| anonim_4396 a întrebat:

Voi chiar credeti in astrologie? Adica ce treaba au niste stele pe care le unesc unii oameni cu imaginatie si le dau diverse forme cu viata noastra.
Si sunt 12 zodii si miliarde de oameni pe Terra, e imposibil ca atatiora sa li se intample acelasi lucru...
Pun intrebarea ca am vazut multe intrebari pe sitebec de gen: "sunt berbec, cum cuceresc un capricorn" sau "sunt leu, cum ma-nteleg cu pestii"...

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

Cred ca oricine cu putin talent poate crea 'profetiile' pe care tv-urile, radiourile si ziarele le publica la greu la rubrica astrologie.
Daca-i intrebi pe cei care le publica, pe patronii posturilor, pe prezentatorii care le citesc si publicul care le asculta daca sunt crestini, ce crezi ca iti vor zice?
'Sigur domle'.'
Printre altele, popularitatea astrologiei la noi demonstreaza cat de pagani suntem. Adica avem foarte putin de-a face cu Dumnezeul crestin. Da' asta e, ca mai toti de prin Romania, suntem pagani sau neo pagani, dar purtam tzantzosi eticheta de crestin.

10 răspunsuri:
| daddy a răspuns:

@miha
tienes rason tongue
cred in astrologie la fel cum cred si in dumnezeu

| zorialbi a răspuns:

Eu nu cred in astrologie. Ai de ales, ori crezi in Dumnezeu si in grija pe care ne-o poarta El, ori crezi in "previziunile" astrologice.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2008/08/pacaleala-horoscopului/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/01/paganatatile-din-viata-noastra/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/02/horoscopul-in-ortodoxie/

| Prishille a răspuns:

Este foarte probabil ca diferiti oameni sa treaca prin situatii asemanatoare, dar asta nu justifica cu nimic ca ceea ce "preconizeaza" astrologia este adevarat. Asa ceva nu este plauzibil, este o aberatie, o amarata de stea (astru gazos foarte cald care produce si emita lumina) sa determine, sa prezica sau sa influenteze soarta oamenilor. Penibil, refuz sa cred!

| elamit a răspuns:

Eu una nu cred in astrologie nu are nici o logik, cred

| alexflor87 a răspuns:

Nu stiu cum pot unii sa uneasca astrologia cu Dumnezeu. Eu una nu cred in astrologie. Fiecaruia ni se intampla in viata numai lucrurile ingaduite de Dumnezeu si nu au nici o treaba cu astrologia.

| raisssa a răspuns:

Unii nu pot intelege diferenta dintre zodiac si horoscop, zodiacul e o chestie fixa ce tine de caracteristicile fiecarei zodii, compatibilitate, etc, pe cand horoscopul e o chestie"preconizata". personal, cred in zodiac, in compatibilitatile zodiilor dupa semnele sub care stau, dar nu exclud posibilitatea de a fi exceptii... u crezi? ia sa te gandesti o data la o persoana, la calitatile si defectele ei, apoi sa te uiti in zodiac la caracteristicile zodiei respective, fa exercitiul asta de curiozitate, daca tot ai pus intrebarea...sau uita-te in jurul tau la prieteni, nu la familie ca familia nu ti-o alegi tu, si vezi in ce zodie sunt si vezi daca sunt sub acelasi semn cu zodia tawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E greu sa-ntelegi deoarece TU nu ai incredere in TINE si mai ales in sansa ta de a primi informatii astrale, tocmai de la corpul tau astral.NU Exista imaginatie CI doar REVELATIE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma, or fi miliarde de oameni dar suntem impartiti pe grupe, zodii...

| AstroAlex59 a răspuns:

Sunt niste baze fixe: 12 zodii, 10 planete, semne de aer, apa, foc, pamant, fixe, mobile, cardinale, etc. dar exista si aspecte unice, aceste pot fi observate pe astrograma personala a fiecaruia acolo se pot vede aspectele care se produc intre planete, exista un infinit de aspecte intre planete deci nicio astrograma nu seamana cu alta, prin urmare fiecare va avea alte semnificatii. Cat despre horoscopul care apare la tv, net, ziare, radio este doar unul general si nu este valabil pentru fiecare nativ in parte, unul poate sa fie un nativ apitic si acele prezicer sa nu fie valabile pentru el, trebui analizate tranzitele acelei zile in comparatie cu harta lui natal astfel sa intocneste un horoscop valabil doar pentru el.

| AndreeaDogar a răspuns:

Astrologia nu este o stiinta. ce spunea albert einstein despre astrologie: http://bit.ly/Z5EvzS