| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

4000 de lei pe un i5 9600k, 1660, sursa 80plus gold de 550w, carcasa aquiris arcturus, hdd 1tb si ssd Kingston de 500gb.

Cum vi se pare oferta? ati da pretul asta pe pcul de mai sus? componentele fiind noi sigilate la asamblare

28 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu neaparat mult dar facut la misto. i5 9600K ACUM? Cind ai Ryzen 5 3600K? Nici nu vreau sa ma gindesc ce SSD pe SATA e bagat in bugetul ala in loc sa bage unul pe PCIe/M.2...

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ssd de 500 de gb e mai ieftin ca unul pe m2 de 240 de gb, si nu cred ca ai ce face cu 240gb. Plus ca pot sa il duc lejer in 5ghz cu un cooler decent. Da nu imi fac reclama, doar informativ sa vad parerea cumparatorilor.

Si cu un ssd de la Kingston poti sa ai viteza de download pe steam pana la 80mps, nu inteleg ce e rau intr-un ssd pe sata 3? poate o fi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ai ce face cu 240, crede-ma. Eu am pus bine-mersi sistemul si majoritatea softurilor esentiale pe un SSD de 120 si mai am si ~35 GB liberi tot timpul pe el, ca nu e sanatos sa il umpli la refuz. Ia mai bine si compara aia ~500 mbps de la un SSD SATA cu peste triplul pe care il primesti de la unul M.2. Legat de catralioanele de GHz pe care visezi tu ca ii vei scoate cu procesorul ala, ar trebui sa ai in vedere si placa de baza. Si nu in ultimul rind... https://www.youtube.com/watch?v=_l0hAmS3yo8 - degeaba il duci la 500 GHz daca nu ai EFICIENTA si RANDAMENT.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai in 5ghz am fps-uri mai multe in cs go, cam pentru asta isi cumpara cineva un pc de gaming in banii astia. Ori sa se joaca cs go, in mare parte, ori alte jocuri, dar in special pentru gaming...nu prea intereseaza pe nimeni ce viteze de citire si scriere are un m2 comparativ cu unul pe sata, important pentru ei e sa mearga bine in jocuri. Eu de exemplu mi-am facut un sisitem cu ssd pe m2 mp510 de la corsair pe care pun windownsul si un ssd de 500gb pe care pun jocurile, dar eu sunt un entuziast, si vreau sa am cele mai performante componente.

Si oricum ar fi nu ai ce sa faci in materie de jocuri doar cu un ssd de 240gb..maxim sa pui pe asta jocul care te joci recent, iar dupa ce il termini sa il stergi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

SSD-ul il folosesti pentru boot si cache, dooh. Cind aud de CS GO ma ia ameteala. CS GO, Selly, trap - cancerul noilor generatii... P.S. Daca tot te dai entuziast pe aici nu ai zis ce placa de baza ai in vedere. Nu prea vad strecurind in aia 4000 RON o placa care sa dea curent stabil pentru 5 GHz pe procesorul ala. P.S. Nici 5 GHz nu te ajuta in mod deosebit. Ryzen-ul sterge pe jos efectiv cu 9600K-ul. https://www.youtube.com/watch?v=hawJtoQKngM

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai pentru asta vrea lumea pcuri, pentru asta le vand, nu? ce cere lumea aia le dam

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Placa de baza: msi z390-a pro, Asus prime p

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Acum ca ne-am lamurit, daca ai dori sa iti cumperi i5 9600k si 1660super, ai da 4000 de lei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Sint fan AMD, insa am Intel si NVIDIA. Ca sa nu ma intelegi gresit. Am trecut de pe AMD pe Intel pentru ca reprezenta oferta cea mai buna pentru banii mei in momentul in care am schimbat platforma (2012). Am avut i3-2120, am luat recent un i5-3570S ca sa nu tb sa schimb placa de baza, pentru ca aparent o sa mai duca macar vreun an aia veche si nu am in plan vreun upgrade urgent. Ca sa raspund pe subiectul tau, daca as avea 4000 pentru upgrade in momentul asta, sub nici o forma nu mi-as mai lua Intel. In unele game de pret e alegerea mai buna, nu zic nu. De i5-9600K nu se poate zice sub nici o forma ca e un procesor slab, insa uita-te si la tehnologie - tendinta in gaming e sa fie suportate din ce in ce mai multe nuclee. Ultimele procesoare AMD permit overclocking absolut criminal. R5 3600X ofera performanta per watt si per unitate monetara superioara. Deci nu, daca as dori sa imi cumpar i5-9600K si 1660 Super as sta si as mai analiza problema ca sa nu imi trag palme dupa aia. Sa nu uitam si ca i5-9600K deja nu mai e ultima generatie, si chiar cand comparam ultimele generatii, AMD are un avantaj clar dpv tehnologic. Here you go, de citit - nu trebuie' sa fii de acord cu mine ca asa zic eu, ca nici eu nu zic ca mi s-a filfiit mie azi ca AMD rulz si Intel sucks - Intel e in urma, atita tot.
1. https://www.tomshardware.com/reviews/best-cpus,3986.html
2. https://www.tomshardware.com/reviews/best-gpus,4380.html
P.S. Cu 1660 Super sunt de acord, nimic rau despre ea. Ca model, m-as arunca la un EVGA totusi - https://www.emag.ro/......DW95H3MBM/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Din fericire se joaca mult mai multe chestii interesante pe planeta asta decat mizeria aia plictisitoare de CS GO.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci înseamnă că având în vedere preturile din magazin, i5 9600k și 1660super sunt ok la 4000 de lei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu, i5-9600K la acelasi pret cu R5 3600X? Tu ai citit linkul 1 pe care l-am dat mai devreme? Crezi ca aia de la Tomshardware sunt idioti? Si oamenii chiar nu sunt cu o tabara sau alta. Acum vreo 6-7 ani, cam tot ce vedeai la recomandari de procesoare era Intel. Acum e un singur Intel, restul sunt toate AMD. R5 3600X efectiv sterge pe jos cu i5-9600K, inclusiv in spanacul ala de CS Go. Ti-am dat link la o comparatie pe YT intre cele doua, fix in CS GO.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai am sa fac și sisteme cu ryzen, dar ma gândesc ca lumea va vrea sa cumpere și sisteme cu i5 9600k, ca vreau sa strâng ceva bani pentru 3 4 sisteme, și sa le vând

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Plus ca eu personal ma joc cs go când și când, dar în special ma joc jocuri cum ar fi metro exodus, assassins creed odyssey, etc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Hă, hă. Unde sa le vinzi? Uita-te si tu la ce preturi are garajul de exemplu la sistemele gata asamblate. Ei oricum cumpara componentele cu discount de volum. Tu daca iei pentru tine ceva, ok, 1-2-3-4-5 sisteme cit vrei, dar deja in momentul in care l-ai luat si l-ai asamblat, valoarea se duce in jos, nu in sus. Daca vrei sa faci o miscare de genul asta mai degraba iei workstation-uri sau desktop-uri mai vechi, le pui placa video, apoi le vinzi. Sau, varianta si mai lejera de bisnita, iei procesoare de pe eBay din Germania si le vinzi pe olx - uita-te la alea sub 5 EUR si vezi cit costa la noi - http://computerstoreberlin.de/ - ca idee, eu pe i5-3570S am dat 42 EUR cu tot cu transport. Vezi cu cit il gasesti la noi...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Superb Metro. Ce atmosfera. cred ca pe primul Metro l-am jucat cand aveam X2 4000+ cu 4 GB de ram si Radeon X1950Pro sau cand abia imi luasem i3-ul si inca mai aveam placa video de dinainte, un HD 4770.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pe olx m-am gândit sa le vând, și tot de pe olx cumpăr piese, de exemplu am văzut un rtx 2060 la 1200 de lei. Acum îți dai seama ca voi cumpără doar piese sigilate, iar dacă ambalajul prezintă lovituri pur și simplu refuz politicos. Iar ideea e sa fac sisteme și sa le vând cu preturi mai mici ca în magazin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Pe olx si okazii ai numai bisnitari sub o forma sau alta. Uita-te la computerstore si vezi daca gasesti componentele de acolo la un pret mai bun la noi - in special la procesoare ma refer, ca harduri/placi de baza cel mai probabil sunt pe la noi mai ieftin.

| Digikey a răspuns:

Am un computer cu i5 hd de 500 din 2011. Si nu a costat nici prea mult, a fost la oferta de Craciun.Cred ca luam 3 buc cu 4000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat RAM? De care RAM?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru anonim_4396):

16gb ram corsair vengeance la 3200mhz

| morfeo a răspuns:

1660 ti sau simplu?

| CataCatalin994 a răspuns:

Evident ca nu as da. Am facut PC cu 1070TI si r5 2600 cu 3300 lei. Numai cei care nu se uita la bani cumpara PC-uri gata asamblate, restul le fac pe piese, e MULT mai rentabil.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru CataCatalin994):

Pai unde mai gasesti 1070ti nou nouta sigilata? si cu r5 2600 nu prea ai cine stie ce fps in cs go, ai mai multe cu i5 9600k

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

De ce iti trebuie GPU noua? iar r5 2600 duce gpu-urile care ruleaza cs-go in 144 hz fara probleme.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru CataCatalin994):

Pentru ca atunci cand iau un 1070 posibil sa fi fost folosita pentru minat, si sa am probleme cu temperaturile, pentru ca ori e dusa pasta, ori sunt duse ventilatoarele, ori ambele

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Stii ca poti face teste sa verifici benchmark-urile si temperaturile placii video, nu? Ventilatoarele la fel se pot verifica, si pasta la fel.