| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.descopera.ro/......a-erorilor
Pareri?

35 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

De data asta ai dreptate, Zeitgeist e o mare comedie. Chiar ieri ii explicam unuia ca analogiile dintre Iisus si Mithra, Attis sau Horus sunt niste aberatii sinistre.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Am pus acest link deoarece vad multi atei ca neaga existenta perosonajului istoric in sine si ma intrebam nu pe baza la zeigest neaga? Eu personal nu ii neg existenta, in ce priveste divinitatea asta o neg.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De altfel, in acest singular aspect, documentarul lui Peter Joseph are perfecta dreptate - singura semnalare istorica, obiectiva si explicita a lui Iisus, cea facuta de istoricul roman de origine evreiasca Flavius Josephus (37 - 100 d.Hr.) s-a dovedit a fi un fals, un insert realizat cateva sute de ani mai tarziu de catre niste calugari crestini contrariati de faptul ca marele cronicar al Imperiului Roman nu a mentionat absolut nimic despre viata Mantuitorului, desi povesteste amanuntit istoria iudeilor chiar in vremea in care a trait Hristos.

| DorianGray a răspuns (pentru RAY):

Modern scholarship has almost universally acknowledged the authenticity of the reference in Book 20, Chapter 9, 1 of the Antiquities to "the brother of Jesus, who was called Christ, whose name was James" [4] and considers it as having the highest level of authenticity among the references of Josephus to Christianity.[5][1][2][6][7][8] Almost all modern scholars consider the reference in Book 18, Chapter 5, 2 of the Antiquities to the imprisonment and death of John the Baptist to also be authentic.[9][10][11]

Flavius Josephus nu a fost "marele cronicar al Imperiului Roman", a avut o importanta chiar minora in raport cu alti istorici. Ce zici insa de Tacitus? Si surpriza, iata inca o semnalare isotrica.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tacitus_on_Christ

Acum fa-ne o marturisire. Denaturezi in mod intentionat sau efectiv astea iti sunt limitele si scrii si tu cum poti?

| Mădă0611 a răspuns:

Zeitgeist Addendum e mai fain.

"Cu cat investigam mai mult, despre ceea ce credem ca intelegem, care ne este originea, ceea ce credem ca facem, cu atat mai mult ne dam seama ca suntem mintiti."

Partea cu astrologia pare adevarata. :-? Ca mint sau nu, sau ca am crezut sau nu, nici nu mai conteaza, asta tot n-o sa-l faca pe Iisus dumnezeu. De Horus nu se zice in documentar ca a inviat. Krishna chiar s-a nascut dintr-o virgina, ma rog, in basm.
Uite aici coborare in "iad", moarte si inviere: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ishtar
Cat despre Osiris, unele versiuni ale basmului spun ca a inviat.
Ca au inventat, sau poate luat doar versiunile care le-au convenit, tot aia e :)), crestinismul e o colectie de elemente apartinand altor religii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

A se obseva "vindeca boli, aducea iertarea de vină și păcate, fiind a treia în trinitatea celebră: Sin (Luna), Shamash (Soarele), Iștar (Venus)", sper ca vezi incotro bat.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Inanna

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Tare ma uimeste imaginatia bogata a oamenilor in miturile astea...hee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Da laughing Totusi, e ciudat ca aia care au facut Zeitgeist nu stiau de Iştar, per ansamblu, Iisus e fix ea. App, sa vezi partea a 2-a, e si despre The Venus project, asa suna fain, desi pentru mine e utopie.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce e cu Venus? Vor sa colonizam si venus? nu ajunge marte? rolling on the floor)

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum adica nu stiau de Istar?
Si cum adica Iisus e ea? straight face surprise e clar ca cat traim invatam...

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Venus chiar e nelocuibila vazuzem un documentar legat de teperaturile venusiene, numai noaptea e 130 de grade celsius pe venus.

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

PS: Voi fi primul zeu ateulaughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu, asa se numeste ceva, nu spun ce tongue Uita-te pe net, sau la filmul ala.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o problema, se rezolva. Facem un mediu controlat, acoperit si gata.

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)))

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://i.imgur.com/6kvl5Vt.jpg de ea n-au zis nimic, desi e "regina cerurilor, era o zeiță blândă și puternică, milostivă în fața durerii, care desfăcea de efectele vrăjilor, vindeca boli, aducea iertarea de vină și păcate, fiind a treia în trinitatea celebră: Sin (Luna), Shamash (Soarele), Iștar (Venus)." + coborarea in lumea subterana, moarte, inviere, nu seamana cu povestea "mantuitorului"?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te vrei a fi preamarit

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vise, taica, vise laughing, toti zeii bo$$i sunt atei smug Dumnezeu e ateu, de exemplu.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Un pic, da...e clar ca inaintea aparitiei lui Iisus au existat istoriile a muult mai multor zei ai civilizatiilor stravechi, e normal sa fie asa si religiile imprumuta unele aspecte de la altele cum ziceai si tu mai devreme...

oh go on

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Simt ca sunt rea si nu imi place :)) Nu din rautate n-am vrut sa zic, ci ca sa descoperi si sa te minunezi singura :P
http://www.thevenusproject.com/

http://www.proiectulvenus.ro/

Fara un conducator e cam imposibil sa functioneze ceva, iar unde exista un conducator, numai "heaven" n-o sa fie. :-j

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cauza dioxidului de carbon din atmosfera, ceea ce e posibil sa se intample si cu Terra.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai linistita happy am inteles ca ai vrut sa aflu singura.

Hah! Incredibil...se vrea o societate luata de la zero ..numai cu lucruri bune, intr-un fel indreptarea greselilor ..si cu asta ce se intampla? e lasata de pomana?
Cine crezi ca vor avea acces in noua civilizatie? mm? smug tooot eiiiii... oamenii influenti,conducatorii, cei cu bani, bogatii Planeteiwinking

Se vor selecta, iar cei care raman in vechea civilizatie, aici pe pamant, duca-se!

Oare chiar o fi raiul pe pamant acolo? thinking laughing

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Nu, vreau sa schimb mentalitatea lumi.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Unde nu exista conducator e un iad, sau anarhie

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Pe Pamant se vrea sa existe chestia aia, nu mai stiu de ce au numit proiectul "Venus", e prea utopic ca sa ma interesez prea mult.
Spunea nenea ca de exemplu aerul e gratuit pentru ca exista prea mult, daca asa o sa se intample si cu celelalte lucruri, o sa devina gratuite, in fine, eu vad ca e greu cu apa, unii spun ca peste cativa ani o sa fie mai scumpa decat aurul, si astia viseaza...

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Poate cateva mileni vrea sa zica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nici cu un conducator nu e bine, nicicum nu e bine laughing, adica ar fi, daca n-ar fi oamenii cum sunt.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o sa mai existam laughing Se schimba clima, si cat de smecheri am fi, cu mama natura nu se poate pune nimeni, da o perversa cum a mai dat, jap jap, de nu mai ramane nimic pe aici.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mda, am vazut ca pe pamant ...si ce fac oamenii astia extrem de destepti la minte? sa faca o civilizatie in interiorul altei civilizatii? sa le separe? si oamenii care raman in afara? sau vor sa-i integreze pe toti in ea? atunci adio pace, gratuitate si iubire. laughing vaai...sa fiu atenta la ce o sa visez la noapte ca sa pun si eu in practica maine happy

Imposibil, nu-mi pot imagina asta nici in vise.

Daca ne indreptam catre o era secetoasa din cauza dereglarilor solare, atunci e posibil sa devina mai scumpa apa. Oricum asta nu se intampla de pe azi pe maine...

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Legat de religia pe care imi propun sa o creez, vreau sa fiu luat in serios, dar totusi nu prea in serios, adica daca FBI afla de religa mea si zic ca-s extraterestru?

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing sa zica happy
Numai sa ai acte in regula la ea.dar slabe sanse sa ti acorde cineva dreptul de practica thinking

| anonim_4396 explică (pentru Lizzu):

Practica? ma gadesc va fi luata ca frauda, desi americani chelesc mai multi oamenii ca noi

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...

| Lizzu a răspuns:

Interesant documentar...am citit articolul, documentarul in schimb nu l-am vazut niciodata cu toate ca am mai auzit de el.

Imi voi face timp sa-l vad, mi se pare extrem de revelator.