| Shukacu a întrebat:

Ziceti-mi si mie mai multe despre acel iceberg imens care sa desprins din insula Groelanda.
Ce efecte va avea asupra oceanului?

11 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Pai exista un filmulet de atentionare ca daca mai avem multa caldura s ar putea sa dispara gheata din Poli. Multi au luat-o in ras. Nu e cel original... exista un filmulet care arata inca Romania va avea iesire la Marea Mediterana.

http://youtu.be/skMO4GN1rns

| RAY a răspuns:

Am auzit ca vine cu vanilie si putem manca gratis sau vine de ciocolata

| i86e2 a răspuns:

Nu va avea vreun efect asupra oceanului. Poate ție ți se pare imens, dar e minuscul în comparație cu oceanul. În plus, nu cred că a provocat un tsunami sau ceva, fiindcă era deja în apă când s-a desprins. Chiar dacă ar provoca un tsunami, nu ar afecta pe nimeni fiindcă nu locuiește nimeni pe acolo.

| Yusuke16 a răspuns (pentru i86e2):

Mai uitate si u pe discovery in timpu liber.

| i86e2 a răspuns (pentru Yusuke16):

Mai citește și tu o carte în timpul liber. happy

| Yusuke16 a răspuns (pentru i86e2):

Exact

| Yusuke16 a răspuns:

Acel isceber s-a desprins din cauza incalzirii globale si a stratului subtire de ozone. Efectele sale pot fi devastatoare cum ar fi crearea de Tzunami-uri, inalte cat un bloc de 8 etaje.Iar daca aceste Tzunami-uri lovesc un oras mii de oameni v-or murii, iar locuintele lor vor fi luate de ape, apa va fi poluata, multe animale vor muri, iar din cauza asta apa va fi infectata. Funda?big grin

| WhatheWow a răspuns (pentru Yusuke16):

Cu sigurata o sa primesti " o funda "; dar va trebui s-o porti!

| Yusuke16 a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta si vr, ce probleme ai u?

| reese a răspuns:

Pai thinking am sa iti raspund din partea fizica, acest iceberg imens cum ii zici tu,s-a desprins cel mai probabil din cauza incalzitii globare si a eventualelor cutremure care,chiar daca erau de grad mic au dus la fisurarea si ulterior la desprinderea aceste bucati de gheata. fiind o bucata mai mica de gheata decat unitatea principala,automat se va dezgeta mai repede,eventual separandu-se in bucati mai mici, iar acest lucru va accelerea procesul dezghetarii. eu consider ca niveleul apei nu va avea de suferit foarte mult, deoarece apa ingetata (in cazul nostru blocul de gheata) are un volum mai mare dacat apa in stare lichida. in ceea ce priveste oceanul nu cred ca ii va aduce modificari mari acest bloc de gheata, producandu-se schimbari aproape nevazute, insa cu timpul, daca situatia nu se va remedia, vor aparea schimbari vizibile cum ar fi cresterea nivelului sau extinderea prin formarea de glofuri