sincer nu as vrea sa-mi imaginez cati raufacatori sunt acum si cat de rau ar fi pentru omenire ca ei sa traiasca mult, cred ca asta e legea normala, daca am trai mai mult decat ne este dat s-ar deregla tot, ar fi haos.