| Anet a întrebat:

Voi ce credeti, a ajuns Neil Armstrong si colegii sai pe luna sau a fost doar "o faza facuta in studio"pentru a le arata rusilor cine e cel mai tare? argumenta-ti va rogtongue

Răspuns Câştigător
| NoKidding a răspuns:

Intrebarea asta a mai fost si am sa fac un copy/paste cu raspunsul.
"Nu este adevarat. De ce?
1-Lipsa stelelor din fotografiile aselenizării.
Poate cel mai important argument al celor care contestă existenta misiunii Apollo11 este cel legat de lipsa stelelor din imaginile oferite de NASA. Spaţiul apare în fotografii ca un imens fundal negru. Cum ar putea fi posibil acest aspect cu atât mai mult cu cât Luna nu are o atmosferă care să obtureze vizibilitatea aştrilor? Interesant?
2- Ce caută litera C pe Lună?
Una dintre imaginile care au reuşit să şocheze auditoriul a fost cea a rocii pe care apare litera „C", ca şi cum aceasta ar fi făcut parte dintr-un decor prestabilit. Ca un argument în plus pentru adepţii teoriei conspiraţioniste, asemenea marcaje sunt comune în studiourile de la Hollywood, acolo unde obiectele de recuzita sunt însemnate cu litere, de la A la Z, şi nu cu numere aşa cum s-ar fi aşteptat cineva.(vezi imaginea : http://www.lovendal.net/wp52/wp-content/uploads/2009/07/aselenizare3.jpg )
3- Steagul american fluturând, deşi pe lună nu există atmosferă!
Ca şi cum dovezile contestatarilor nu erau deja în număr mare, o altă imagine, de data aceasta din filmul realizat la faţa locului de astronauţii americani, arata steagul Statelor Unite ale Americii fluturând în momentul arborării acestuia pe suprafaţa Lunii. Cum Luna nu are o atmosferă, steagul ar fi trebuit, cel mult, să stea nemişcat pe suportul special creat pentru a-l ţine întins. Motivaţia oamenilor de ştiinţă, prin care mişcarea drapelului ar fi fost impregnată de astronauţi, pare, în opinia scepticilor, doar o justificare lipsită de temei.
4- Motivul minciunii?
Ar putea să pară absurd, însă o simplă privire aruncată în contextul geopolitic al acelor vremuri poate oferi o explicaţie mai mult decât plauzibilă. Statele Unite ale Americii pierduseră startul în cursa spaţială, iar Uniunea Sovietică părea să conducă detaşat în toate domeniile. Prima capsulă spaţială trimisă în afara atmosferei terestre, primul animal lansat în spaţiu, primul om şi primul echipaj de trei persoane care ajungeau pe orbita terestră precum şi primul modul fără echipaj, Luna2, care ajungea pe satelitul natural al Terrei, toate realizări sovietice, constituiau suficiente motive de îngrijorare pentru Statele Unite. Conform adepţilor teoriei conspiraţiei, Statele Unite ale Americii se aflau în punctul în care trebuiau să demonstreze cu orice preţ că posedă o tehnologie superioară celei sovietice, iar singurul mod în care puteau face acest lucru era să trimită un om pe Lună, premiul care lipsea din vitrina Uniunii Sovietice. " Ciao!

9 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Daca nu ar fi fost real, ar fi dat cu ciocu' rusii, dar rusii n-au avut nimic de obiectat.

regis
| regis a răspuns:

@seth89 - atentie la afirmatii. Ca au fost americanii sau nu pe Luna putem discuta, dar sa nu depasim limitele. Americanii aveau tehnologia necesara pentru a calatori in spatiu cu un deceniu inainte, sub semnul intrebarii fiind doar calatoria pe Luna.

regis
| regis a răspuns:

Un alt argument adus de conspirationisti - decolarea fara a produce praf, desi la asta se asteptau cei care au vazut amprenta lasata de talpa costumului de astronaut, suspect de bine impregnata in solul lunar.

| Angel0 a răspuns:

La vremea aceea optica aparatelor de filmat era bine pusa la punct,ca si transmisia semnalelor Tv,dar imaginile de pe luna sunt neclare, alb negru, rezolutie mica etc.Pe aripile vantului in 1920 s-a filmat color cu procedeul technicolor, iar imaginile mi se par super clare. Dupa 40 de ani si cu fonduri la discretie, avem doar niste umbre alb-negru. Cosmonautii au fost tinuti 3 luni in carantina la "revenirea" pe pamant, fapt destul de dubios.

| Rayyy a răspuns:

Salut,
În domeniul ăsta, părerile sunt, în mod evident, foarte împărţite. Exact cum a spus şi seth89, adevărul rămâne, totuşi, o informaţie secretă. Personal, eu cred că nu a fost o înscenare. Da, într-adevăr, ruşii le-o luaseră înainte, nu numai în privinţa călătoriei în spaţiu, ci şi în alte domenii. Şi da, erau multe interese şi competiţii la mijloc. Dar cu toate acestea, prefer să cred că aselenizarea a fost reală şi ceea ce a uimit o lume întreagă în 1969 nu a fost doar o înregistrare de studio.RaymOnd, hai să-ţi spun şi părerea mea despre scenariul tău. Părerea mea, bazată pe lucrurile pe care le ştiu şi pe care le-am citit în trecut. În primul rând, camerele de filmat cu care a fost redat cadrul foloseau o expunere prea mare. Astfel, costumele astronauţilor şi Luna însăşi au 'determinat' absenţa stelelor în fundal. În al doilea rând, ei au aselenizat în faza de zi a lunii, când lumina Soarelui era încă prezentă. Ei bine, nu poţi vedea stele în faza de zi.În ceea ce priveşte al doilea exemplu, nu am dovezi prea clare. Poate a fost unghiul din care s-a filmat...o poveste asemănătoare a fost şi cu o piatră de pe Marte. Dintr-un unghi, semăna leit cu o faţă umană. Dintr-un alt unghi însă, era doar o altă formaţiune banală.Şi ca să concluzionez, experimenul cu steagul a fost făcut de către echipa de la MythBusters, în mediu fără atmosfera şi ghici ce - steagul s-a unduit!

| unu a răspuns:

Mythbusters Moon Landing:

http://www.youtube.com/watch?v=Wym04J_3Ls0

| nutepriveste21 a răspuns:

Personal cred ca au ajuns pe luna dar nu va pot demonstra eu acest lucru( sunt altii mai competenti) dar ma intreb si ma gandesc ca daca omenirea nu a reusit sa ajunga cel putin pe luna, care in termeni astronomici e,, la o aruncatura de bat'' fata de noi, atunci ce sperante sau ce iluzii ne putem face ca am putea ajunge pe alte corpuri ceresti cum ar fi Marte, etc., care se situiaza la distante mult mai mari.

| Intruder19 a răspuns:

Astea sunt informatii strict secrete si nu cred ca v-a afla cineva vreodata raspunsul concret(in afara de cei de la nasa).Dar conform unor documentare calatoria pe luna a fost o inscenare pentru ca americanii nu aveau tehnologia pentru a calatori in spatiu si probabil ca au vrut sa demonstreze rusilor ca au tehnologie mai performanta decat ei.Eu personal cred ca a fost o "calatorie pe luna facuta in studio" deoarece nu existau efecte vizuale ca in prezent, daca stai sa te uiti atent, felul in care incearca sa arate ca nu exista gravitatie si topaie de colo colo e chiar hilar.

| Adrian1997 a răspuns:

Chiar s-a ajuns pe luna toate celelalte chestiuni sunt pure speculatii.A ajuns pe luna in data de 20 iulie 1969, primul pas facandul pe 21 iulie ora 02:56, avand ceasuri Omega Speedmaster Professional care functioneaza la gravitatie 0.Acest ceas a salvat si misiunea Apollo 13 de la un dezastru.