| 3243F6 a întrebat:

1.Poti cauta pe ebook reader cuvinte cheie in carti?
2. Poti sa-ti scrii notite si sa cauti mai tarziu cuvinte cheie din ele pe ebook reader?
3.Sunt toate la fel sau ar trebui sa ma uit la ceva anume cand cumpar un ebook reader?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. cam toate e-book-urile au functie de cautare.
2. NU. poti face adnotari pe unele modele, dar nu poti cauta dupa acei termeni in continutul cartii.
3. Rezolutia conteaza foarte mult, cel putin pentru mine, si diagonala.
Nu as cumpara nimic sub 300 dpi, si sub 7 inch. Preferabil 8 inch ar fi varianta ideala.
Diferenta o mai fac formatele suportate.
Kindle-urile suporta un numar restrans de formate, in timp ce Kobo suporta 15.

O alta chestie super importanta e tipul ecranului.
Cauta produse cu ecran de tip E Ink Carta 1200 (nu Mobius E Ink sau altceva).

Eu am pus ochii pe KOBO Libra 2 (7 inch, 300dpi, 1264 x 1680)
si pe Kobo Sage (8inch, 300dpi, 1440 x 1920).
Dintre care tind sa aleg Sage, pentru ca are procesor mai puternic (Quad la 1. 8GHz).

Un amanunt nu atat de important, dar pentru piticii mei care vor si audiobooks e de tinut cont:
Daca doresti sa iti pastrezi toata colectia de carti si cat mai multe audiobooks in memorie, fa efort pentru un model cu 32GB stocare.
Daca nu te intereseaza audiobooks, 16GB sunt arhisuficienti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti recomand sa-ti cumperi o tableta cu Android, care are toate aceste aplicatii, dar si internet (cu wi-fi), si nu numai.

| 3243F6 explică (pentru Bula):

Cand citesc mai mult de pe telefon sau monitor ma dor ochii, sau ceva se intampla si nu stiu ce. Stiu doar ca atunci cand citesc din carti pot sa citesc si 3 ore continuu fara sa am probleme ca atunci cand citesc 30 de min pe laptop.

"E-readers typically use e-ink displays, which mimic the look of traditional ink on paper and are easier on the eyes for prolonged reading." Asta este motivul principal pentru care as vrea un ereader in loc de tableta. Altfel imi schimb telefonul cu unul de >6. 5inch si gata.

| Bula a răspuns (pentru 3243F6):

Atat la laptop, cat si la telefon, ai reglaj a luminii.
Redu luminozitatea cat mai mult si nu te mai vor durea ochii.
Totusi, este indicat sa nu citesti in continuu si timp indelungat de pe ecran.
Eu fac gimnastica oculara de multe ori pe sesiune de lucru in fata ecranului si clipesc macar la intervale de 15-20 secunde.

| nevermind1234 a răspuns:

Eu am unul de 9 ani și are toate funcțiile acestea. (plus wifi, evident). Deci in ziua de azi ar fi culmea sa existe modele mai prejos. Cu un kindle sunt convinsă că vei fi extrem de mulțumit@.