| Metalheadforever666 a întrebat:

Hei credinciosilor! Cum comentati la Paradoxul lui Epicur?,, Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?"

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Dumnezeu este bun" este o premiza despre care Isaia 45:7 spune ca este falsa.

| sublime89 a răspuns:

Daca il elimini pe d-zeu din ecuatie, rezolvi fara probleme paradoxul acesta. Daca nu ai curajul sa-l elimini, atunci ramai prins in aceasta nedumerire referitoare la natura lui, si daca esti un om hotarat sa vezi adevarul, esti obligat sa tragi concluzia ca zeul in care tu crezi atat de mult, nu e exact asa cum ti-l imaginai. Iar daca ai si mai mare curaj, si mergi si mai departe cu logica asta, esti obligat sa recunosti faptul ca d-zeu nu exista. Asta daca te intereseaza sincer sa afli adevarul.

| suffarstar a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca omul este singurul rau si ca acesta sa fie distrus trebuie sa fie distrus omul? Sau ca mai bine decat sa il distruga il lasa sa se indrepte?

| iurii75 a răspuns:

Poate, vrea si o va face. Dar deoarece unii ca tine au pretins ca nu au nevoie ca Dumnezeu sa-i conduca, v-a dat un timp sa incercati sa va guvernati singuri ca sa fie clar daca are omul nevoie de guvernarea lui Dumnezeu sau nu, si sa nu poti reprosa apoi ca n-ai avut ocazia sa-ti demonstrezi afirmatia
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu nu a guvernat si nu guverneaza societati, ci asupra legilor imuabile ale naturii.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia sustine altceva decat spui tu.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu ma iau dupa Biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Voia ta ca la boierii cei mari. [sau treaba ta cu problemele tale]

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Biblia nu e adevar obiectiv, ci o insiruire de credinte subiective, sau mai bine zis baza a n-spe teologii diferite proclamate de biserici in mod subiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai fost postata de cel putin 150 de ori intrebarea asta.
Ori nu tineti minte raspunsurile ori nu le intelegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.crestinortodox.ro/morala/dumnezeu nu -este-autor-raului-70847.html.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca articolu postatexplica totul despre rau, din punct de vedere social, religios si filozofic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de conceptul despre Dumnezeu al fiecăruia.
Dumnezeu este.
A si specificat "Eu sunt cel ce sunt."
Exista in afara spatiului si al timpului, exista in tot si in toate.
Este si bun si rau in acelasi timp.El este.
Dar si ateii au rolul lor si este bine asa.
Traim in dualitate unde nu exista baterii cu doi poli pozitivi.
Epicur sau a cui a fost ideea asa zisului paradox doar a aberat in necunostinta de cauza.

| Ben00 a răspuns:

Raul este si in noi, iar noi suntem liberi. In Fratii Karamazov sunt date niste cazuri extreme; noi intrebam de ce se intampla asta, insa nu intrebam ce este in capul acelui om care il face.

Dumnezeu a dorit sa opreasca raul prin jertfa de pe cruce, in fata careia ar trebui sa ne intrebam "nu cumva s-a intamplat si din cauza mea? Pentru ca Iisus poate raspunde celui care ne cere pedeapsa inaintea lui Dumnezeu " am platit Eu pentru el"

| Ben00 a răspuns:

Fii sanatos, Noul Testament Il arata pe Hristos vindecand suferinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns (pentru TheMechanix):

Nu te opreste nimeni sa traiesti cu orice teorie, sau cu bataie de joc.

| angus35 a răspuns:

Biblia trebuie sa se implineasca.De aceea Dumnezeu nu distruge raul (nu este inca timpul). Daca Dumnezeu ar distruge maine raul Biblia nu s-ar mai implini.

| Metalheadforever666 explică (pentru angus35):

Adica o,, carte sfanta" este mai importanta decat oprirea raului care inseamna razboaie, epidemii, foamete etc?

| angus35 a răspuns (pentru Metalheadforever666):

Adevarul este mai important decat orice.Au loc razboaie din cauza faptului ca noi oamenii ne uram unii pe altii si ne place scandalul.

| Metalheadforever666 explică (pentru angus35):

Au existat razboaie si din cauza religiei. Exemplu este Razboiul de 30 de ani dintre protestanti si catolici.Sa incheiem discutia asta.

| angus35 a răspuns (pentru Metalheadforever666):

Cu raspunsul asta voi incheia discutia asta.Razboaiele religioase au fost purtate de niste extremisti care doar "se foloseau " de Biblie pentru a justifica omorarea a milioane si milioane de oameni nevinovati.

| Metalheadforever666 explică (pentru angus35):

Am spus sa inchidem discutia asta pentru ca nu mai are rost sa aruncam argumente.

Răspuns utilizator avertizat
| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| Weed22 a răspuns:

Ouch! Touché credinciosilor!