| Gaby227 a întrebat:

Voi chiar credeti in Dumnezeu?

47 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca exista vreun creator indiferent de ceea ce presupune acel creator, credinta in zeii ofera o speranta si implineste nevoile omului emotionale si asa zis pesudorationale, dumnezeu find ca un tata te ajuta, te pedepdeste cand faci rau dar i pedepseste si pe alti exact ca un parinte

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sigur.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stii f bine ca unii cred, altii nu. Tu, nu esti nici un bun crestin si nici un ateu mai intelept decat fanaticii religiosi pentru ca deschizi un subiect ca sa creezi conflicte intre cele 2 tabere. Asa ca unde poti fi incadrat? Ai pe dracu-n tine.

| Gaby227 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Esti constient ca daca vrei poti sa nu te alaturi asa zisului "conflict", care e de fapt o dezbatere sau doar o discutie.

| Superior a răspuns:

Da

| drutzix a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza ce cred altii? Tu esti liber sa crezi in ce vrei. Eu cred in Dumnezeu, dar parerea mea e ca el nu are nicio legatura cu biserica si cu toate celelalte.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi? Eterna confuzie - Biserica nu este acel pietroi/hruba intunecata cu icoane si statui in care troneaza prezenta fizica a unui manipulant de reguli si suflete imbracat in negru. Acest intermediar este incriminat de carte, pentru cine citeste. Biserica este comunitatea deasupra careia planeaza un spirit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

De-a lungul timpului au existat numeroase conflicte, razboaie pe tema religiilor si a bisericii. Nu am zis ca biserica reprezinta un loc sumbru, am zis doar ca Dumnezeul in care cred eu nu are legatura cu biserica si tot ce tine de ea. Nu era nevoie sa-mi explici, deaorece e parerea mea si stiu ce am vrut sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cel creștin în niciun caz.

| Gaby227 explică (pentru anonim_4396):

Dar in care?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby227):

Să zicem că în cel păgân.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce pot spune e ca nu cred in biserica.

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica, e creata de Dumnezeu. E locul in care Il lauzi, in care in veti, in care poti sta de vorba cu niste oameni care au aceeasi credinta ca si tine si care te pot ajuta. Pentru mine biserica e a doua casa.
De ce nu crezi in biserica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Cred intr-un creator, nu in Biblie.

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai...Biblia e cuvantul lui Dumnezeu adica al Creatorului daca vrei sa ii zici asa. Eu sunt foarte mica, ai putea te rog sa imi explici cum adica Creator. ce inseamna pentru tine de fapt "creator"? Eu chiar nu pot sa inteleg dar cred ca este si din cauza ca sunt cam mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Cum imi demonstrezi tu mie ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu? Pur si simplu, nu cred ca lumea a aparut din senin, cum nu cred nici ca Iisus a murit si a inviat.

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, este dovedit istoric, in primul rand, iar in al doilea rand, Biblia din ziua de azi a fost asamblata de mai demult. Inainte erau scrisori de exemplu Epistola lui Pavel care Efeseni- Efeseni. Iar acele scrisori au fost asamblate intr-osingura carte: Biblia, noi stim ca este cuvantul lui Dumnezeu pentru ca stim ce efect a avut Biblia asupra oamenilor. Dar in orice caz, Dumnezeu nu te obliga sa crezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Cum poate fi dovedit istoric, atata timp cat nu exista nicio dovada ca Dumnezeu exista? De unde ai astfel de informatii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Ce efecte a avut Biblia asupra oamenilor?

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, triburi intregi de bastinasi s-au pocait dupa ce au citit o Biblie. Daca era doar o carte, crezi ca isi lasau religile lor pentru ea? Altceva ar fi ca au fost mii si mii de martiri. Asupra cui crezi ca e atintit terorismul? Asupra crestinilor. Daca esti un crestin adevarat, cu cuvintele din Biblie iti hranesti sufletul, din Biblie iti iei incurajari. Am incercat si cu alte carti asa, mai filosofale dar nu a mers.
Efecte, sunt multe, in ziua de azi si de lungul istoriei. O prietena mi-a zis ca, eu dupa ce citesc din Biblie si ma rog, sunt mult mai linistita, fericita si imi lumineaza fata. Nu am crezut-o dar multi mi-au spus-o nu numai ea. Daca Biblia nu ar fi cuvantul lui Dumnezeu, crezi ca ar mai fi avut asa impact asupra mea (si nu numai)?

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, sunt unii cronicari care au afirmat ca a fost un om Isus ce facea minuni si care a fost rastignit iar corpul lui nu s-a mai gasit, si mai mult cronici care spun istoria Israelului si care spun cum interventia unei forte s-a implicat in viata lor (daca ai sa citesti vreodata Vechiul Testament, ai sa vezi ca acolo si zice cum s-a intamplat), forte malefice nu erau iar ei spuneau ca e Iehova, Dumnezeu. Era Dumnezeu pentru ca daca nu ar fi fost nu i-ar fi ajutat, facandu-i pagani, nu?
In fine, faza e ca cronici exista multe, istoricii au descoperit multe, iar eu am aflat astea de la pastorul meu care le gaseste din carti, internet si oameni, (surse sigure cunoscute international).

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Care istorici? Sursele istorice ale timpului nu contin nicio informatie cu privire la Isus. La inceput crestinismul era vazut ca o ramura a iudaismului. Primul teolog biblist al istoriei, Marcion a conchis ca Noul Si Vechiul Testament nu pot fi unuia si aceluiasi Dumnezeu.

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ce e, eu am zis ceea ce cred dar vad ca aceasta discutie nu e pentru ca vrei sa stii ci pentru ca vrei sa imi demonstrezi ca nu e cum cred eu asa ca am sa inchei aceasta discutie cu un citat de Blaise Pascal.,, Daca crezi in Dumnezeu si El nu exista, nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu, iar El exisa, ai pierdut totul." Sa crezi in Dumnezeu inseamna sa crezi si in Biblie de unde afli despre Dumnezeu pentru ca e Cuvantul Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru octaviatatar):

Nu vreau sa te fac sa crezi sau sa nu crezi nimic, doar ca afirmi lucruri eronate. Nu sunt cunoscator al istoriei religiilor, chiar deloc, dar am citit putin din Mircea Eliade, in schimb tu propagi niste minciuni despre istorici si alte lucruri de genul, dar nu poti veni cu ceva concret. Chiar ma asteptam la alt gen de raspuns. happy

| octaviatatar a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, faaza e ca toate lucrurile de mai sus le-am auzit in predici iar noua pastorul ne dadea si exemple concrete precum si de unde le-a gasit. Ei bine, eu nu am putut sa le gasesc pentru ca am uitat de unde sunt. De exemplu la faza cu istoricii ne-a si dat nume. In plus, eu am abia 13 ani asa ca... nu prea stiu multe.

| Elide a răspuns:

Da cred în Dumnezeu! Cred că dacă n.ar fi El universul acesta nu ar exista și de asemenea nici noi...Chiar daca nu.ai crede n.ai cum trebuie sa fie ceva sa tina aceste legi ale universului perfect! happy

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Universul nu este perfect este haotic nici noi nu suntem perfecti si imperfecti

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu prea. Adică de unde stim noi că Dumnezeu ne-a făcut? Cred că cineva a inventat asta acum puțini ani, pentru că nu prea are cum sa se ajungă până aici cu "legenda" de atâția ani. Dumnezeu nu prea ne-a dovedit că există, nu s-a arătat niciodată. Bolile nu vin că suntem răi, ci vin de la cum gândim, dar intr-adevar și dacă ești rău se poate întâmpla ceva. Dar eu zic sa nu il neglijezi niciodată pentru că nu avem de unde să știm dacă există sau nu și poate o să ne para rău mai in colo. Deci și da si nu. Dar mai mult DA. happy. Acum știu că mulți o să îmi zică că nu am citit Biblia, dar în plus, dacă nu aveam Biblia și nu știam de ea? Cum a ajuns până la noi? Dacă nu ajungea atunci eram așa toți și nu credeam? În fine, eu cred oricum.

| octaviatatar a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Ma bucur ca crezi dar vreau sa iti clarific partea cu,,"legenda" nu are cum sa ajunga pana aici de atatia ani." Ei bine, are cum. Prima parte a Bibliei, Vechiul Tesament, este de mii de ani, reliia iudaica e bazata pe asta si e si confirmat istoric, iar partea cand Dumnezeu a creat lumea e chiar la inceputul Vechiului Testament. Apoi sunt multe alte confirmari istorice cum ca Noul Testament a fost rescris de cel putin 100 ori in primii 50 de ani de dupa moartea lui Isus Hristos. Da...acum sa vedem cum a ajuns pana in ziua de azi dupa aproape 2000 de ani. Pai e simplu.
1) s-a format o religie pe care oamenii au urmat-o chiar daca
credeau sau nu de aceea acum sunt putini crestini adevarati
adica care sa creada in Dumnezeu si atat.
2) vise. Mai multi cunoscuti s-au dus in taberele de refugiati. Acolo
erau oameni care credeau in Dumnezeu iar cand cineva le-a dat o
Biblie nu stia ca existaasa ceva si au fost foarte fericiti ca au
primit una. Am intrebat :,, cum de erau crestini daca nu au citit
Biblia nici macar o data?" mi s-a raspuns ca unul dintre acei
oameni a avut un vis pe vapor si din acel vis s-a pocait pentru ca
simtea ca nu e numai un vis, iar apoi le-a spus si celorlalti.

Tot credeam chiar daca Biblia nu ajungea ppana la noi, desigur asta doar daca voiam pentru ca Dumnezeu te lasa sa alegi.

| Xenoverse a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu.

| Random123456 a răspuns:

Cred ca fiecare are nevoie sa creada in ceva si cum traim in secolul XXI, fiecare isi va crea propria imagine de Dumnezeu, ce inseamna El, cine este El si asa mai departe. Fiecare are nevoie de o credinta in momentele de cumpana, fie ca e un idol, ca e Dumnezeu sau un alt Dumnezeu. Eu cred, cred ca exista ceva nu imi pot explica ce, dar exista. Si nu-i condamn nici pe credinciosii ahtiati, nici pe atei. Fiecare are dreptul la libera exprimare, iar aceasta libera exprimare implica si faptul ca vor respecta credinta celorlalti, chiar daca nu rezoneaza cu ceea ce practica ei.

Răspuns utilizator avertizat
| DroIja a răspuns:

Dacă aș crede în Dumnezeu, da.

Răspuns utilizator avertizat
| octaviatatar a răspuns:

Da, cred. Cred ca Dumnezeu a creat lumea. Cred ca si-a trimis unicul fiu pecare Il iubea foartemult, pe pamant ca sa moara pentru pacatele noastre ca noi, daca ne cerem iertare pentru ca le-am facut si Ile marturisim, sa ni le stearga si asa sa putem sa ne petrecem restul vesniciei alaturi de El. Cred cu toata mintea si sufletul meu.

| so0unDy2002 a răspuns:

Nu. Religia e o minciuna. Vrei ma crezi, vrei te rogi la moaste.

| MrsDeee a răspuns (pentru so0unDy2002):

Una e să crezi în Dumnezeu și alta e să te rogi la niște oase.

Eu cred în Dumnezeu dar nu înseamnă că mă rog la niste oase „miraculoase„

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru so0unDy2002):

Minciuni spun si practica cei care nu cunosc cele scrise si se lasa manipulati de popi. Nicaieri in Biblie nu este data vreo valoare oaselor de morti ci chiar este data regula de a nu te apropia sau atinge de ele pentru ca devii necurat. La fel inchinarea la icoane, chipuri cioplite sau idoli este incriminata. Se spune clar ca Dzeu este spirit si nu poate fi reprezentat fizic. Eu nu intru in biserica dar ca sa nu risc sa vorbesc prostii ca tine sau sa ma las inselat de escrocii de popi Biblia am citit-o. Nu o consider o carte pe deplin adevarata sau total valida ( nu intram in detalii ) dar nu putem sa-i imputam ceea ce nu promoveaza. Insasi fariseii, carturarii si rabinii sunt declarati dusmanii credintei in carte. Intre religie si credinta este o mare diferenta.

| octaviatatar a răspuns (pentru so0unDy2002):

A crede in Dumnezeu nu inseamna sa mergi la moaste. In istorie oamenii au profitat la maxim de anumite aspecte ale religiei si le-au facut dupa bunul lor plac de exemplu bisericile. In biblie scrie ca unde sunt cel putin 2 adunati si se roaga este si Dumnezeu. Asta nu inseamna ca nu vrei sa construesti ceva unde Dumnezeu "sa locuiasca" dar nu asa extravagant si scump ca in zilele de azi. Alt exemplu sunt sfintii si implicit moastele. NU EXISTA SFINTI, SINGURUL SFANT PE ACEST PAMANT A FOST ISUS CRISTOS. Asa ca crestinii adevarati care traiesc dupa biblia originala nu au de ce sa pupe/se duca la niste oase putrezite care poate ca nici macar nu se stie ale cui sunt.
Unele religii sunt o minciuna dar Dumnezeu nu e minciuna.

| Anonima2310 a răspuns:

Logicc. Dumnezeu te-a facut, te-a ingrijit! Dumnezeu te apara si in acest moment!
Crede in Dumnezeu!

| Gaby227 explică (pentru Anonima2310):

De ai nevoie ca cineva sa te ingrijeasca, sa te apere etc.
atunci putem spune ca si parintii sunt dumnezei(e putin fortat dar intelegi tu)
Eu cred ca oamenii cred in dumnezeu din doua motive.
1.Au crescut in aceasta imprejurime si au fost invatati sa creada.
2. Din cauza fricii.

| octaviatatar a răspuns (pentru Gaby227):

Saaau.........pentru ca vor. Din proprie initiativa. Cand eram mica am crezut in Dumnezeu si m-am pocait de frica. Da, dar asta doar pentru ca nu il cunosteam. Dupa ce am mai crescut mi-am dat seama de ce minunat si bun si mare e Dumnezeu si vreau din toata inima sa cred in El, nu de frica.

| MaiaTeresa a răspuns:

Omule, crede în Hristos! Îți vrea binele!