| Roman2391 a întrebat:

Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?

31 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău." Nu e chiar asa. Parintii tai au fost rai cu tine cind te-au vaccinat copil mic fiind? Tie asa ti s-ar fi parut, caci injectiile dor tare pentru un copil, si cu siguranta nu a fost placut pentru tine, insa nu stiai ca acea mica durere de intepatura de ac te va salva de multe alte posibile dureri mult mai mari. La fel e si acum, nu poti spune ca Dumnezeu e rau pentru ca nu vrea sa opreasca raul, pina ce nu stii intreaga realitate, de ce El ingaduie raul, si ce vrea sa scoata de fapt din asta. A, ca tu nu vrei sa fie nimic rau in lume, ca nu iti place cind dai de rau, asta e altceva. Insa poate ar fi mai bine sa te gindesti ce e cu adevarat rau si ce e cu adevarat bine, pentru ca nu cumva sa ajungi sa fii ca si atunci cind erai copil mic, crezind ca vaccinul iti face rau, si ti-a facut, ca te-a durut! Oare durerea de acum nu e doar un vaccin pentru ca oamenii sa nu aibe parte de alte dureri mult mai groaznice? Cind vei afla raspunsul la intrebarea asta, vei putea spune ca Dumnezeu e rau, daca nu vei fi descoperit nici un motiv pentru care El sa ingaduie raul in lume. Dar El isi are motivele Lui, si stie bine ce face.

| Inferno a răspuns:

Paradoxul lui Epicur copiat de pe Google cuvant cu cuvant.

| Roman2391 explică (pentru Inferno):

Am zis eu ca nu?
vreau doar un raspuns la asta

| Inferno a răspuns (pentru Roman2391):

Nu ai utilizat ghilimelele si nici nu ai mentionat sa scrierile nu-ti apartin, deci teoretic l-ai plagiat pe Epicur.

| Roman2391 explică (pentru Inferno):

Ma omule ti se pare tie ca am facut mare chestie cu asta? am folosit-o in interes personal pentru ceva? nu am stiut sa raspund la ea, si eram curios.
cata prostie...

| Inferno a răspuns (pentru Roman2391):

Plagiat :Care a fost însușit (integral sau parțial) de la altcineva și prezentat drept creație personală.

Din intrebare reiese ca tu, domnul roman, esti autorul acestui minunat rationament, lucru ce este fals, el apartinand filosofului grec Epicur. Cu alte cuvinte ai plagiat.
Desigur toate acestea facand abstractie de faptul ca tu nu esti un domn, ci doar un copil de 12 ani care nu a scis o lucrare ci doar a pus o intrebarea prosteasca pe un site oarecare. Daca tinem cont de aceste lucruri, sigur, nu e nimic grav.

| Roman2391 explică (pentru Inferno):

Bine fie ca tine, desii nu-ti inteleg agitatia...stai linistit nu ma consider un domn, dar nu am nici 12 ani, am 23, spre linistirea ta

| danay72 a răspuns:

În Iacov 1:13 găsim răspunsul: „Nimeni, când este în încercare, să nu zică: «Sunt încercat de Dumnezeu». Căci Dumnezeu nu poate fi încercat cu lucruri rele şi el însuşi nu încearcă pe nimeni în felul acesta". Aşadar, Dumnezeu nu este niciodată cauza răutăţii din lume (Iov 34:10–12). E adevărat, el permite unele lucruri rele. Însă există o mare diferenţă între a permite un lucru şi a-l cauza.
Gândeşte-te, de exemplu, la un tată înţelept şi iubitor al cărui fiu, deşi adult, locuieşte încă în casa părintească. Când însă fiul se răzvrăteşte şi se hotărăşte să plece de-acasă, tatăl nu se opune. Băiatul începe să ducă o viaţă nechibzuită şi ajunge în mare încurcătură. Este tatăl cauza problemelor lui? Bineînţeles că nu (Luca 15:11–13). În mod asemănător, Dumnezeu nu s-a opus când oamenii au ales un mod de viaţă nechibzuit, dar el nu este cauza problemelor care au urmat. Deci nu este corect să dăm vina pe Dumnezeu pentru toate necazurile cu care se confruntă omenirea.
Dumnezeu le permite oamenilor să urmeze un mod de viaţă greşit din motive întemeiate. În calitate de Creator înţelept şi puternic, el nu este obligat să ni le explice. Totuşi, din iubire, el o face. Fii sigur însă că Dumnezeu nu este vinovat de problemele pe care le avem. Dimpotrivă, el ne oferă speranţa sigură că lucrurile se vor rezolva! — Isaia 33:2.
De asemenea, Dumnezeu este sfânt (Isaia 6:3). El este pur şi curat, fără urmă de răutate. Ne putem încrede în el din toată inima. Nu acelaşi lucru se poate spune însă şi despre oameni, care se lasă uneori corupţi. Chiar şi cele mai cinstite personalităţi ale lumii sunt neputincioase în faţa răului cauzat de oamenii nelegiuiţi. Dar Dumnezeu este atotputernic. El poate şi vrea să pună capăt răutăţii. Când va trece la acţiune, Dumnezeu va înlătura răutatea pentru totdeauna! — Psalmul 37:9–11.

| Roman2391 explică (pentru danay72):

De unde ai luat citatele?

| danay72 a răspuns (pentru Roman2391):

De pe situl www.jw.org sectiunea carti, cartea Ce invata in realitate Biblia? Pe mine m-au ajutat mult aceste publicatii sa inteleg Biblia.

| Nucreeed a răspuns:

Dumnezeu ori e impotent, ori e raul in "persoana".

| martzian a răspuns:

Roman, poate si vrea. Daca introduci in ecuatie dreptatea si dragostea lui Dumnezeu, vei intelege de ce nu ne trateaza ca pe robotei, obligandu-ne sa facem binele si de ce, totusi, va pune stop tragediei actuale, actionand in consecinta.

"Atunci de ce mai există rău în lume?" - Pentru ca mai exista oameni care intreaba asta, in loc sa vada cum pot renunta la propriul rau facut. Dar asta nu este vina lui Dumnezeu, ci mai degraba indica mila lui pentru tine.

| HueyFreeman a răspuns:

Daca stai si privesti din ansamblu, vei observa cat de inutila este o astfel de entitate realitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste Biblia toate raspunsurile la intrebarile astea le gasesti acolo!

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai cam molipsit de la credinciosi cu raspunsul asta ambiguu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Mi-e cam lene sa mai dau explicatii!

| andreiush25 a răspuns (pentru M25M):

Copilul : Mama pot sa ma duc sa ma joc afara?big grin
Mama : Citeste Biblia si o sa gasesti raspuns la intrebare smug.

| M25M a răspuns (pentru andreiush25):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tu bun? atat de bun incat sa nu arunci motanul in bratele altuia? nu cred.esti rau ca tat omul.dar vrei sa fii bun si nu poti? atunci esti slab psihic. poti dar nu vrei? nu ai vointa si esti robul patimilor tale.te stapanesc.eclesiastul spune; de ce Doamne gandesc binele si fac raul? un raspuns ar fi; fiindca sufletul ravneste dar carnea e neputincioasa.ai nevoie de ajutor? nu cred.esti atotputernic cu stiinta, tineretea, si sanatatea pentru care nimic nu ai facut, le ai in mod normal.de la sine.dar vei muri.si a muri nu e intotdeauna rau. poate nu e niciodata rau.vom vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este raul mai exact?

| Mikhtarian a răspuns:

Fara rau in lume, n-ai avea nevoie de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Si tu te poti opri insa nu o faci. Cred ca de asta exista rau in lume, pentru ca cei care ne putem opri nu o facem.

Răspuns utilizator avertizat
| andri22 a răspuns:

Stii daca gandesti asa nu e bine nici cu inceputu nici cu sfarsitu,tu esti credincios, nu? Lumea e rea pentru ca uite cum sta treaba:de la un om asa s-a dus toata raimea si s-a imprastiat aproape peste iar lumea a luat in considerare ca pe un lucru placut dar nu acesta este un semn contrar care nu este binevoit lui Dumnezeu, si lumii pentru ca din tot ceea ce vezi ca scot pe gura "unii", ii crezi si ii iei ca pe un lucru pasnic.Dar NU,:"Omul cu gura si cu mana pacatuieste", gandeste-te de o mie de ori inainte sa spui ceva pentru ca acel om il poate lua in considerare ca pe un lucru rau sau poate bun! stii cum e omul uite bunele dar relele le tine minte toata viata! mai bine un om cuminte si harnic la casa lui decat un lenes si un strasnic cu rusine! scuze dar am simtit sa scriu asta! mult noroc

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

Răul este un fel de încercare adusă omului de către Dumnezeu pentru a vedea dacă rezistă. Dacă nu rezistă înseamnă că a căzut în capcană iar viaţa veşnică va fi alături de Satana, nu de Dumnezeu. Dumnezeu poate face orice, chiar şi să oprească răul dar nu vrea pentru că fiecare este liber să aleagă dintre El şi Satana.Nu a obligat şi nu va obliga pe nimeni să fie de partea Sa de aceea oamenii au drept de alegere.

| jaqchirac a răspuns:

Daca n-ar exista raul, cum ar stii cand ne e bine? Raul fara bine, nu se poate, la fel si invers

| Esential a răspuns:

Gigel 5:40 "Satanul luciferul pamantenilor opreste si porneste raul a torturatilor de pe apoi si morti veti fi!"
Luca 3:1 "Peste un veac, peste doua, peste 3 Luciferul si steaua apuslui va aduce sange si cianura peste voi!"