| christian90 a întrebat:

Acer aspire one d270 26dkk.
Acest laptop nu porneste deloc, pare ca nu se mai alimentează. A stat nefolosit putin peste o lună, încărcat, pastrat intr-o geanta. Care sa fie problema si la ce sa ma astept daca il desfac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa-l desfaci, doar il vei strica (si mai rau).
Baga-l la reincarcat (trebuie sa se aprinda Led-ul care indica incarcarea! ) si lasa-l la incarcat NEPORNIT pana ce se stinge Led-ul de incarcare (poate sa dureze chiar 1-2 zile).
Cand Led-ul indica incarcarea completa, atunci incerci sa-l pornesti din nou, conectat in continuare la incarcare.

| christian90 explică (pentru Bula):

Nu dă semnale deloc, stiu de led dar nici acesta nu mai vrea sa isi arate culoarea.Latopul doar a stat nepornit, si nu era păstrat intr-un garaj sau mai stiu eu unde.

Bula
| Bula a răspuns (pentru christian90):

Daca Led-ul de incarcare /alimentare nu se aprinde, atunci inseamna ca nu primeste curent de la incarcator.
Verifica conexiunile:
- la priza de 220V
- conexiunea cordonului de 220V la alimentator
- la mufa de alimentare a laptop-ului
Scoate fiecare conexiune si bag-o din nou inapoi, ferm. Intre timp, urmareste deca nu clipeste sau chiar se aprinde Led-ul de alimentare din laptop.
Daca ai un aparat de masura (voltmetru) si stii sa-l folosesti, atunci masoara tensiunea de pe mufa de alimentare care se baga in laptop (trebuie sa fie in jur de 18V, deci masurarea o faci pe scala de 100V cc.).

| christian90 explică (pentru Bula):

Problema a clar la laptop.Ma gândesc ca ar fi niste condensatori(mai gaseam umflați pe placile de baza de pc), insa la laptopuri nu am umblat ca sa cunosc, sau poate a cedat mufa de alimentare a laptopului.Cum mai pot verifica daca intra tensiune in laptop?

Bula
| Bula a răspuns (pentru christian90):

Ti-am scris: masori tensiunea pe mufa, cu un Voltmetru.