| elena_6631 a întrebat:

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your comuputer.
if this is the first time you've seen this stop error screen, restart your computer. if this screen appears again, follow thers steps. Check for viruses on you computer. remover any newly installed dard drivers or hars drive controllers. check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated.
Run CHKDSK/F ro check to hard drive corruption, and then restart your computer.
Tehnical information :
*** STOP : 0x0000007B 90xC0000034, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)
Asta imi apare cand instalez windowsu, precizez ca mi-am luat leptopul nou nout, si chiar nu pot sa-mi imaginez ce are. Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Mda. Cod-ul de eroare provine de la MBR. MBR este precum un catalog in care se noteaza unde si cat este notat pe HardDisk. Mai pe scurt, problema apare fie din cauza Hardisk-ului fie a placii de baza mai cu precizie a locatiilor de memorie amplasate pe ea.

Incearca solutiile astea:
- FIXMBR (google search for.)
- pune in BIOS pentru hard disk LBA in loc de auto, si asigura-te ca e pus corect pe Master IDE0 din jumperi.

| boogdan91 a răspuns:

Comonentele hardware nu sunt instalate corect, nu are treaba cu windows-ul. Banuiesc ca ai si garantie, mergi si explica-le problema, cel mai probabil o sa ti-l desfaca.

| RappaDanny a răspuns:

Incearca alta versiune de windows.
Daca ai incercat sa intstalezi windows xp e posibil sa iti trebuiasca sa intalezi si kittu de la xp in bios.
Poate e facut pentru windows 7 si atunci iti va merge. sau vista
sau ma rog; oricum incearca si alta versiune de windows.

| Rockmaiden a răspuns:

Mai intai vezi ca ai un cd mic in cutia de la laptop pe cd ala se gasesc driverele lui si trebuie sa le istalezi din bios. Le instalezi cum instalezi si windowsu sau mai bine citeste manualul