| Asdfasdefta a întrebat:

Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău. Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?

Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,cum sa opreasca raul? Daca raul il provocam noi? Atunci, cam dupa tine, ar trebui sa opreasca tot ce tine de noihappy

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne lasa sa alegem.Ti-am pus in fata Viata si Moartea.Alege Viata ca sa traiesti.El nu obliga pe nimeni. Dumnezeu este bun, sfant si drept.De aceea arata El pacatosilor Calea.Satan este rau, mincinos si viclean.De la el vin toate lucrurile rele.

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a dat ce a avut mai scump pe Fiul Sau sa moara ca sa putem fi iertati de pacate.Tot ce se intampla rau sunt consecinte ale neascultarii de Dumnezeu. Dumnezeu este drept si sfant, de aceea el in dreptatea Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Romania se scalda in sangele copiilor ucisi inca din pantecele mamei lor, acolo unde ar fi trebuit sa fie protejati.Ieremia:2,19,,Tu singur te pedepsesti cu rautatea ta si tu singur te lovesti cu necredinciosia ta,si vei sti si vei vedea ce rau si amar este sa parasesti pe Domnul,Dumnezeul tau,si sa n-ai nici o frica de Mine,zice Domnul Dumnezeul ostirilor.,,El a facut totul pentru noi,noi trebuie sa ascultam de Cuvantul Lui,sa-L cautam sa Il iubim, si El ne poarta de grija, ne raspunde la rugaciuni.Este minunat sa ai pacea lui Dumnezeu in inima, care intrece orice pricepere.Sa fii un rascumparat al Lui.Sa traiesti din perspectiva lui Dumnezeu.Sa asculti de Cuvantul Lui, sa faci voia Lui sa fii calauzit de Duhul Sfant.Si la sfarsit sa stii ca vei merge in rai cu Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Simplu, pentru ca nu exista dzo. Raul si binele sta la dispozitia omului. Daca toti ne-am dori "mai binele", ar fi totul bine. Cum altii isi doresc si raul, exista si rau. Oricum, treaba e relativa, nu exista binele sau raul indubitabil, pentru ca tu sau x puteti vedea raul in ceea ce vad eu binele si viceversa.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Vreau să nu mai scap vânturi în tramvai, dar nu pot? Am flatulență. Pot sa îmi stăpânesc vânturile, dar nu vreau? Mna, sunt nesimțit. Pot și vreau să îmi stăpânesc vânturile? Atunci de ce pute a pârț în tramvai. M-am bălmăjit în ipoteze, am nevoie de explicații și o pastilă anti-balonare. Poate găsești ceva soluții și pentru mine pe siteurile de unde iți iei întrebările astea.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@CinevaAltcineva, nu fi supi, ma munceau si pe mine gazele cum te muncesc pe tine gandurile. La final, ca pute a creier ars sau a găoază, tot aia e. Intrebarea e de vina, nu tu. Am halit-o de prea multe ori. Si in loc sa mai scot niste vorbe de teodicee, imi ies doar pârțuri. Te-am pupat :*

Apache
| Apache a răspuns:

Se spune ca nu poate exista rau fara bine si bine fara rau!
.se spune ca e un echilibru...Un echilibru gen Ying -Yang!
Daca esti crestin atunci stii ca Dumnezeu a dat omului libertate de decizie!
Noi oamenii trebuie sa oprim raul in lume! Nu trebuie sa asteptatam la Dumnezeu, cand puterea de a face asta e in mainile noastre!
Dar raul nu va niciodata eradicat 100% ...pana la urma impreuna cu binele formeaza echilibrul vietii!

| cristi202 a răspuns:

Poate sa opreasca raul, dar nu vrea, si nu pentru ca este rau, ci pentru ca este bun. Daca ar opri raul, noi nu am mai avea posibilitatea de a alege, am fi ca niste roboti programati sa faca anumite lucruri, dar asa, putem avea o personalitate distincta pentru ca avem o vointa care poate alege. De ce ingaduie Dumnezeu raul? Pentru a scoate pina la urma un mare bine. E ca la Cruce: Hristos a fost rastignit - un mare rau. Daca te uiti doar la rau, crezi ca Dumnezeu e crud si rau. Si asa ar fi, daca l-ar fi lasat pe Fiul Sau pe Cruce. Insa nu exista numai Crucea. Exista si Invierea, care face posibila indumnezeirea fiecaruia dintre noi, depinde insa de raspunsul ce il avem fata de Crucea lui Hristos si de dragostea Lui pentru noi. Problema e ca noi vedem doar raul, nu vedem acel plan final al lui Dumnezeu care ne doreste binele mult mai mult decit ne dorim chiar noi insine. Suntem ca acei copii care vad doar durerea injectiei cind sunt vaccinati, nestiind ca acea durere ii va proteja de fapt de multe alte dureri care le-ar putea avea de nu ar fi vaccinati. Hai mai bine sa privim la intreaga realitate, care presupune un plan a lui Dumnezeu, plan care implica si existenta raului.

| cristi202 a răspuns:

Eucosti:
Da, eu, un om obisnuit, pot cunoaste voia lui Dumnezeu. Nu toata, El fiind omnistient, omnipotent, etc. Ci cea care ma priveste pe mine, cea care imi raspunde la intrebarile pe care mi le ridica aceasta viata, unele din ele fiind chiar arzatoare, care cer neaparat un raspuns. Tocmai aici e frumusetea lucrurilor, ca El, Dumnezeu, care este infinit si net superior mie, imi da posibilitatea de a-L cunoaste, de a-I cunoaste gindurile, de a-I cunoaste actiunile, de a-I cunoaste vointa, mie, unui simplu om. Exista un verset in Biblie foarte frumos care spune cam asa: "Dumnezeu locuieste in locuri inalte si in sfintenie, insa este cu omul a carui inima este zdrobita si mihnita". Si toate aceste lucruri despre El le putem cunoaste din Biblie. Dar ce sa-i faci, asa e cind nu citim Biblia, avem intrebari, si unele extrem de ciudate, desi pertinente. Si eu pe cind nu credeam in Dumnezeu le aveam, insa am gasit raspunsurile la ele, si consider ca crestinismul este cea mai viabila filozofie de viata pe care o poti avea.

| wales a răspuns:

Din intrebarea ta se subintelege ca arati o usoara forma de individualitate si nu te gandesti si la cei care mai trebuie sa se nasca,nu uita ca in fata Lui Dumnezeu suntem toti la fel, noi trebuie sa ne schimbam dupa voia Lui Dumnezeu, nu Dumnezeu dupa voia a 7 miliarde de oameni.
Planul Lui Dumnezeu de salvare a omenirii este scris in biblie,si se va termina cand se va impini tot ce trebuie implinit, daca vrei si tu sa fi salvata de El, citeste biblia si acceptal pe Isus ca Domn si Mantuitor in viata ta.

| wales a răspuns:

Draga eucosti,este alegerea ta strict si personala,fiecare om este liber sa aleaga ce va face cu viata lui.
Degeaba te adresezi mie,si eu sunt un simplu muritor ca si tine, biblia afirma ca oamenilor le este ingaduit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata. Evrei 9 27.asa ca s-ar putea sa nu mai ai sansa sa te reincarnezi in nimic, Dumnezeu te cheama azi sa alegi viata sau moartea, ce alegere faci?
'' Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta, (Deut.30:19)''.

| NoChanceForUs a răspuns:

Dacă aș fi profu` de religie aș zice „Asta e o taină a bisericii!"
Nu există dumnezeu pe aici.Un argument ar fi ăsta: Gândește-te că dumnezeu ar asculta toate gândurile oamenilor.Pe lângă ăștia 7 miliarde de oameni mai adaugă și animalele, pentru că și ele gândesc ceva acolo. Dumnezeu ar sta să asculte bășinile atâtor miliarde de vietăți?

| Angel0 a răspuns:

Pentru ca ne-am plictisi, dacă ar fi totul numai bine.

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo @CinevaAltcineva am impresia ca ai ceva personal cu @HepHap, ce'ar fi sa-ti ceri tu scuze, pentru neobrazarea tawinking...fiecare este liber sa raspunda asa cum stie, atat timp cat nu jignestewinkingasa ca vezi cum te scuzi fata de om!

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,tu n'ai prins glumasad si'ai dat'o pe jignirisadl'ai jignit degeaba,nici nu-l cunosti,eu nici atathappy... poti raspunde si tu cum vrei, dar fara sa jignesti, ai inteles acum unde ai gresit? okwinkinghai goodbye!

| Paulla a răspuns:

Dumnezeu nu exista.
Raul nu o sa dispara niciodata, raul si binele sunt doua puteri egale care se completeaza una pe cealalta. Nu poti avea lumina fara intuneric.

| petruclaudiu78 a răspuns:

(Un raspuns posibil)
Si atunci unde ar mai fi "liberul arbitru"? Fiecare este "liber" sa aleaga cum isi traieste viata si cum actioneaza in relatiile cu ceilalti.
Care ar mai fi rolul iadului si al raiului? Locul in rai se castiga intr-o lume plina de rau, altfel nu ar exista criterii pentru preselectie.

| Kosuchin a răspuns:

@cristi202 cum de tu, un om obisnuit, sa stii care este voia lui "dumnezeu", omniscient, omniprezent, etc etc?

| Kosuchin a răspuns:

Eu am citit biblia, de vreo 2 ori.Mi se pare o colectie de POVESTI frumoase[majoritatea] in care eroul binelui invinge antagonistul principal, iar cei oropsiti si necajiti vor duce o viata buna straight face.
Nu @wales, eu mai degraba L-as accepta pe "Krishna" in viata mea si sa incerc sa ma reincarnez intr-un fiu de miliardar =d.

| Andrei7520152 a răspuns:

Putem noi opri chiar TOT raul din lume? Multe lucruri pe care noi le-am eticheta drept 'rau' e prezenta in natura, care de altfel mi se pare indiferenta de suferinta. Cum de au loc tragedii de proportii in care mor sute de mii de oameni nevinovati fara motiv? dar cand se nasc copii cu anencefalie?

ahh. se trage din pacat. Copii care se nasc fara creieri de fapt se nasc din pacatul parintilor. Daca un dzeu autotputernic permite sau (mai rau DECLANSEAZA) aceste lucruri odioase, atunci el nu mai poate fi considerat bland si iubitor. Nu inteleg cum. dar, mai avem o explicatie: acele fenomene naturale au cauze pur naturale si nu sunt dependenti de vreo entitate divina. catastrofe naturale sunt de regula aleatorii si natura este in general indiferenta fata de suferinta oamenilor; 'raul' cauzat de oameni acopera o parte insemnata a suferintei, dar nu totul. Dar poate gresec. Daca imi poate explica cum liberul arbitru explica odiosenia generala din natura as fi multumit

| Borgir a răspuns:

Daca nu ar mai fi rau nu ai mai putea sa deosebesti binele.Trebuie mentinut un anumit echilibru.Asa cum omul are si bune si rele parerea mea este ca nu putem extrapola si sa spunem ca Dumnezeu este 100% bun(decat daca mergem pe varianta bisericeasca). Oricum termenele de bine si rau sunt foarte relative.

| WR104 a răspuns:

Eu cred ca oamenii sunt un virus ce planeta Pamant l-a contactat si acum incearca sa scape de el.

| 2ochicaprui a răspuns:

Raul exista pentru ca noi l-am creat...e vb de liberul arbitru.cand o sa afli de el, poate nu ti-ai mai pune intrebarile asteawinking

| dafna a răspuns:

Ca daca nu ar exista rau nu ar exista Dumnezeu. Dumnezeu nu e bun mereu si nici perfect, dar speri sa fie acolo, in starea lui ce mai altruista cand ai nevoie de un umar.

| Asdfasdefta explică:

@HepHap, uau, m-ai dat pe spate cu răspunsul tău foarte inteligent.Ai incercat şi tu să fii amuzant, nu? Du'te dragă si dă băşini în altă parte! Dacă ai probleme nu mi-te plânge mie, pune şi tu o întrebare repede la rubrica ''sănătate''.

| Asdfasdefta explică:

Scuze dar nu cred ca am gresit eu.A venit si el sa faca misto pe aici, acum fac si eu misto de el.Si daca toata lumea are dreptul sa spuna ce vrea, am si eu dreptul sa spun ce vreau.

| GrellSutcliff a răspuns:

Dumnezeu ne lasa sa pacatuim. dar El vrea sa vada progrese de la noi. vrea sa fin dumionika la biserica. sa ne spovedim sa ne impartasim. vrea sa ne descurcam singuri. vrea sa ne ridincam din propriile pacate. din propria tarana si sa devenim mai buni! Vrea sa vada daca ne descurcam si noi singuri... daca Dumnezeu ne-ar face buni pe toti dinr-o pocnitura din degete inseamna ca noi nu suntem capabin dacat sa pacatuim. insa daca suntem buni si credinciosi El ne va pasrta un loc in rai o:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine este dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai trecut si tu pe la ateism? ca intrebarea de acolo e luata. draga cineva, intrebarile astea au aceeasi forma exact ca referatele de pe internet pentru diferite ore, si de care-si da seama orice profesor ca sunt la fel.lasa clikul si gandeste nene.gandeste ca altfel plafonezi si fara ternet nu mai esti bun nici de zama oualor.

| Anaconda_7790 a răspuns:

Deci.laughing eu stiu din ce se zice ca inainte sa apara omenirea un inger a devenit rau.si a devenit satana(hopa laughing ) si el a facut un pariu cu dumnezeu!
care va atrage mai multi oameni de partea lui...
Acum o varianta de la profu de religie: raul este absenta binelui thinking sper ca ti-am fost de ajutorwinking