| claudiua a întrebat:

Voi unde credeti ca se duce un corp dupa ce a fost,, inghitit,, de o gaura neagra? P. S Fara raspunsuri la misto, ca dau stupid, vreau raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| terorvlad a răspuns:

Pai cum sa explic... Sa o luam de la 0. Ce este o gaura neagra? O gaura neagra (ak stea din neutroni) este formata cand "moare" o stea. Nucleul stelei cedeaza si face boom. Acel Boom este atat de puternic incat inlatura spatiul dintre atomi, compresand ceva la fel de mare ca soarele, intr-un spatiu mai mic ca new york. Aceea este gaura neagra. Cand ceva este absorbit, nu se teleporteaza altundeva in univers, ci este compresat in aceeiasi masa. Bine, dar de ce este neagra. Sa ne imaginam pamantul. Daca eu sunt la polul sud, Zapada de la polul nord nu o sa ma atraga (prin gravitatie) la fel de tare ca cea din polul sud. Ei bine, distanta dintre "nord" si "sud" este mult prea mica pentru a conta intr-o gaura neagra, astfel, forta gravitationala are o putere, la propriu, infima cand ceva se apropie. Gravitatia este atat de mare incat spatiul este absorbit foarte repede in interior. Atat de repede incat nici macar lumina nu poate sa ii scape, astfel aparand ca un punct negru. Sper ca te-am ajutat. Uite cateva videouri informative daca esti interesat. http://www.youtube.com/watch?v=GYKyt3C0oT4 http://www.youtube.com/watch?v=cW7BvabYnn8 http://www.youtube.com/watch?v=eI9CvipHl_c

Sper ca hobbyul meu ciudat te-a ajutat :) fundita?

6 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Deşi ştiinţa a propulsat teoria cum că o gaură neagră este un portal către o nouă lume, care te-ar duce într-o altă parte a Universului, sau eventual într-o altă dimensiune, o gaură neagră duce spre moarte, nu spre altceva. Moarte pentru tine, pentru navele spaţiale şi pentru oricare alt obiect îndeajuns de "norocos" să cadă pe-acolo.
Dacă vei ajunge într-o gaură neagră, forţele ce se regăsesc în ea te vor întinde şi rupe în milioane de bucăţi, amestecându-te cu alte şiruri de atomi. Acest proces se numeşte "spaghettification".
Totuşi, dacă printr-un succes inimaginabil supravieţuieşti acestei experienţe, ei bine - gaura neagră tot nu te va duce nicăieri. Deşi i se spune "gaură", aceasta este de fapt un obiect solid, ca o planetă sau ca o stea. O gaură neagră este atât de densă şi are o gravitate atât de ridicată, încât nici măcar lumina nu poate părăsi mediul ei. Şi implicit, nici tu. Sfârşit!

Sper că te-am lămurit!

| n0matterman a răspuns:

Nu se duce nicaieri, este "pulverizat".

| Gabriel892 a răspuns:

Este tras de cap intr-o directie si de picioare intr-o alta directie in timp ce este intins la maxim, devine un fel de spirala sau "Spaghettification" crezi sau nu este o denumire stiintifica care pana la urma se imprastie in particule subatomice devenind unul cu gaura neagra.

| snoppyamabil a răspuns:

Pai...dece corp vorbim?! daca vorbim de un corp uman,ar fi pur si simplu distrus de presiunea gravitatie,dar daca vorbim de un corp de gen:masa,scaun,masina etc.
aici se spun ca corpurile acelea spuse mai sus,ar fi,, teleportate" intr-un alt univers, bine inteles e doar o teorie NASA.

| getutageo a răspuns:

Probabil intr-o alta dimensiune si eu m-am intrebat mereu dar nu am putut gasi ceva sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea cu teleportarea este complet stupida. O gaura neagra, este inversul unei stele. Ce face steaua? arde gaze. Deci.le elimina, le imprastie. Atunci cand nu mai are ce arde, steaua se stinge, si in unele cazuri se formeaza o gaura neagra. Gaura neagra fiind "inversul" stelei. Aceasta "absoarbe" materie si o transforma in anti-materie, astfel gaura neagra se mareste. Nu teleporteaza nimichappy