| Aihao19 a întrebat:

Viata are rost cand ai depresie?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are rost a traiesti, chiar daca esti momentan in depresie!
Din depresie, poti iesii relativ usor, cu suplimente de vitamina: B3. B6, B12, C si Mg!
Atentie NU cumpara Vitamina B complex sau mega B, ca au cantitati foarte mici de B3si B6, ori tu ai nevoie de mega doze de aceste 2 vitamine, ca sa-ti revii.
Studiile spun ca iti poti revii intr-o saptamana, dar daca ai deficit mare, trebuie sa continui sa iei B3 si B6 pentru 2-3 luni.
Vitamina C se poate lua 10grame pe zi, fara nici un fel de risk.

Studiile au aratat ca majoritatea persoanelor depresive au o deficienta de acid folic si vitamina B12.
Mai mult, majoritatea pacientilor cu deficienta de acid folic nu raspund la tratamentul clasic cu antidepresive.

Deficienta de vitamina C conduce adeseori la depresie. Oboseala cronica, imposibilitatea de a executa sarcini de rutina pot fi rezultatul unei deficiente de vitamina C. Mai mult, singurul efect secundar este ca vei tine departe gripa si raceala sezoniere.

Minerale
Manganul este necesar pentru asimilarea corecta a vitaminelor B si a viteminei C. Avand in vedere ca joaca un rol important in formarea aminoacizilor, deficitul de mangan poate provoca stari de depresie prin scaderea nivelului de serotonina si noradrenalina.
Deficienta de magneziu poate conduce la depresie, confuzie, agitatie si halucinatii.
Deficienta de calciu afecteaza sistemul nervos central cauzand nervozitate, iritabilitate si chiar si sentimente de teama.
Lipsa zincului in organism conduce la apatie, letargie si anorexie.
Seleniul afecteaza neurotransmitatorii, asa ca o deficienta poate avea efect imediat asupra starii de sanatate. O dieta bogata in seleniu – sau un supliment zilnic de 100 miligrame de seleniu – va diminua starile de depresie, neliniste si oboseala.
Iti recomandam sa iti faci analizele pentru a stabili care sunt deficientele de vitamine si minerale. Medicul tau te poate ajuta sa stabilesti corect dozele necesare.

http://lataifas.ro/......limentare/

https://sanatate.bzi.ro/......amina-1987

http://sanatate.acasa.ro/......63397.html

http://www.ghidnutritie.ro/articol/vitamine/vitamina-b6-piridoxina
Recomand cate 2 capsule de Vitamina B 3 si B6 de 3 ori/zi timp de 2-3 luni. Magneziu este si el binevenit, ca face bine in combinatie cu B3 si B6.

Daca stai bine cu cititul si intelesul englezei, poti citi studii despre depresie si legatura ei cu deficienta de vitamine si minerale. Recomand studiile medicale facute de Clinica Mayo, Harvard sau cele facute de institutii guvernamentale americane, canadiene sau internationale.
Cauta dupa "depression vitamin deficiency".

| cristimihailov a răspuns:

Pentru inceput as lua depresia ca un challange.

Daca nu trece, m-as uita un pic sa vad de ce.

Cu siguranta ai niste motive... pe care nu le spui.

Deci... care sunt motivele?

| mentholinks a răspuns:

Daca viata ar avea un rost obiectiv atunci l-am sti cu totii. Dar nu are.

| Lostlyric a răspuns:

M-a stupefiat raspunsul Donnei.
Gata. Ma duc in cautarea lui Arsenie Boca sa-i fac o rugaciune, sa sper ca nu-si va urma sfatul in cazul in care da o depresie peste ea.
:)))))))
Voi astia, care cautati solutii online pentru tratarea depresiei (in cazul in care stiti ce este o depresie), va sfatuiesc sa fugiti la medic. Astia care aveti intrebari, in loc sa cautati raspunsuri pe TPU, mai bine documentati-va din studii serioase, din experientele celor care au avut, din ceea ce va spun psihologii, psihiatrii sau de oriunde altundeva. Pun pariu ca si la McDonalds gasiti informatii mai bune. Va cumparati un burger (pentru a simti rostul vietii) :))) si intrebati vanzatorii.
Ajung la concluziile unora: am crezut ca site-ul asta e folositor, dar pare-se ca e doar un site de socializare, dat cu pareri si, sa nu uitam, ca in cazul Donnei, raspunsuri care incep cu "Evident ca". Booooring.
"Screw ya guys, I'm going hewwwwm!"

| Victoria18 a răspuns:

Deloc... Depresia este o afectiune psihica grava. Adica, te simti intr-o stare deprimata foarte mare... Se trateaza doar eliminand cauza. Degeaba iei pastile daca nu elimini cauza problemei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Victoria18):

Depresia necesita tratament medicamentos. ABIA cand iesi din depresie, lucrezi pentru a o preveni sau pentru a-i scadea din intensitate la urmatorul episod, prin alte metode. Sunt persoane care traiesc o viata intreaga cu medicamente si traiesc o viata mai mult decat normala. Medicamentele sunt combustibilul, celelalte strategii iti ofera un raspuns la tactici de lupta. Creierul nu functioneaza doar chimic. Trebuie sa lupti pe mai multe fronturi.
Nu intelegeti ce inseamna sfaturile voastre care induc doar confuzie. acum ceva timp am dat sfat unei fetite care avea ciclu neregulat sa mearga la doctor. Si a fost. Si de atunci imi trimite mesaje sa ma tina la curent. Oarecum, inocenta treaba. Dar voi va ganditi ca raspunsurile care le dati pot ajuta acea persoana sau o pot nenoroci? Ma gandesc si in ziua de astazi: ginecologul i-a prescris anticonceptionale. Eu sunt impotriva lor, insa i-am raspuns cu "du-te la medic". E o chestie de etica. Intreb mereu: voi chiar vreti sa va faceti responsabili de o sinucidere? Depresia este o boala clinica. Rezultatul, daca nu e tratata la timp, este o sinucidere. Si am avut prieten care s-a sinucis. Si nu, persoana depresiva nu poate controla ce i se intampla. Nu mai folositi cuvantul depresie pentru starea de tristete. DEPRESIA este o boala, TRISTETEA este o stare.
Din raspunsul tau, Victoria, se deduce faptul ca nu ai nevoie de medicamente pentru depresie. Corecteaza-ma daca am dreptate.
Cat despre Aihao, banuiesc ca era o intrebare pentru cultura lui generala. Pentru ca un om care este in depresie nu e pe site-ul asta, punand nici macar o intrebare. Este ori in spital, ori in pat, vlaguit de orice urma de viata. Luptandu-se cu proprii lui demoni.
Si nu, nu trece cu vitamina B. Articole luate din Click, Cancan si alte asemenea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Victoria18 a evaluat răspunsul tău Depresia necesita tratament medicamentos. ABIA cand... ca fiind nefolositor şi eronat.
Si asta a rezolvat totul.
Esti un user, Victoria. Nu uita asta. Niciodata.
Pe site-ul asta sunt inclusiv psihologi, cursanti in ale psihologiei si medici psihiatri care nu mai dau sfaturi. Stii de ce? Pentru ca tu esti doar un user fara pic de experienta in domeniu, iar oamenii aia au obosit sa va explice ce si cum. Asa ca s-au conformat cretinismului.
De aceea tu ai ramas aici si ei pleaca sau nu mai au nervi.
Si nu, nu am nici macar o frustrare. Am doar explicatii. Ii voi lasa pe restul sa judece.

| Steregoi a răspuns (pentru Victoria18):

Da, viata are mereu un rost sau un scop.
Cauza depresiei e si nebunia ateista.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ai reactionat cam dur, inteleg ca e si din prisma dramei personale dar sunt unele puncte in care nu sunt de acord cu tine.
In primul rand, ce a spus Victoria18 nu e gresit si nu reiese neparat faptul ca nu trebuie sa ia pastile cineva care sufera de depresie, dar e mai importanta eliminarea cauzei. Degeaba se indoapa cineva cu pastile care il transforma intr-o leguma daca nu isi gaseste motivatia sa isi refaca viata sociala si personala.
In al doilea rand, depresivii chiar intra des pe site-ul acesta si nu numai aici, ei simt nevoia sa isi exprime starea de disperare iar in mediul virtual au mai mult curaj sa faca asta. Nu mai zic de faptul ca sunt multi dintre cei care si-au capat zilelor au anuntat ce au de gand pe retelele de socializare.
In ceea ce priveste cazul lui Aihao19, cred ca are simptomele unui inceput de depresie anxioasa daca luam in considerare si postarea acesta:
https://www.tpu.ro/......teste-des/
Cineva care nu are depresie pune intrebari despre ce film i-am recomanda sau ce parere avem depre o anumita trupa, nu despre care este rostul vietii sau frica de moarte.
Intr-o privinta chiar sunt de acord cu tine si ma bucur ca nu sunt singurul care o observat-o: TPU e mai mult un site de socializare si de dezbateri decat de informatii utile (e Facebook-ul introvertitilor :) )

| Nevroza a răspuns:

Viata este un rost atata timp cat depresia nu devine un rost

| LilPeep a răspuns:

Nu,totul pare fara rost, nu am chef de nimic, niciodata.

| alyyyyy2018 a răspuns:

Viata are rost daca tu iti doresti sa iesi din depresie. Un psiholog te ajuta emotional, dar probabil si ceva medicamente prescrise de un dr te vor ajuta. Pe langa astea, trebuie sa te odihnesti mult, sa nu adormi cu gandul la probleme, sa nu stai inainte de culcare pe net sa citesti de depresii. Ci sa te relaxezi inainte de somn. Dimineata sa gandesti pozitiv. Eventual lipeste-ti pe frigider motivatii. Sa iti aminteasca lucruri care te motuveaza. Fa in fiecare zi un lucru nou. Du-te o zi la bowling, o zi du-te pe jos sa te plimbi mai mult, alta zi mergi la cumparaturi, alta zi viziteaza un loc din orasul tau, fa poze, ajuta pe cineva cu ceva. Propune-ti in fiecare zi ceva nou. Si cand faci acel lucru nou, cauta sa fii cu cineva. Frate, sora, prieten,... vei fi ocupat, vei vedea cum gandesd ei si nu vei renunta sa iesi, stiind ca trebuie sa te intalnesti innael loc cu cineva. Iti vei schimba gandirea. Si vei vedea rostul vietii.

| gandurisiopinii a răspuns:

Când ai depresie, viața nu are niciun rost... Tocmai de aceea trebuie să ieși din depresie, ca să te poți bucura de viață. Încearcă să găsești cauza problemei și să o rezolvi. Fii optimist!