| RAY a întrebat:

Voi chiar credeți ca stiinta care se preda la scoala si care a oferit totul de care beneficiem azi afirma ca viata, universul a aparut in mod intamplator? Chiar credeti ca genii care si-au dedicat viata stiintei pot afirma asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Ba esti nebun?! Toate sunt create de Dumnezeu, doar Dumnezeu a aparut intamplator...laughing

| RAY explică (pentru Holiday):

Asa e, cica stiinta afirma ca totul a aparut intamplator ca urmare a unei explozi, cate minciuni teiste, ei stiu ca nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu asa ca ataca stiinta, dar se folosesc de stiinta non stop

17 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Într-un sens mai larg da, nu știm încă ce a cauzat Big-Bang.

| RAY explică (pentru SG1995):

Hai sa definim ce inseamna intamplator si ce inseamna cauza si efect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii dintre ei chiar cred, dar alții sunt manipulatori puși de Noua Ordine Mondială să ducă lumea în rătăcire. (a se vedea profetiile Sfintilor Părinți despre antihrist). Îți recomand să citești "Inteligența materiei" scrisă de Dr Dumitru Constantin Dulcan. În această carte sunt prezentate contraargumente solide împotriva Teoriei Evolutiei.
Îți mai recomand următoarele cărți pentru înțelegerea pericolului Noii Ordini Mondiale: "Proiectul LUCID", scrisă de Texe Marx, "Clubul Bilderberg, stăpânii lumii" de Cristina Martin, "Societăți secrete" de Cooper, "Apocalipsa 13" de Mircea Vlad și "Sfârșitul libertății umane". Există pe Youtube un canal care se ocupă cu aceste subiecte. Acesta se numește Viorel Ghica. Nu îl dețin eu.
PS: Mai există și o a treia categorie, cei care nu cred în Teoria Evoluției, dar care nu spun nimic de frică să nu fie marginalizați de ceilalți oameni de știință.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce sa nu creada in evolutie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru că este o mare prostie. Niciodată, în istorie, o explozie nu a creeat nimic; dimpotrivă, a distrus tot ce era viu. Conform teoriei evoluției omul ar trebui să inglobeze cele mai bune caracteristici ale fiintelor inferioare (animalelor). Lucrul acesta este total neadevărat; aici pot da ca exemplu câinele, care, deși este mai puțin inteligent decât omul, are un miros mult mai dezvoltat decât acesta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Conform teoriei evoluției omul ar trebui să inglobeze cele mai bune caracteristici ale fiintelor inferioare

serios asta afirma oare teoria evolutiei? eu nu am citit vreodata asa ceva intr-un manual de biologie si teoria evolutiei nu afirma asa ceva,evolutia vorbeste despre selectie sexuala, naturala nu ca un animal ingolbeaza adaptari ale altor animale, si pisica are un miros mai bun ca omul, omul nu s-a transformat din caine, pisica in om, unde ai auzit tu asa ceva de asemenea aberati, daca tot vrei sa aduci argumente nu veni cu tampeni de astea

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Faza cu explozia, din nou habar nu ai, a fost o expansiune in timp si spatiu si iar dovedesti ca habar nu ai, nu era nimic viu atunci

| benny7 a răspuns:

Frumoasă este ştiinţa cănd oferă explicaţii simple!
Stiinţa poate curăţa religia de erori, ştiinţa şi religia sunt compatibile...

| Doja a răspuns:

Daca vrei un raspuns teologic sau stiintific. ele coincid in momentul big bang-ului.

Iti recomand Summa Theologiae a lui Thomas Aquinas, o carte care sta la capataiul civilizatiei europene.

Răspuns utilizator avertizat
| DANNY1004 a răspuns:

De fapt geniile care si-au dedicat viata stiintei nu au reusit sa afle din ce cauza a aparut Universul.
Big BANG inseamna Marea EXPLOZIE, in caz ca te-ai intrebat vreodata.

| RAY explică (pentru DANNY1004):

The Big Bang theory is the prevailing cosmological model for the universe[1] from the earliest known periods through its subsequent large-scale evolution.[2][3][4] The model describes how the universe expanded from a very high-density and high-temperature state,

a fost o expansiune, nu o explozie

| DANNY1004 a răspuns (pentru RAY):

'' Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi. ''
Tot de pe wikipedia.
Expansiunea a inceput ca urmare a unei explozii.

| RAY explică (pentru DANNY1004):

Nu ma intereseaza de traduceri romanesti
The universe as we know it (or barely know it) is the result of this singularity expanding and cooling. Since the singularity itself was not in a location on the planes of space or time, there is no center of the universe; everything is expanding from everything else at an equal rate. As for the origins of the singularity, or even what existed before it, scientists are just as befuddled as everyone else.
https://www.britannica.com/story/was-the-big-bang-actually-an-explosion