| Garnet a întrebat:

Voi credeti in vampiri? Cu argumente

Răspuns Câştigător
| BlueDog a răspuns:

Iti zic sincer ca exista. Si nu arata ca la Tv. Cei pe care poti sa-i recunosti cel mai usor sunt cei energetici. Stiu mai multe (am studiat timp de vreo 10 ani parapsihologie, misticism, ocultism, fenomene paranormale, creaturi mistice si altele dar, nu-mi place sa ma laud.

| alexa93p a răspuns (pentru BlueDog):

Aici este adevarat vampirii de energie sunt periculosi inr-un fel te storc de putri te simti obosit.ei stau numai unde sunt oameni n-ai sa-i vezi intr-un colt undeva unde nu e nimeni

| BlueDog a răspuns (pentru alexa93p):

Da, e adevarat, dar numai un vampir prost o sa te stoarca de prea multa energie. tongue

| alexa93p a răspuns (pentru BlueDog):

Da se poate dar ti s-a intamplat vreodata sa ai gauri in aura? daca da inseamna ca ai fost victima unui atac :-p

| BlueDog a răspuns (pentru alexa93p):

Ce te face sa crezi ca un vamp iti lasa gauri in aura?

| alexa93p a răspuns (pentru BlueDog):

Am vazut pe yutube dar sunt sigura am citit si in revista popcorn

| BlueDog a răspuns (pentru alexa93p):

Alea pot fi trucate

| alexa93p a răspuns (pentru BlueDog):

Cartile pentru fi trucate? :d

| Lincu a răspuns (pentru BlueDog):

Pai ei au colti.

| BlueDog a răspuns (pentru Lincu):

Da si semana cu coltii unei morse rolling on the floor

39 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Nu, consider ca vampirii sunt personaje pur fictive, insa unele-cum ar fi cele ale scriitoarei Anne Rice- sunt foarte interesante.

| Rapplex a răspuns:

Mda, Hollywood`u face treaba din ce in ce mai buna.Vad ca deja multi banuiesc ca exista vampiri.Si eu care mai aveam pretentii de la crestini.

| DrunkenRat a răspuns:

Nu, nu exista. Dar orice mit are o baza reala si logica. Spre exemplu, din cate am auzit eu Vlad Tepes avea o boala care se trata cu sange de porc, sau cel putin asa se credea atunci. Tot acesta era un tiran sangeros si ucidea la greu. Mitul a preluat chestiile astea, a facut o ciorba mare, care in secolul actual a inflorit in forma de True Blood, Twilight etc. Pe de alta parte, Elizabeth Báthory de Ecsed ucidea sau mai bine spus storcea fetele virgine pentru sangele acestora, despre care se credea ca face tenul sa para mai tanar. De aici si bazaconia cu tinerete vesnica. Sunt multe alte exemple, pe astea le stiu eu. happy

| VladimirPutin a răspuns:

Nu ai nevoie de argmente pentru niște personaje din filme

| Dash a răspuns:

Nu.

| Wehrmacht a răspuns:

Exista boli care pot cauza comportament asemenea uni vampir sau infatisare: probleme la lumina soarelui, am vazut chiar si o boala care te facea sa vrei sange...etc,dar nu exista vampiri.

| Omulrational a răspuns:

Hai sa fim seriosi, totusi suntem in secolul 21 si suntem in Europa...Chiar in halul asta am ajuns sa mai credeam in varcolaci,vampiri, fantome, zana maseluta etc...

| AnaAmalia31 a răspuns:

Logic ca nu exista! laughing

| Infraverde a răspuns:

Hai cu glumele despre politicieni!

| fihao a răspuns:

Ati vazut twilight sagalaughingsi gata? vampiri da de jacob nu va place?laughinglupii exista dalaughing

| Garnet explică (pentru fihao):

Scuza-ma.da de unde sti tu ca totul a pornit de la filmu twilight? spre informartea ta am avut o experienta pe care nu ma de ce sa o impartasesc si doream sa stiu daca mai exista persoane care cred in supranatural. dar constat ca tu esti genu de om care crede numai ce vede! o intrebare pe Dumnezeu nu-l vezi.cum de crezi in el?

| fihao a răspuns:

Garnet Dumnezeu este spirit vampiri dupa toate dovezile scrise si povestitehappynu sunt spirite sunt corpuri fizice care poti sa le atingi happydeci succes in cautarea ta cand il gasesti pe Edward lasa com salut!

| Garnet explică (pentru fihao):

Ce spun eu si ce intelegi tu? Si nu am nevoie sa-l caut pe Edward...in caz ca nu sti vampirii exista inainte de tampenia de fil Twilight...si nu ma preocupa de cand nu am vazut filmu respectiv! dar spun ca supranaturalul exista, daca voi care sunteti mult prea credinciosi numai la cea ce vedeti, e problema voastra!

| introduaicinumele a răspuns:

Pooi nu exista cu adevarat, dar exista niste boli ciudate, una care te face sa sugi sange si cand se agraveaza duce la ucidere, o alta bloala face ca, virgula, caninii sa creasca mai mare, alta iti face o piele alba si in contact cu soarele te deranjeaza etc. Dar sunt foarte putine sanse ca o persoana sa sufere de toate bolile astea de o data! Am gasit pe Scientia.ro dar nu mai stiu linkul! Cand il gasesc ti-l dau!

| Garnet explică (pentru introduaicinumele):

Chiar te rog...pentru ca ma intersezeaza acest subiect.

| IoanaMra a răspuns:

Am auzit cateva povesti mai neobisnuite. daca vrei sa le stii baga id meu. mra.ioana si iti spun :*

| BubleBluexD a răspuns:

Hmmmthinking Vampirii :] Intr`un timp si eu am fost pasionata de personajele misticeblushing Auzeam tot felul` de povesti uimitoare despre ei si chiar imi placeau rolling eyes dar dupa ce s`a incheiat vara nu mai mi-au placut ma trezisem cu fata la realitate happy Oricum nu trebuie sa te dai batut/batuta daca u crezi in ei b-) PwPici :*

| Lore9999 a răspuns:

Sicera sa fiu nu exista vampiri! Ei exista doar in filme ca sa ne sperie pe noi...vapiri nu exista la fel ca sirenele, varcolacii etc., nu ai de ce sa te sperii in principul acesta!{Funda?}

| introduaicinumele a răspuns (pentru Lore9999):

Pooi... am vazut un film pe Youtube unde unu a gasit pe plaja o sirena moarta, putrezita. Si cica si marinarii aud pe mari sunete si vad sirene... In tot exista un sambure de adevar!

| MiruuuNaa a răspuns:

Cum poti sa crezi in ceva ce nu exista, nu sunt nevoie de argumente pentru niste povesti de adormit copii. Se spune ca aceastia au existat de mult prin 1400, dar cine stie? In zilele noastre nu cred ca mai exista decat ca pesonaje in filme.laughing

| CristiExpSiPunct a răspuns:

GARNET subliniez ca vampiri exista in fenomene stranii paranormale
M-am uitat la un film TWILIGHT o luasem razna si nu stiu ce aveam
simteam ca vreau sa fiu un vampir dupa 2 zile de acest film mi-au crescut canini foarte mari... ma rugasem la DUMNEZEU SA DEVIN VAMPIR apoi iar dupa 2 zile aveam pofta ingrozitoare de sange m-am dus la scoala si o prietena s-a lovit ii sangera lovitura am pus mana si s-a vindecat dar aveam o pofta foarte mare...
M-am uitat in oglina si apaream in 2 minute apoi dispaream straniu
M-am speriat foarte tare,,, nu stiu acum numai am nimic dar nu stiu tot mise rupe inima despre povestea de dragoste din bella si edward... si imi vine sa plang tot timpul ca de ce nu pot deveni un vampir modern... SANGE PERICOL

| DarkFromGrave a răspuns:

Iti spun din toata inima. Nu exista! Sunt doar niste personaje fictive. Legende, dar nimic adevarat. Adica exista mai multe legende cu privire la existenta vampirilor, cea mai cunoscuta fiind cea din tara noastra. Vlad Tepes, pe care de fapt il chema Vlad Dracu, ii tragea pe hoti in teapa.
Bineinteles ca in toata treaba cu vampirismul este si un sambure de adevar. Pe vremuri exista o boala care dadea senzatia de vampirism. Pielea devine din ce in ce mai alba, maxilarul intra inauntru astfel incat doar colti raman la vedere, persoana respectiva nu suporta soarele, si pe langa toate astea avea nevoie de transfuzi de sange.
Mai este si un mit interesant despre o zeita, insa nu il stiu prea bine, ai putea sa-l cauti chiar tu. ^-^

| alexa93p a răspuns:

Eu cred cu tarie ca exista dar voi vreti sa spuneti ca ei nu exista noroc bun dar am un prieten care e "alergic" la usturoi nu merge la buserica nu are icoane in casa vreti mai multe dovezi?

| sabrina55one a răspuns:

Ei bine, eu cred ca da... pentru ca eu am toate simptomele. nu dorm noaptea, ziua lesin de somn. am o viteza incredibila, simt o mare nevoie de sange, toti se uita ciudat la mine si daca si eu ma uit la ei parca se sperie...cad adanc in ganduri, ma ard foarte tare de la soare(nu il suport) si am caninii foarte ascutiti(eram gata sa-mi tai limba in ei) iar ochii mei au in exteriorul irisului un cerc negru ciudat, care am auzit ca apartine doar vampirilor. sper ca te-am putut ajuta.

| MaryWhiteRose a răspuns (pentru sabrina55one):

Asa si eu prefer sa stau noaptea treaza,alerg repede, caninii sunt cei mai dezvoltati dinti ai omului, de la o vreme nu mai mananc nimic, n-am pofta de mancare[nu sunt bonlava]si am ochii mari si de o culoare din aceea mai ciudata, nici verzi nici albastrii nici caprui xD dar asta nu inseamna ca esti nu stiu ce creatura ...sau mai sti? rolling on the floor Stiu multi oameni ca tine, si ca mine pana la urma.Insa care-i treaba cu sangele? 0.0'

| flavi56 a răspuns:

Eu cred in vampiri...si eu as vrea sa fiu vampir

| anana98 a răspuns:

Toti de aici spun ca nu exista vampiri si poate ca au dreptate, insa se pot insela.eu cred ca vampirii exista ca dovada toate fenomenele inexplicabile di intreaga lume, insa tu nu trebuie sa te iei dupa altii, trebuie sa ai parerea ta si poate daca crezi cu adevarat ...cine stie s-ar putea sa dai peste un vampir adevarat

| Lincu a răspuns:

Practic sa va spun mie mi se par lucruri care sunt prea paranormale nu am intalnit asta dar totusi se crede in vampiri sau zm. sau extraterestrii eu zic ca nu sunt adevarate nimeni nu stie.Eu zic asa. Spuneti-va si voi parerile va rog!

| cremada a răspuns:

Prosti! nu cred in ei, vampiri sunt niste creaturi provenite din demoni, eu cred ca e o mare prostie