| DariaAlina a întrebat:

Paradoxul lui Epicur:
"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Care este opinia ta, cu privire la acest citat?

Răspuns Câştigător
| Esial a răspuns:

Nu ma intelege gresit, eu il admir pe Epicur si cumva chiar aplic unele invataturi, cum ar fi sa ma bucur de tot ce am pentru ca e posibil sa nu ma astepte nimic pe lumea cealalta sau sa ma feresc sa incalc legea ca sa nu traiesc cu teama de a fi prins.Raspunsurile mele, dragul meu sunt in concordanta cu Biblia.Noi oamenii, facem rau? Facem. Avem liber arbitru? Avem. Avem promisiunea in Biblie ca lumea asa cum o cunoastem, se va sfarsi? Avem si asta, cum spuneam, Apocalipsa et comp.Ce nu intelegi?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Simplu. Raul nu exista.

| WhatheWow a răspuns:

Am sa-ti spun ceva despre dualitatea Universului; rau -bine, plus - minus, lumina - intuneric, energie - materie, rece-cald, viata - moarte, actiune - reactiune; si totusi mai avem ceva : neutralitatea, care nu e altceva decit un echilibru intre acestea si asigura mentinerea acestui Univers.

| dragos9234 a răspuns:

Mai este rau in lumea pentru ca dumnezeu nu exista, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu. Răul în mare parte îl facem noi, Dumnezeu nu are nici o treabă, el trăiește doar în mintea unora(cel puțin o caricatură de Dumnezeu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Failure to state!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E deplasat spre stangawinking

| unbaiatanonim a răspuns:

Dumnezeu nu exista

| Esial a răspuns:

Raul il facem noi, Dumnezeu nu vrea si nu poate(inca) sa opreasca raul pentru ca avem liber-arbitru.Raul existent in prezent in lume e un fel de selectie pentru lumea ce va fi faurita mai tarziu dupa Apocalipsa.QED

| Mookie a răspuns (pentru Esial):

Dumnezeu e impotent? Atunci de ce sa te mai rogi daca nu te poate face sa alegi calea "cea buna" si inca mai esti tentant sau chiar faci rau? De ce este Dumnezeu simbolul binelui cand "unii" sunt reprezentantii Domnului si fac numai rau? Ce bine a facut Dumnezeu pana acum?
Cat despre paradox, de aia i se zice paradox, pentru ca nu poti ajunge la un raspuns logic, afirmatiile tale sunt formate in antiteza iar raspunsurile la acele intrebari inca nu exista si chiar daca ar exista se reduc doar la "că aşa vrea Dumnezeu" sau alte raspunsuri neclare cu directie spre Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esial):

Cine se frige in ciorba sufla si-n iaurt rolling on the floor
Da' cine nu se frige, chiar e constient de pericolul potential?

| Esial a răspuns (pentru Mookie):

Nu ma intelege gresit, eu il admir pe Epicur si cumva chiar aplic unele invataturi, cum ar fi sa ma bucur de tot ce am pentru ca e posibil sa nu ma astepte nimic pe lumea cealalta sau sa ma feresc sa incalc legea ca sa nu traiesc cu teama de a fi prins.Raspunsurile mele, dragul meu sunt in concordanta cu Biblia.Noi oamenii, facem rau? Facem. Avem liber arbitru? Avem. Avem promisiunea in Biblie ca lumea asa cum o cunoastem, se va sfarsi? Avem si asta, cum spuneam, Apocalipsa et comp.Ce nu intelegi?

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| MusicIsTheAnswer a răspuns:

Dumnezeu nu vrea sa opreasca raul pentru a ne induce in eroare.Sunt mai multe cai de urmat, iar Dumnezeu ne da voe sa mergem pe ce cale vrem. Daca ar fi fost doar o singura cale atunci acesta lume ar fi mecanica, adica toata lumea cu acelasi viitor.

| EllaDeny a răspuns:

Te cam pune pe ganduri... Nu stiu ce sa zic...