| AdelinaC a întrebat:

Voi credeti ca din punct de vedere ai Bisericii Ortodoxe, femeia este inferioara? Am citit niste articole care ziceau ca femeia este murdara, femeia este cea care ii provoaca pe barbati la pacat, femeia trebuie sa stea dupa barbat, in familie barbatul este seful iar femeia trebuie sa asculte de el fara sa carteasca, femeia trebuie sa fie smerita in fata barbatului.Ma simt prost ca sunt ortodoxa si oricum nu sunt de acord cu parerile astea formate de ortodocsi.Nu femeia este cea care provoaca barbatul la pacat, ci el este cel desfranat si din orgoliu da vina pe altcineva.Tot in Ortodoxie se spune ca mama trebuie sa isi educe copii, fie ca sunt baieti sau fete si sa ii invete cum sa faca in viata. Bun, dar asta inseamna ca ea sa il invete si pe baiat cum sa fie si mai apoi tot el se da mare ca e sef, dar principiile pe care le are tot de la o femeie le are.Nu sunt barbatii ortodocsi caini necredinciosi care musca mana care i-a hranit? Mie asa mi se pare.De ce se spune ca inteligenta e doar pentru barbati, asta nu cumva este un lucru pus de Biserica in interesul barbatilor? Cum adica e pacat ca femeie sa ai serviciu(si de aici se deduce ca nici facultate ca doar ea te pregateste pentru meserie). De ce dupa ce ca femeia ii ingrijeste, ii naste, ii educa, le formaza principiile, tot ea este inferioara iar barbatii sefi? De ce capul barbatului trebuie sa fie Iisus Hristos, iar al femeii barbatul, ea nu are dreptul sa se roage lui Dumnezeu, ci numai barbatul are dreptul asta? Adica el se roaga lui Dumnezeu, iar ea, sotului ei de parca el ar fi Dumnezeu pe pamant.Eu cred la lucrurile astea erau pe vremea cand femeia nu avea educatie, iar acum cand are(lucru cu care biserica nu este de acord)nu ar mai trebui sa fie inferioara.Ar fi un pacat daca eu consider baietii egali cu fetele(si nu superiori asa cum zice Biserica)si ca atunci cand voi avea un prieten as vrea sa formez cu el echipa de 2 oameni egali care sa asculte unul de celalalt(deci nu doar eu de el, ci si el de mine)si care sa actioneze in echipa? Voi ce credeti? Stiu ca trebuia sa postez pe un site ortodox, dar acolo mi se tin predici care ocolesc subiectul si nu inteleg nimic sau il deformeaza in interesul barbatilor.
As vrea mai mult parerea unei persoane ortodoxe, dar si a celorlalti.

Răspuns Câştigător
| M&M_2625 a răspuns:

In credinta ortodoxa femeia este inferioara barbatului. Sunt de acord cu tine din toate punctele de vedere. Femeia era in trecut un fel de unealta, pe timpuri nu avea voia sa faca nimic, era un fel de scalava a barbatului pentru ca cica "asa zicea Dumnezeu ". Cu timpul sa zicem ca omenirea s-a mai desteptat, iar in zilele noastre nu mai exista o asa mare diferenta intre sexe, dar din punct de vedere religios s-a pastrat discriminarea chiar daca multi nu recunosc. De exemplu, de ce este considerat pacat faptul ca o femeie a nascut? Dumnezeu a zis "Cresteti si va inmultiti", sau cel putin asa se considera ca a zis. Toti avem aceleasi drepturi, suntem egali, dar de ce femeile nu pot fi preoti? in fine. Eu una m-am nascut crestina, dar de la o varsta foarte frageda mi-am schimbat religia, deoarece nu stiam si nu ma putea ajuta nimeni sa aflu daca exista dumnezeu sau nu, unii imi ziceau "Categoric este" altii "Categoric nu este". Sfatul meu este sa fii mai indiferenta la apucaturile bisericii happy. Pentru drepturile noastre in societate au luptat deja altii, pentru drepturile noastre in biserica nu mai poate lupta nimeni. Bafta!

22 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ana dragă, sincer mă bucur că vrei să începi să gândeşti şi chiar aş fi vrut să-ţi dau un răspuns mai amplu şi să-ţi mai explic dar, mai ai multe de studiat singură şi de eliminat prejudecăţi ca să poţi să asculţi mai multe.
"Barbatul crestin nu are inima dar nici ateu nu e bine ca ala e pacatos si desfranat." - Ateii sunt păcătoşi şi desfrânaţi?!
Punerea semnului de egalitate între credinţă sau apartenenţa la o religie şi moralitate este o eroare logică foarte gravă!
Mai citeşte şi revino.
Oricum, ceea ce ai scris tu acolo este o altă dovadă că eu nu greşesc când spun "cretinism" şi nu "creştinism". "Ş"-ul s-a pierdut pe traseu de mult!
Salut!

| PhaseMorphXR a răspuns:

"Eu sunt ortodoxa si am ajuns la concluzia ca toate povestile cu Dumnezeu sunt povesti pentru persoane credule. Povesti de adormit copii. Vreau sa spun ca daca citesti din Biblie si stai sa analizezi fiecare poveste vei vedea ca sunt atat de ridicole, atat de exagerate.Acestea sunt povesti crezute acum nu stiu cate sute de ani de oameni slabi, fara educatie si care s-au transmis din generatie in generatie.Astfel s-a ajuns ca unii oameni sa fie atat de incuiati incat sa isi trateze nevestele sau femeile exact dupa acele reguli si invataturi absurde si misogine."

Ma bucur ca mai exista oameni care chiar vor sa gandeasca...

| PhaseMorphXR a răspuns:

@ana "Liviu00 nu pot sa zic ca toti ateii sunt la fel dar ma gandesc ca din moment ce nu au teama de nimeni si de nimic, nu au o lege dupa care sa mearga inseamna ca se poarta asa cum vor ei si e foarte probabil sa ii raneasca pe cei din jur sau sa faca un lucru rau, atata vreme cat ei nu au structurat ce e bine si ce e rau."

Dupa cum a spus si A. Einstein: "Daca noi ca oameni, ajungem sa fim buni la suflet si in fapte doar pentru ca ne este frica de o pedeapsa dupa moarte, atunci suntem intr-adevar doar o ciata de maimute penibile"

@ana Daca tu consideri ca ai nevoie de o carte care sa-ti insire exact si precis instructiuni care sa te aduca la concluzia ca nu e bine sa iesi pe strada cu bata in mana si sa incepi sa dai in cap la oameni, atunci te desconsideri ENORM ca fiinta rationala capabila de discernamant si iti negi un numar impresionant de calitati umane.

De unde ai dedus tu ca ateii n-au sistem de valori morale? De regula de aur ai auzit? Pe cat de simpla e, pe atat de universal valabila. Daca in biblie spune sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu violezi etc asta ar inseamna ca toti ateii ar trebui, fara nici o remuscare, sa omoare, sa fure, sa violeze etc dupa logica si gandirea ta, nu? Si daca tot vorbim de crime si agresiuni pe baza lipsei de moralitati, afla ca cele mai multe infractiuni, agresiuni si divorturi au loc in comunitatile islamice si crestine, nicidecum in cele ateiste sau agnostice (statistica si numerologia nu mint). De ce oare? Pentru ca ateii sunt niste oi ratacite fara moralitate? Nu, ci pentru ca ateii si agnosticii inteleg cel mai bine ca urmarile faptelor pe care le comit AICI in lumea asta se vor restrange tot AICI, (deci care e rostul sa comiti rau?) fara a le fi frica de cineva care sta cu ochii pe ei in fiecare secunda din viata lor, judecandu-i ulterior. Necrezand in viata dupa moarte, ei inteleg ca faptele lor de AICI sunt de cea mai mare importanta, motiv pentru care cel mai mare efort merita depus in crearea unei lumi mai bune pentru astazi si pentru maine AICI, in contrast cu un dogmatic religios care considera ca orice fapta a sa va rezona in eternitate avand-o pe aceasta din urma ca loc de refugiu in ultima instanta, lumea aceasta capatand astfel o importanta minora... cine e cel mai lipsit de moralitate in ecuatia asta?

Nu sunt ateu, dar am vrut sa subliniez clar motivul pentru care NU ateii sunt cei care trebuie URGENT sa-si revizuiasca sistemele de valori...

| georgesur a răspuns:

Ana, sunt clar impotriva misoginismului dar si feminismul ma enerveaza; sunt nascut ortodox dar nepracticant (cu atit mai putin habotnic); ma enerveaza POPII ortodoxi care sunt ingusti(unii si inculti), intoleranti...etc.Trecind peste anumite "aspecte" asincrone timpurilor noastre(nu uita ca atit Vechiul cit si Noul Testament sunt scrise cu peste 2000 de ani in urma) crestinismul
este o religie a iubirii, a nonviolentei, a tolerantei, a modestiei.
Razboaiele in general si razboaiele religioase in special nu sunt intre natiuni/religii ci intre conducatorii(politici sau religiosi) acestora care manipuleaza si asmut mari mase de oameni ca in numele unei religii sa incalce preceptele religioase.
Tu faci referire directa la Ortodoxie, dar diferentele dintre aceasta si Catolicism, Protestantism, Neoprotestantism sunt
ca si inexistente (sunt de rit/ceremonie nu de dogma).
Daca este ceva periculos, acel lucru este ignoranta(necunoasterea)
caci permite altora(mai nou li se spune lideri de opinie;) )sa te manipuleze, sa te asmuta, sa te foloseasca.Pentru a te feri de asta
citeste/cunoaste TU, fara preconceptii, atit Vechiul cit si Noul Testament, incearca sa "descifrezi" pildele, invataturile de acolo, apoi citeste ce au inteles inteleptii care si-au sacrificat intreaga viata in acest scop!
http://georgesur.blogspot.com/2010/04/acum-stiu-nicolae-steinhardt.html

Răspuns utilizator avertizat
| Adyr0 a răspuns:

Oamenii nu resping Biblia fiindca gasesc greseli in ea, ci fiindca ea gaseste greseli la ei.

| liviu00 a răspuns:

@ana
Ai zis: "nici ateu nu e bine ca ala e pacatos si desfranat". Asta de unde-o stii?

| liviu00 a răspuns:

@ana
Tu pui semnul de echivalenta intre invatatura crestina si moralitate, ceea ce este o eroare. O alta problema a ta este ca faci judecata de valoare.
Nu vreau sa emit ipoteze despre atei ori despre oameni religiosi pentru ca as face exact ce faci tu. Doar iti sugerez sa adopti o pozitie de neutralitate axiologica.

| Minnie a răspuns:

Da, din punct de vedere al religiei ortodoxe, femeia este inferioara barbatului

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Dumnezeu este o inventie barbateasca la fel ca si restul lucrurilor rele ce se petrec pe pamint Cum ar fi Tortura, Violenta, Chinuri morale, Suferinta fizica, Schinjuirile, Pedeapsa, Ucideri, Genocide, Crima, Coruptie, Violuri, Razboaie, Asasinari, Rasismul, Discriminarea, Rapiri, Decapitari, etc etc, As putea insira mult mai multe de atit, Barbati sunt cei care iau viata de pe pamint, Femeia este cea care o da, personal nu cred in existenta unui dumnezeu, Dar sa spunem totusi ca exista, Cu siguranta TREBUIE sa fie barbat, Nici o femeie nu ar f, ute lumea in halul asta, Daca el intr-adevar exista Eu zic ca este un incompetent,, Sau nu i pasa, Ceea ce admir la un om si ceea ce ar explica rezultatele proaste obtinute pe durata mandatului, ps,, Cit despre voi cei mega-ortodoxi Macho-Crestini, Incetati sa mai Condamnati, Judecati, Criticati, Invinuiti, Lasati l pe dumnezeu sa si exercite atributiunile de judecator LA Mult ravnita judecata de apoi, O ZI Buna

| Floreenofficial a răspuns:

Da, asa e. daca postai pe un site ortodox sareau toti pe tine. laughing straight face
asa e, cred ca ai dreptate. dar ce poti face? ideea e ca daca ai un sot care te intelege va impartiti atributiile reciproc si nu face nimeni pe sefu.

| baru a răspuns:

Of. Salut Se stie, ca barbatul din punct de vedere fizic, este mai puternic decat o femeie. Din cele mai vechi timpuri, barbatul a fost cel care aducea mancare, iar femeia era, cea care statea cu copii, si facea mancare. Nimenea, nu spune, ca barbatul este mai destept ca si femeia. Dimpotriva. Femeia este cea care, duce greul, cea care, este mai inteligenta, si mai calculata daca pot sa spun asa. Din punctul de vedere al bisericii toti suntem egali. Binenteles inainte cu mult timp, lucrurile stateau, asa cum spui tu. Societatea merge inainte, lumea se mai desteapta, si nu se poate sa gandim ca si acum 100 de ani. Mai sunt exemplare printre noi, care considera ca ei ca si barbati, sunt cei mai mari si cei mai tari, dar se insala. Noi ca si barbati, fara ajutorul femeilor am fi dezorientati. Ca si o concluzie; femea este mai desteapta ca si barbatul, dar impreuna fac o echipa buna. Se completeaza unul pe celalalt. Nu te supara, aceasta este noua si vechea societate. Nu vei putea si nu vei reusi, niciodata, sa schimbi parerea unora sau a altora cu privire la religie si mai ales, la faptul ca o femeie este mai tare si un barbat. Pa

| AdelinaC explică:

Am mai postat si pe un site ortodox si mi-a venit sa ma las de religie, intr-adevar toti au sarit in sus(barbatii). Dar Dumnezeu ne-a facut inferioare sau asa cred oamenii ortodocsi?

| AdelinaC explică:

Io sobra, de pe siteuri ortodoxe am citit.Si de pe forumul de la crestin ortodox.ro.M-am gandit sa ma duc la un preot dar ce poate sa-mi faca? sa ma faca barbat cumva sau sa ma convinga ca in ortodoxie sunt respectata?

| AdelinaC explică:

Si eu sunt contra feminismului.Adica nu vreau ca eu sa fiu sefa sau ca barbatul sa faca asa cum vreau eu Doamne fereste ca doar nu e robotelul meu. Ce drepturi am eu are si el si invers. Mie imi place sa merg la Biserica, sa cred in Dumnezeu dar ma enerveaza discriminarea si ma scarbeste de Biserica.Nu vreau sa renunt la Ortodoxism dar nici sa traiesc inferioara nu vreau.Barbatul crestin nu are inima dar nici ateu nu e bine ca ala e pacatos si desfranat.
Ar fi fost bine daca Biserica ar fi respectat femeia si ar fi pus-o la egalitate cu barbatii ca pana la urma ea le da viata si barbatilor si tot ceea ce stiu ei si se dau mari de la o femeie stiu. Mi se pare lipsit de inima si nerecunostinta faptul ca dupa ce ca femeia le da educatie si le fixeaza toate principiile tot pe ea o supun.Este ca si cum ai musca mana care te-a hranit.Chestia asta ma enerveaza la ortodocsi si ma face sa ma sitm prost ca sunt si eu ortodoxa.

| AdelinaC explică:

Liviu00 nu pot sa zic ca toti ateii sunt la fel dar ma gandesc ca din moment ce nu au teama de nimeni si de nimic, nu au o lege dupa care sa mearga inseamna ca se poarta asa cum vor ei si e foarte probabil sa ii raneasca pe cei din jur sau sa faca un lucru rau, atata vreme cat ei nu au structurat ce e bine si ce e rau.Sunt de acord cu toate principiile Bisericii cu exceptia discriminarii, pe care nici nu am inteles-o si nici nu sunt de acord cu ea, discriminarea ortodocsilor ma face sa ma indepartez de Biserica.

| IoanaRusu a răspuns:

Doamnestraight faceeu acum aud asta de asta sunt barbatii asa infumurati in Romania pentru ca este o tara ortodoxathinkinglaughingglm.nici eu nu sunt de acord dragutasadacum aflu si eu, dar nu trebuie sa te simti prost trebuie sa fi mandra de religia ta eu sunt Catolica si sunt foarte mandra chiar daca aici cred toti ca Catolicismul este o "secta"oh go on

| bumblebee_1862 a răspuns:

Eu sunt ortodoxa si am ajuns la concluzia ca toate povestile cu Dumnezeu sunt povesti pentru persoane credule. Povesti de adormit copii. Vreau sa spun ca daca citesti din Biblie si stai sa analizezi fiecare poveste vei vedea ca sunt atat de ridicole, atat de exagerate.Acestea sunt povesti crezute acum nu stiu cate sute de ani de oameni slabi, fara educatie si care s-au transmis din generatie in generatie.Astfel s-a ajuns ca unii oameni sa fie atat de incuiati incat sa isi trateze nevestele sau femeile exact dupa acele reguli si invataturi absurde si misogine.In unele locuri si mai ales la tara fetele sunt tratate ca niste servitoare. Dar si in alte religii femeile nu au nici o putere.Sunt locuri unde fetele sunt maritate cu necunoscuti de la varste fragede, sau barbati care au harem, avand dreptul sa aiba mai multe sotii, sa le fie stpan, ca si cum ele ar fi o proprietate, un obiect. Pur si simplu nu au drepturi.Asta nu tine insa de ortodoxism dar tine de alte religii care se leaga si merg pe acelasi principiu. Evident acestea au fost inventate de barbati care voiau putere.Astfel multi ani oamenii s-au lupatat pentru a pune mana pe aceasta carte cu invataturi pentru a manipula masele, astfel castigandu-le increderea si obtinand putearea.Toate astea sunt prostii.Peste cateva sute de ani oamenii vor avea alt Dumnezeu.Alta credinta.Altceva.Poate maine apare un nou "mantuitor". Nu zic ca sunt anti-credinta sau ceva de genul.Inca sunt indecisa.Nu incerc sa-i fac pe ceilalti sa nu creada, nu incerc sa conving pe nimeni.Fiecare crede in oricare dintre cele nu stiu cate religii existente.Este o enigma modul cum am aparut.Nimeni nu stie si probabil nu va sti niciodata. Poate fi ceva stiintific sau ceva spiritual.Nu stim.Sunt confuza, trebuie sa recunosc.
Primii oameni credeau in natura, in copaci si zgomotul lor.Acum mii de ani egiptenii aveau zei ca Ra sau nu mai stiu care, Grecii aveau zeii de pe Muntele Olimp, etc.Acum il avem pe Dumnezeu, dar nu numai.In jurul acestei credinte oscileaza multe alte sute.
Este adevarat ca daca publici asta pe un site ortodox vei fi aburita cu tot felul de predici stupide din care nu vei intelege nimic.Iti vor spune ca nu intelegi deoarece ti-ai alungat credinta din suflet si Dumnezeu a renuntat sa bata la usa inimii tale sau ceva de genul.Asta cred eu.Insa de cate ori m-am rugat pentru diferite lucruri, de cate ori am cazut in genunchi plangand si cerand sa se schimbe ceva in viata mea, sa nu se mai intample aia si aia, sa fie bine, sa nu mai existe certuri, rautate, tipete, etc. nu s-a intamplat nimic.Probabil nu iti dai seama despre ce vorbesc. Vorbesc despre problemele din familie, problemele mele personale si din punct de vedere social.Am multe si pana acum un an ma rugam intr-una de cand amdevenit constienta de ceea ce se intampla in jurul meu.Ascultam predicile doamnei profesoare de religie de la scoala cu mare atentie si chiar credeam.Parca eram vrajita.Si tot rugandu-ma am vazut ca nimic nu se schimba.Lucrurile s-au agravat mai tarziu.Acum la liceu am cunoscut mult mai multe persoane cu diferite credinte, idei si convingeri.Mai nimeni nu se omoara cu credinta in Dumnezeu. Unii spun ca au luat-o razna, sunt rebeli si si-au luat lumea in cap.Eu spun doar ca au realizat adevarul.
Am incetat sa ma rog.Nimic nu s-a schimbat la fel ca si atunci cand chiar credeam.Raman in dubiu si astept ca cineva sau ceva sa vina intr-o seara sa imi spuna adevarul despre lumea asta, sa nu ma abureasca, sa nu am incurce, sa-mi spuna doar adevarul.
De ceva vreme ascult o melodie foarte frumoasa in care spune :" I believe in nothing". Si poate ca e mai bine asa.Nu stiu.
"I believe in nothing, but the beating of our hearts".

| KatherineSparks a răspuns:

Da. Asta cred ei.
Cateva lucruri care demonstreaza asta:
- Cand suntem pe stop, n-avem voie in biserica.
- La botezul meu, mama mea nu a avut voie in biserica.
- Barbatii sunt primii cand se duc sa se Impartaseasca la biserica.
NU SUNT DE ACCORD! PUTEM FI EGALI MACAR IN ASTA :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana, sunt ortodox si nu sunt de acord cu cele scrise de tine.nu ai demonstrat decat ca ai citit niste articole impotriva ortodoxiei, fara sa mergi la biserica sa asculti ce se spune acolo, fara sa intrebi un preot despre subiect, sau sa citesti macar o carte ortodoxa sau biblia macar pentru a te lamuri asupra problemei.atunci mergi la un fundamentalist musulman sau islamist, si-ti va arata el locul tau in familie si societate.imi pare rau ca, mai esti si ortodoxa. macar stii ce inseamna? ortodox? sau cum se numeste biserica otodoxa? femeia ortodoxa i-a fost data sotului ca ajutor la bine si la rau pana moartea ii va desparti. uniti in taina cununiei in fata lui Dumnezeu, ei sunt un singur trup, spiritual.barbatul in familie este puterea.este cel ce-si iubeste sotia o apara, si o respecta ca pe una ce este slava barbatului, si mama a copiilor lui. femeia in familie este mangaierea.mangaierea sotului care vine obosit de la indatoririle lui, si gaseste acasa o imbratisare calda, o mancare gatita, ordine curatenie deci, iubire si ajutor. femeia este mangaierea copiilor, cand plang, au probleme sunt bolnavi, ca una care i-a purtat in pantece, care i-a nascut si care instinctiv stie mult mai bine dact barbatul ce nevoi au.cine ti-a spus ineptiile alea tie, sau unde le-ai citit, au facut tocmai invers decat cum trebuie. cele mai rele chestii care se intimpla sunt de la faptul ca oamenii se indeparteaza de la o sursa ce-i poate invata marile si curatele valori, biserica, si practica ingaduinta de sine si informarea pe internet.ana,daca esti ortodoxa, traieste ortodox, si nu citi articole satanice sau orice alte invataturi ratacitoare de la credinta ta, si a parintilor tai.domnul fie cu tine. a, barbatul este cap femeii sale, asa cum Iisus hristos este cap bisericii sale.asta nu inseamna ca femeia este o sluga, si o proasta, fiindca ce face ea un barbat ori nu stie ori nu poate.de aia dumnezeu a lasat-o ca ajutor.pentru ca barbatul si femeia sa se completeze unul pe altul. di fizic si spiritual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ana
Tu pui semnul de echivalenta intre invatatura crestina si moralitate, ceea ce este o eroare. O alta problema a ta este ca faci judecata de valoare.
Nu vreau sa emit ipoteze despre atei ori despre oameni religiosi pentru ca as face exact ce faci tu. Doar iti sugerez sa adopti o pozitie de neutralitate axiologica.