| anonim_4396 a întrebat:

Verbul "a muri", la pers. I-a sg., poate fi folosit la viitor: "eu voi muri". Poate fi el folosit si la celelalte timpuri (trecut, prezent)? Poate cineva sa spuna: "eu am murit"? sau "eu mor"?
Intrbarea poate ca este de gramatica, dar am postat-o la categoria asta, pentru ca reclama si un pic de reflectie filosofica. happy

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate ar merge si la perfectul simplu: "eu murii".

| T0T a răspuns:

Din punct de vedere gramatical nu înțeleg de ce nu ar fi corect. Atâta timp cât poți zice "el a murit" e normal să poți conjuga verbul la toate persoanele.

http://conjugare.ro/romana/conjugarea-verbului-muri

| minrest a răspuns:

Pana la urma e intrebarea ta, tu pui conditiile. Bun, excludem sensul metaforic. Studiu de caz: Un personaj de roman e vampir, si relateaza: ''Am murit pe vremea lui Dracula, varul meu, si am murit si dupa asta de cateva ori.'' Se refera la propriu, nu e o metafora. Chiar a murit. Deci se poate spune.

| J0B0MAT a răspuns:

Metaforic,da.În diverse filme sau scrieri atunci când personajul a murit şi îşi relatează viaţa, iarăşi merge.De asemenea, cică s-a făcut un studiu care a demonstrat că atunci când moare o persoană, creierul acesteia conştientizează acest lucru, deci ar putea să spună cumva asta.

| GaZa1994 a răspuns:

Nu! Nu poate nimeni sa spună "eu am murit" sau "eu mor".

| AndreiDV12345 a răspuns:

Fii atent poti spune dar e o greseala aproape din orice punct de vedere deoarece daca mori nu mai ai cum sa spui "am murit" pe de alta parte poti sa folosesti "am murit " metaforic de exemplu : Am murit de nervi cand am vazut ca nu am castigat. Cat despre " eu mor " poti sa il folosesti metaforic similar cu fraza de mai inainte ca de exemplu "Mor de dorul ei." Si cred ca il poti folosi normal de exemplu inainte sa mori cu doua secune iti dai seama ca mori si spui "eu mor" si ai murit. Sper ca te-am ajutat.

| sabin89 a răspuns (pentru AndreiDV12345):

Trebuia sa mentionez eu "exclus sensul metaforic", ca in exemplul "mor dr nertabdare". Cat priveste ultimul tau exemplu, cand iti dai seama cu putin timp inainte ( minute sau secunde), inca este corect viitorul: "voi muri curand". happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Exclus sens metaforic...In cazul acesta nu prea poti folosi verbul "a muri" la prezent sau viitor. Daca totusi ar fi cineva pe cale sa moara, suna mai bine expresia"eu mor /simt ca mor". Pentru ca daca ar spune "voi muri curand", practic se intelege o perioada mai indelungata decat cateva secunde.Corect 100%nu este insa.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Nu poti exclude sensul metaforic pentru ca nu e categorie a gramticii. Ca spui ''va muri de placere'' sau ''va muri de cancer'' nu intereseaza gramatica.