| unul1 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre teoria pamantului gol? http://www.descopera.ro/......la-nazisti

24 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Citezi de pe Descopera? Extrem de profesionist, dom'le, extrem de profesionst...

Pamantul n-are cum fi gol, daca era gol, nu mai scria cel ce a inceput primul cavalcada ineptiile sale.Cred ca se poate intra, cu ceva greutate in subteran, pe la poli, dar nu au cum avea portaluri sau alte porti de spiridusi prin care sa ajungi in miezul pamantului.Cred ca cineva se plictisea si n-avea nici bere prin casa, cand a facut teoria asta...

| unul1 explică (pentru Dumnezău):

Nu citez din Descopera, am dat doar un exemplu pentru cei care nu au auzit de aceasta teorie. Si cu gravitatia putem lua exemplul de la o masina de spalat. Cand este la "uscator" atunci de se invarteste foarte repede hainele din ea se lipesc de cuva masinii si mijlocul ramane gol, deci o explicatie ar putea fi ca pamantul este inconjurat camp magnetic. Cum am mai zis, nimeni nu stie exact 100% ce provoaca gravitatia.

| Woodenpints91 a răspuns:

Încă mai cotrobăiţi prin site-ul ăla mai mincinos decât parlamentarii în campania electorală? Penibil...

| Dumnezău a răspuns (pentru Woodenpints91):

A zis cineva ca nu gasesti si niste adevaruri printre minciuni? Oricum, ei baga multe articole de supozitii, asupra carora nici oameni de stiinta nu pot cadea de acord.Mai amuzante si fara noima sunt articolele alea ce baga la inaintare...studiile! Sau articolul acela cu imprimanta 3D.

| Inferno a răspuns:

O aberatie. Daca Pamantul ar fi gol ar schimba tot ce stim despre formarea planetelor, capacitatea lor de a genera camp magnetic.
Si ramane intrebarea :"Cine genereaza campul magnetic, daca nu fierul lichid din interiorul Pamantului?"
exista adepti ai teoriei conspiratiei, exista oamen icare cred ca nu am fost niciodata pe luna si ca am filmat totul intr-un desert. Exagerari ale realitatii, facute de fanatici si oameni de nimic care nu au habar nici macar de fizica clasica si biologia de clasa 4-a, dar cu toate astea fac afirmatii nefondate, ilogice, in contradictie cu tot ce a afirmat stiinta in decursul anilor si total eronate.
Asta nu e oteorie sau mai bine spus nu este oteorie stintifica este o minciuna, o jignire adusa comunitatii stintifice.

| unul1 explică (pentru Inferno):

Faptul ca fierul lichid creaza campul magnetic al pamantului este o presupunere a oamenilor de stiinta si multe afirmatii ale oamenilor de stiinta din trecut au fost infirmate. Pana intr-o vreme se considera ca daca un om ajunge la o viteza de 22km/h moare. Einstein a spus ca viteza lumini este maxima viteza pe care o poate atinge orice corp, desi se pare la CERN s-a depasit aceasta viteza. Si daca presupunem ca este o aberatie crunta aceasta teorie spune de ce nu a ajuns nimeni la polul N sau S? Si ma refer acolo unde s-ar gasi axa imaginara nu pe ghetarii care s-ar afla la cativa mii de km departare?

| unul1 explică (pentru Inferno):

1. Se poate dovedi că vreun explorator a atins aşa-numiţii poli Nord sau Sud?
2. Dacă nu există paralela dincolo de latitudinea 86 (grade), atunci cum poate cineva să ajungă la pol (care se află teoretic la latitudinea de 90 grade)?
3. De ce vânturile nordice sunt din ce in ce mai calde pe măsură ce se avansează în Arctica?
4. De ce, dincolo de latitudinea 83 grade nord, există mare deschisă (dezgheţată) şi curenţi calzi de aer?
5. Odată atinsă paralela 82, de ce acul busolei devine brusc agitat şi inutil?
6. De ce curenţii calzi de aer menţionaţi anterior aduc mai mult praf decât orice alt curent similar de pe Pământ?
7. Dacă nu există râuri care curg din interiorul planetei spre a se vărsa în oceanul arctic, de ce la poli există atâtea aisberguri formate din apă dulce?
8. Care este explicaţia faptului că în aceste blocuri de gheaţă şi în apă se găsesc seminţe şi plante tropicale?
9. De ce milioane de păsări şi animale migratoare se indreaptă spre nord, dincolo de cercul polar, în timpul iernii?
10. De ce vântul care vine dinspre nordul extrem aduce cu el mai mult polen şi petale de flori decât o face orice alt curent de aer de pe Pământ?
11. De ce acest polen adus de vânt colorează vizibil straturile de zăpadă pe suprafeţe întinse?

| unul1 explică (pentru Inferno):

Si sa zicem ca o gramada de argumente nu ar fi reale, de ce atatea popoare cred(credeau) in existenta unui pamant gol sau ca in interiorul pamantului se mai afla o civilizatie? Cum am mai spus Zalmoxis venea din pamant o data la cativa ani, budisti in Shambala ( si parca si indienii credeau in shambala dar nu sunt sigur )...

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Fenomenul de formare al planetelor este unul simplu si este incompatibil cu o gaura in centrul Pamantului. S-a manataua si miezul Pamantului nu?
In acceleratorul de particule de la CERN se invar protoni cu o viteza apropiata de viteza luminii.

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Stai putin, de ce nu spui ideea complet?
" De ce vânturile nordice sunt din ce in ce mai calde pe măsură ce se avansează în Arctica? "
Ce legatura are cu Pamantul gol, majoritatea intrebarile tale sunt asa, dar nu spui nicaieri ce legatura are cu Pamantul gol.
4- nu vad legatura, spune-mi parerea ta, ca sa vad si eu ce legatura are asta cu pamantul gol.
5-iar nu vad legatura, poate sunt niste deviatii magnetice sau alt fenomen.
6-Iar nu vad legatura.

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Tu crezi ca anticii stia ce se afla in centrul Pamantului, deunde sa detina ei aceste notiuni?

| unul1 explică (pentru Inferno):

4- rezultatul ca dupa intrarea in poli ar fi o temperatura apropiata cu cea de la exterior, deci ar fi foarte locuibil. daca nu ar fi acolo intrarile in interiorul pamantului atunci de unde vin acesti curenti calzi?
5- daca ar fi aceste intrari normal ca acolo ar trebui sa fie o atractie magnetica mai puternica.
6- daca nu ar fi aceste intrari in interiorul pamantului, de unde vine acest praf dintr-un loc care teoretic ar trebui sa fie inghetat?

Acum explica tu punctele 8, 9, 10 si 11. happy

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Ai si niste surse ceva? Nu stiu nimic de niciun praf care vine del la Polul Nord sau anomaliile astea.

| unul1 explică (pentru Inferno):

Daca campul magnetic al Pamantului este cauzat de curentii din miezul de nichel si fier, de ce Soarele, care are un miez de hydrogen, are un camp magnetic atat de puternic? Dar despre Jupiuter care are o cantitate foarte mica de miez de nichel si de fier, inconjurat de silicate si alte minerale, interiorul sau fiind compus din hidrogen metallic, care este hydrogen solidificat ( in ciuda caldurii interioare a Jupiter-ului). Si totusi, campul magnetic al planetei Jupiter este mult mai mare decat cel al Pamantului.

Astept explicatiiwinking

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Nu stim ce reactii au loc ininteriorul Soarelui, inca nu stim. Teoretic ar avea loc niste reactii incredibil de complexe, iar materia s-a rtransforma in energie pura. Deci nu pot spune ce se afla in centrul soarelui, nu putem spune. De obicei in interior se formeaza metale grele si din aceasta cauza are camp magnetic.
Stiu ce spui, nu se stie INCA ce genereaza campul magnetic de pe jupiter. Este posibil sa fie vorba de un miez solid de fie ri ninteriorul ei, cel putin astea ar fi niste supozitii.

| Inferno a răspuns (pentru unul1):

Hidrogenul e responsabil de campul magnetic al lui Jupiter.

| unul1 explică (pentru Inferno):

Oricum ce stim noi despre gravitatie este foarte putin, de aceea am expus aici aceasta teorie in discutie. Cand am pus in problema oamenii din antichitate m-am referit inclusiv la "intalniri" cu civilizatii interteraniene florclorul multor tari precizandu-le. Inclusiv poporul nostru ar fi avut astfel de intalniri. Dupa aceasta teorie alte intrari in interiorul pamantului ar putea fi prin pesteri. Nu am spus ca eu cred 100% in aceasta teorie dar am luat-o in calcul. Cert este ca inca nu stim prea multe despre ce este pamantul nostru.

Acum spun o alta teorie mai mult o legenda... in interiorul pamantului s-ar afla vechea civilizatie atlantida dupa era glaciara care ar fi provocata chiar de ei printr-un dezastru nuclear. Deserturile din toata lumea sunt pline de radiati. Oricum toate acestea sunt teorii sau legende.

| WR104 a răspuns:

Si eu cred ca pamantul este gol si ca cineva din interior impinge copacii la suprafata.

| Încrucişătorul a răspuns:

O ineptie!
E asemeni islamicilor care sustin ca Pamantul e plat.

| unul1 explică (pentru Încrucişătorul):

Poate ca da, poate ca nu... multe popoare au in florclor o lume interioara, inclusiv Zalmoxis avea "casa" subterana de unde iesea o data la cativa ani. Jules Verne a scris cartea o calatorie spre centrul pamantului si el prin mai multe carti a descris lucruri inedite ca in cartea 20000 de leghe sub mari unde pare a fi descris un submarin etc. Dupa ce stiu oamenii de stiinta actuali ar fi imposibil dar ce stiu oamenii despre gravitatie este aproape egal cu 0.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru unul1):

Ma tem ca Higgs Boson are deja niste raspunsuri in legatura cu gravitatia.

:-)

In cazul lui Zamolxe si a dacilor nostri, este mult de spus pe o alta tema iar poveste lui Verne este o fictiune, mai exact stiintifico-fictiune ~atentie, nu stiintifico-fantastic~.

| Seiran a răspuns:

Eu cred că ideea în sine este o prostie. Pământul nu poate fi gol. Dacă ar fi gol, cum ar mai exista magnetismul (care e dat de fierul solid conținut) și cum ar mai ști păsările călătoare să migreze? Asemenea intrări nu se pot afla la poli, din moment ce magnetismul pământului se află în continuă schimbare(Busolele nu mai indică nordul, ci un punct aflat în Canada)?
Intrările în centrul Pământului par ireale.De ce nu a văzut nimeni până acum niciuna? Totuși, dacă ar exista intrări de genul ăsta le-aș căuta mai degrabă în Triunghiul Bermudelor sau în Triunghiul Dragonului, mai ales că ambele se află în apă, iar ideea că intrările ar fi ascunse adânc sub apă pare mai credibilă și mai greu de demonstrat.

| unul1 explică (pentru Seiran):

Citeste ce comentariu am mai lasat. Aproape nimeni nu a ajuns acolo pentru ca navele sunt oprite de ghetari iar busolele de la avioane o iau razna cand ajung in jurul polului N (si S) asa ca sunt nevoite sa faca o "curba" de 90 de grade pana busola isi revine. Citeste despre calatoriile amiralului Byrd.