| Foxglove13 a întrebat:

1.
Dati-mi exemple de memorie RAM statice si dinamice si faceti o comparatie intre cele 2 tipuri.Care e diferenta?
2.
Cate cd-uri sunt necesare pentru stocarea unui film de 4GB?

Răspuns Câştigător
| ITMania a răspuns:

1. Memorii RAM statice nu exista, memoria RAM e dinamica, de scurta durata si care se sterge la restart.
Memoria ROM e statica, de lunga durata si care se pastreaza dupa restart (BIOS`ul e scris in ROM, nu in RAM).

2. Un CD are 700Mb, un film are 4000MB (suma rotunda), matematica de a 2`a acum.