| Rommeo a întrebat:

A-si vrea sa-mi iau acest laptop la pretul de 1000 ron de la cineva (Packard Bell EasyNote TS13HR-142GE) ce zice-ti merita? ...nu sunt pasionat de jocuri, il vreau pentru editare foto-video, web, streaming. A-si vrea ceva pareri daca se poate.

7 răspunsuri:
| DryIce a răspuns:

I5 -2. 8ghz-4threads la 1000lei, place. Si geforce930m merge si pentru unele jocuri mai vechi. E foarte bun la acest pret, normal el ar valora cca 2000 lei in magazin. La 1200lei gasesti i3, i5-urile sunt de la 2000 in sus. E foarte bun pretul. Singura chestie, cat e de vechi? daca are peste 3 ani trebuie schimbata pasta termo. A avut grija de el? nu l-a incalzit vreodata si de asta il da ca se duc componentele? mie dupa 4 ani incepe sa se duca placa video, prima data vad "dispaly driver stoped responding" fara sa fac oc. Am incalzit-o pe la 75 grade si gata moare. Asa poate fi la orice laptop, trebuie testat cu furmark si teste de procesor sa vezi stabilitatea.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Zi-mi niste programe te rog de testare mai in amanunt a placii video si a procesorului.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Si cam ce programe de teste sa folosesc?

| DryIce a răspuns (pentru Rommeo):

Pentru placa video se testeaza stabilitatea in furmark stresstest http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ (aici se vede temperatura la cat urca maxim si stabilitatea daca nu da artefacte sau crashuri). Cpu https://downloadcenter.intel.com/......ostic-Tool

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Pe tine sa nu te intereseze la furmark fps, ci doar temperatura la cat urca ea, daca depaseste 70 grade e problema laptopul. Daca crashuieste (da display driver stoped responding sau da singur restart sau vezi artefacte) e dusa placa video. Sincer testul de procesor nu am facut niciodata dar ar trebui sa fie usor de facut, vezi pe net cum se face, cauti modelu ce ai tu si faci testul. La fel si aici te uiti sa nu treaca temperatura de 75 grade, avand in considerare ca cpu asta i5 merge pe overclock. Gpu-max 70; Cpu-max 75. Bafta.

| Rommeo explică (pentru DryIce):

Multumesc mult.