| Ionut659 a întrebat:

1.Tpu merge să conectez un pc cu 8 gb ram, I5-2310 gen.2, hdd320 gb, sursa 500w, Radeon RX 560 la un laptop pentru a îl face mai bun?
2. TPU Pcul prezentat mai sus este bun pentru câteva jocuri? Merită? Ce monitor ar merge la el?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NLS are dreptate!

Bula
| Bula a răspuns:

1. Conectarea intre cele doua calculatoare o poti face doar prin cablul de retea, DAR viteza de transmisie de informatii pe un cablu de retea UTP este mult prea mica fata de viteza interna de lucru a celor doi.
2. Poti folosi orice monitor care este mufabil cu calculatorul.

| sierra1 a răspuns:

1 adică din două să faci unul?

2 păi nu e pc-ul tău, nu l-ai incercat deja?

| NLS a răspuns:

1. poti conecta doua sau mai multe sisteme intre ele, pentru a lucra mai eficient,
(poti folosi programe care suporta Network Rendering, adica folosesc resursele mai multor calculatoare dintr-o retea pentru a termina mai repede un task, o randare, calcule...etc)

insa pentru jocuri nu prea.
Cel putin nu situatia prezentata de tine.

Le poti doar interconecta pentru a crea o mini-retea locala, sa te joci cu un prieten in doi.

2. pentru jocuri gen CS Go sau LOL, e decent.
La fel pentru shootere mai vechi, de prin 2010-2012, pe setari medii.
Un monitor normal (adica nu are rost sa cheltui mult pentru un monitor cu frecventa peste 100Hz, dar daca gasesti cu 75-90Hz la pret bun, e binevenit pentru jocuri. )

de 22 sau 24 inch, rezolutie FullHD (1920x1080).

| PainTech a răspuns:

Nu poți distribui "greutatea" decât în anumite condiții. Pentru jocuri nu ai șanse.

2. PC-ul e decent.

| Eugen80 a răspuns:

Nu cum sa aduni performantele a 2 calculatoare sau a unui calc si al unui laptop.
cateva jocuri iti vor merge pe PC.
Poti pune un SSD si o placa vidoe mai buna si o sa-ti mearga si mai bine PC-ul.
Orice monitor, de recomandat fullHD.