| Jay1 a întrebat:

Virusul Corona COVID-19 este un virus artificial creat în laboratorul Wuhan?
Ştiinţa afirmă cu claritate că ne aflăm în faţa unui focar global serios, ce ar trebui recunoscut drept pandemie!

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Nu cred, nu exista dovezi in directia asta ( desi cred ca daca ar fi asa, nu cred ca ar "exista" dovezi, sau cel putin nu se voia).
Trebuie sa ai grija la fake news.
Cel mai sigur e sa te informezi de pe world healt organization:
https://www.who.int/

sau ministerul sanatati: http://www.ms.ro/

22 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Virusul era cunoscut deja, nu e nimic nou creat nicunde.

Continua conspiratiile pe grupurile dubioase de Facebook. Oricum exceptand 2-3 conspirationiti de aici nu empatizeaza nimeni cu teoriile astea doar ca pot sa arate prietenilor posturile de genu ca sa rada putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate crea un virus artificial.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu neaparat sa il creezi de la 0, dar sa-i produci mutatii altuia existent, cu siguranta.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Ar vrea ei, dar este o formă de viață, extraordinar de complicată. Așa că ba da-ul dtale nu are suport.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Și cei ce produc mutațiile cum se proteajază? Conspirație. Povești horror cu care te poți distra de la problemele tale.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Virusul nu este o forma e viata. Nu e viu. Are o capsida si putin material genetic. Atat. Crezi ca e atat de greu de reprodus in laborator? laughing
Ai auzit de CRISPR?

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Da, nu este viață, este ca o bucată de zahăr, dar când parazitează în celulă se comportă ca o ființă vie. Este exraordinar de complex, nu îl poți crea din substanțe organice, nu este o proteină oarecare, așa că nu poate fi produs în laborator. Nu cred, ci sunt sigur.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu se comporta ca o fiinta vie. Habar nu ai ce vorbesti.

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca este natural.

| aXy99 a răspuns:

Nu, nu cred acest lucru.

| gabicoo a răspuns:

75% șanse să fie creat în laborator!
OMS a declarat pandemie!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Asta e părerea mea! Nu sunt specialist! Mă pot înșela!

| Dorotheea21 a răspuns:

Teorii slabe ale conspiratiei.
Nu am evoluat foarte mult de la 'Moartea Neagra data de Dumnezeu' in evul mediu si virusul acesta, 'facut in laborator'. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este deja recunoscut ca pandemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa fi fost creat in laborator? Sa faca ce anume?

| brokxy a răspuns:

Nu e creat în laborator.Doamne ce fac filmele astea Hollywood cu mintile oamenilor laughing laughing Nu am ajuns noi la asa tehnologie medicală să facem virusuri in laborator.
E din cauză că mananca chinezii tot felul de porcarii. Lilieci si serpi, sobolani

| Jay1 explică:

Este totul o biologie complexă, în care toată lumea se luptă să supraviețuiască și astfel noi virusuri se schimbă și apar!

| DabiJaWL a răspuns:

Informeaza-te inainte de a vorbi, a fost declarata pandemie acum 2 sau 3 zile

| Jay1 explică (pentru DabiJaWL):

DA!- Ştiinţa afirmă cu claritate că ne aflăm în faţa unui focar global serios, ce ar trebui recunoscut drept pandemie!
Dar - ÎNTREBAREA mea este :Virusul Corona COVID-19 este un virus artificial creat în laboratorul Wuhan?

| DabiJaWL a răspuns (pentru Jay1):

Nici nu pot sa-ti raspund cu exactitate la intrebarea asta pentru nu pot veni cu argumente, pot doar sa-mi exprim parerea, nestiind daca zic bine sau nu. Fiecare crede ce vrea. Parerea mea personala e ca nu e creat in laborator. E un pic ciudat cum a pornit fix din Wuhan de unde se afla laboratorul ala, dar nu e creat in laborator. E un virus ce afecteaza si animalele

| Wr3nch a răspuns (pentru Jay1):

Daca crezi in teorii ale conspiratie da. Si a fost distribuit cu drone prin toata lumealaughing Ca ne mergea prea bine si au zis sa mai luam o pauza laughing