| AvalohAlyn a întrebat:

Voi credeti in experientele NDE? Adica cele in care esti in moarte clinica si ai diverse experiente spirituale(Il intalnesti pe Dumnezeu,te duci in rai,iad sau intri prin tunel sau Il vezi pe Iisus ca iti vorbeste si iti transmite un mesaj,toate astea intamplandu-se cand esti in moarte clinica,adica esti practic mort clinic sau in apropierea mortii dar ai anumite experiente si esti constient intr-un alt"taram",plan, dimensiune.

Faza e ca sunt foarte foarte multe marturii despre asa ceva de la oamenii care au fost in moarte clinica si si-au revenit dupa..foarte multe carti si documentare in genul si mai ales marturii.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Experien%C8%9Be_aproape_de _moarte

Credeti ca experientele tip NDE dovedesc existenta vietii de dupa moarte sau a unei continuari a constientei si constiintei dupa ce mori?

9 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Nu. Ti-a explicat gaia de ce nu sunt credibile asa ca eu nu o sa ma mai obosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt explicate destul de usor.

"foarte multe marturii"... care din pacate pentru voi fanii lor :

1 - se contrazic chiar si in cadrul persoanelor care au aceeasi religie.
2 - se aplica tuturor religiilor
3 - o persoana din crestinism nu va avea o experienta intr-o alta religie cu atat mai putin o religie de care nu a auzit (si invers).

Poti sa-mi dai un exemplu de persoana din religia X care a avut asemenea experiente dar in religia Y dupa care s-a convertit? Ba mai mult de atat, persoana respectiva sa nu fi avut contact si sa nu fi auzit de religia Y.

"Credeti ca experientele tip NDE dovedesc"... nu.

Ce faci tu acum tine de instinctul de supravietuire. Nu vrei sa mori motiv pentru care iti imaginezi ca dupa ce mori de fapt nu mori ci continui sa traiesti.

Dar desigur, pe tine nu te intereseaza acest raspuns, tu astepti ceva care sa coincida cu ce vrei tu sa auzi. (nu?)

"Il intalnesti pe Dumnezeu [...] Il vezi pe Iisus"... pai stai asa. De ce pe acel zeu? De ce nu pe Krishna? De ce nu pe Odin? De ce nu pe Thor?

De ce nu vorbesti despre experiente hinduse sau din alte religii? Sa fie oare din cauza favoritismului?

Aceole "experiente" NU tin doar de crestinism. Ele apar in multe religii.

| EneCristian a răspuns:

Pai depinde cum vezi situatia eu am avut un prieten ce a facut accident cu motorul si a stat in moarte clinica 3 zile si dupa aia si-a revenit dar nu a avut astfel de experiente cu dumnezeu ci a vazut alte chesti.Eu cred ca chiar si in moarte clinica creierul uman simuleaza ce dorim noi( adica daca esti foarte credincios poti vedea pe dumnezeu sau daca ai vazut rude pe care tu nu leai intalnit insa mama ta da ar putea fi o memorie implantata) probabil difera de la persoana la persoana eu nu cred in viata dupa moarte(ateu).

| Porcusorul a răspuns:

Sunt niste manifestatii neurochimice normale in perioadele de stres extrem sau de utilizarea substantelor psihoactive. Cred ca toti vom experimenta astfel de halucinatii, insa foarte putini vor trai sa ni le relateze.

| Radu284 a răspuns (pentru Porcusorul):

Wow. Manifestatii neurochimice normale. Ba ce prosti e cercetatorii aia si medicii care nu stie chestiile astea si fac studii pe sute de oameni, etc.

Poate ar trebui sa te duci tu sa le impartasesti din intelepciunea ta, ca sa nu mai piarda timpul.

| Porcusorul a răspuns (pentru Radu284):

Esti penibil.

| Radu284 a răspuns (pentru Porcusorul):

LOL. Deci habar nu ai de nimic pe lumea asta, nu citesti nimic, nu te documentezi despre nimic, dar te comporti de parca le-ai stii pe toate, si eu sunt penibil?
Pe ce lume traiesti, trolule?

| Porcusorul a răspuns (pentru Radu284):

Nu ma trag de sireturi cu neica nimeni. La revedere!

| DulceLup a răspuns:

Da!