| CuStimaSiRespect a întrebat:

A deținut cineva un telefon pliabil, cum ar fi Samsung Galaxy Fold sau Flip pe o perioadă mai lungă?
Cum se menține ecranul interior, acumulează în timp zgârieturi fine?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu am detinut asa ca nu este concludent ceea ce spun, insa stiu ca aceste "variante" de telefoane nu au recenzii tocmai favorabile, ma refer atat la noi in tara cat si forumuri din strainatate

| NLS a răspuns:

Fold 3 a fost ultimul telefon pliabil ok
Cel actual (4) este destul de problematic si nu foarte rezistent.

https://zonait.ro/......-probleme/

Au explicat intr-un clip mai vechi si motivul.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu am avut personal, dar știu persoane. Ecranul se zgârie în funcție de cât de multă grijă are persoana, chiar și un telefon normal îl poți zgâria sau sparge într-o zi dacă ești neatent.Dar astea sunt și mai sensibile și necesită mai multă atenție, iar mie mi s-a părut deranjantă linia de pe mijloc.Nu mă puteam uita nici la un video pe YouTube, chiar dacă era mișto ecranul dublu, nu suportam dunga.
Dar în rest, telefoane foarte mișto.Eu zic să mergi să le vezi și decizi dacă te avantajează.

| J0B0MAT a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cele mici, flip, clar nu mi se pare că merită tot din cauza acelei dungi care e extrem de deranjată, dar cele duble, fold, au posibilitatea de a le folosi normal, pe lângă ecranul cât o tabletă aproape.

| CuStimaSiRespect explică (pentru J0B0MAT):

Am văzut cum sunt cele expuse în magazine și într-adevăr sunt la un alt nivel ca experiență de utilizare, însă nu prea aș fi dispus să dau atât de mulți bani pe un telefon, mi se pare mai mult o fiță.

| J0B0MAT a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Prețurile sunt mari la toate telefoanele noi performante.Multe nu își justifică prețul față de capacități, dar cele fold dacă ar rezolva problema aia cu linia de pe centru mi se par cele mai mișto dintre toate, e ca și cum ai avea o tabletă și un telefon mereu.Sunt perfecte pentru vizionat filme, jocuri, dar dacă tu ai nevoie doar de un telefon pentru insta, tik tok, wapp, o cameră bunicică, nu ai de ce să dai atâția bani, când îți poți lua unul normal mult mai ieftin. Flipurile sunt pentru cine vrea să nu îi ocupe mult spațiu telefonul, are nevoie să îl ia în buzunare foarte mici și nu îi pasă prea mult de ce se vede pe el.Pe ăstea nu aș da banii niciodată, dar sunt oameni care le preferă din motive de spațiu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu am auzit sau vazut prea multi oameni sa le cumpere. Dar am auzit ca cica s-ar degrada mai rapid ecranul fata de un smartphone traditional.