| Indestructible a întrebat:

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
- Paradoxul lui Epicur.

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

Cum spuneam, scuza lui Dumnezeu e că nu există.
Dar știu ce ar răspunde creștinii: că Dumnezeu de fapt ne pune la încercări, ne testează credința, vrea să vadă cum ne descurcăm și etc. Prostii din astea. Știi că habotnicii au mereu răspuns pentru tot, dacă nu, găsesc ei ceva.
Răspunsul logic ar fi că asta e una din dovezile că nu există, ar putea preveni multe lucruri să se întâmple, ar putea ajuta oamenii bolnavi etc., doar că nu face absolut nimic, doar stă și se uită.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca noi sa alegem binele sau raul, viata sau moartea, binecuvantarea sau blestemul.

| shadovv a răspuns:

Poate sa opreasca raul. Dar daca ar oprii raul ar trebui sa renunte si la noi. De aceea este datoria fiecarui om de a extirpa raul din sinele lui.

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| AnicaiAlin a răspuns:

Ti se sparge o conducta in casa, urmeaza ca imobilul sa iti fie inundat, probabil il vei inunda si pe vecinul de sub tine. Ai posibilitatea sa inchizi un robinet si sa nu mai ai aceasta problema sau sa il lasi sa curga in continuare pana ii vei inunda pe vecini si acestia din urma vor opri apa. Tu ai posibilitatea fizica de a opri ceva rau sau ai putea lasa in continuare apa sa curga pana toti vecinii ar trebui sa renoveze.
Daca dumnezeu ar exista in forma descrisa de crestini nu ar trebui sa existe raul, .........concluzia, ceva ce nu exista nu poate influenta actiunile sau reactiunile universului, nici elimina raul sau binele asa cum tu poti sa opresti apa sau nu.

| Dade01 a răspuns:

Dumnezeu = perfectiune, raul = haos in armonia Lui. Dumnezeu vrea si poate sa opreasca raul... dar nu vrea sa afecteze vointa proprie. Astfel El a gasit alte mijloace decat cele directe, adica prin noi ( cei care Ii servim ). El va opri raul in momentul judecatii, adica in Ziua de Apoi. Atunci toti o sa fie judecati inclusiv persoana care a comentat deasupra mea. Apropo, logic vorbind si ateismul e o credinta. Credinta in faptul ca tu ai ajuns pe lume dintr-o supa de proteine. Credinta bazata pe mandrie. NU vreau sa ma bag la discutii desi as putea.

| Killala21 a răspuns:

Sau pentru ca exista un echilibru universal...