| alex040599 a întrebat:

Acestea sunt specifiatiile calculatorului meu:
AMD Phenom 2 9650 quad core 2.3 Ghz
Nvidia Geforce 9600 1 Gb
6 Gb RAM
640 Gb HDD
Am nitele probleme cand joc Battlefield 3 single player(chair daca am citit ca singe-ul streseaza mai mult procesorul) si as dori sa schimb ceva...Acum nu prea stiu ce.Ma gandeam la acel procesor AMD cu 8 nuclee(aprox 900 lei) si o placa de baza noua sau placa video Nvidia Geforce GTX 760(aprox 1170 lei). Cred ca o sa cumpar si inca o placuta de memorie.Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Dupa cum ai vazut in acel link cu testele placa scoate vreo 42-43fps pe sistemul lor cu i7@3.3ghz si 8gbRAM si totul pe ULTRA inclusiv 4xMSAA. PE tine procesorul s-ar putea sa te traga putin in jos dar pe de alta parte faptul ca nu maximizezi toate detaliile si faptul ca iti cumperi placa cu overclock va compensa si d-asta zic eu ca ai putea sa ajungi la un average de 45-50fps pe high nu ultra. Parerea mea.

20 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei o configuratie anume, lasa suma sau uita-te aici:
http://intimp.ro/forum/viewforum.php?f=10
Spune ce vrei sa schimbi. In general, pentru rulare joc, procesor, placa video (rami vad ca ai)

| alex040599 explică (pentru CM7YRE):

La jocuri este problema..atat...Prima oara ma gandeam la viteza procesorului, dar multa lume mi-a zis ca o mai duce un an sau doi.Acum vreau GTX 670

| alex040599 explică (pentru CM7YRE):

La jocuri este problema..atat...Prima oara ma gandeam la viteza procesorului, dar multa lume mi-a zis ca o mai duce un an sau doi.Acum vreau GTX 670 si o sursa noua.Cam atat. 1400 de lei aproximativ. Poate trebuie si o carcasa noua deoarece a mea e cam mititica si ieftina si inca vreo doua ventulatoare

| Nickname1890 a răspuns (pentru alex040599):

Ohoo pentru rezolutia 1280x1024(care este foarte mica) un gtx 670 este cam overkill. Adica mult prea puternica pentru rezolutia la care te joci. Dai o gramada de bani aiurea, parerea mrea.

| alex040599 explică (pentru Nickname1890):

I-am raspuns si lui Gabi05.O sa imi cumpar si un monitor cu rezolutia de 1920 x 1080 in viitor.Ar fi de ajuns un GTX 660.Pretul este cam cu 100 de lei mai mic fata de 760

| Nickname1890 a răspuns (pentru alex040599):

Pentru 1920x1080 depinde foarte mult de pretentiile tale in materie de detalii si FPS si mai ales de buget. Un gtx 760 se descurca binisor, poti vedea aici http://www.geforce.com/whats-new/articles/introducing-the-geforce-gtx-760 cam cum se descurca in fiecare joc.

760 este peste 660 ca performante, dar orienteaza-te spre un 760 cu overclock din fabrica ca asta spre exemplu http://www.hardocp.com/......rd_review/ performantele sunt peste un 760 standard. Alta solutie dar este ceva mai costisitoare ar fi cu doua 660 in SLI.

| alex040599 explică (pentru Nickname1890):

Nu...Cu 2 660 nu prea pot.Acum vreau si eu sa joc Crysis 3 sau Battlefield 3 pe un high, nu vreau ultra.Asta e placa pe care o vreau:
http://www.pcgarage.ro/......56-bit-v2/

Acum ar mai fi o intrebare legata de procesor, care poate sa mai astepte nitel...AMD sau Intel.Am inteles ca AMD-urile consuma mai mult, dar sunt mai ieftine.Tu ce crezi?

| Nickname1890 a răspuns (pentru alex040599):

Da ok placa aia s-ar putea sa iti duca Crysis3 pe high la 1920x1080 undeva pe la vreo 45-50fps dar fara MSAA.

Cat despre procesor "i"-urile de la Intel sunt momentan cele mai puternice cand vine vorba de jocuri.

| alex040599 explică (pentru Nickname1890):

Crysis 3 cu placa asta si cu Amd-ul meu, nu?

| Nickname1890 a răspuns (pentru alex040599):

Dupa cum ai vazut in acel link cu testele placa scoate vreo 42-43fps pe sistemul lor cu i7@3.3ghz si 8gbRAM si totul pe ULTRA inclusiv 4xMSAA. PE tine procesorul s-ar putea sa te traga putin in jos dar pe de alta parte faptul ca nu maximizezi toate detaliile si faptul ca iti cumperi placa cu overclock va compensa si d-asta zic eu ca ai putea sa ajungi la un average de 45-50fps pe high nu ultra. Parerea mea.

| Nickname1890 a răspuns:

NU merita sa iti iei acel procesor cu 8 nuclee. Mai bine iti iei un i5 sau mai pui 2-3 milioane si iti iei un i7. Dar Mai mult ca sigur problema in battlefield 3 nu este de la procesor ci de la placa video. Ca orice joc in ziua de azi el se bazeaza mai mult pe placa video decat pe procesor. Deci schimba placa video. GTX 760 e o placa ok.

| Gabi05 a răspuns (pentru Nickname1890):

Se vede ca ai trecut pe langa it, Amd fx8320 bate i5 4430 in multitasking, dar in gaming e mai slab cu 2-3 fps, 5-8fps.
Daca nu stiai placa video conteaza pe full hd, iar procesorul conteaza pe hd.

Iar I7 e egal cu I5 in gaming, nu mai recomand tampenii daca nu sti ce vorbesti

| Nickname1890 a răspuns (pentru Gabi05):

I5/i7 sunt peste fx8320 asta am spus si eu. Poate intr-adevar nu cu mult, dar aia 8fps intr-un joc pot sa faca o diferenta importanta.

Iar chestia cu placa video, placa video conteaza indiferent de rezolutia la care joci, fie ca joci la 1280x1024p fie ca joci la 2560x1600 placa video este cea care trage in majoritatea jocurilor. Depinde si de felul in care este conceput jocul dar in general in ziua de azi in majoritatea procesorul nu mai are un rol atat de important, insa trebuie sa fie suficient de puternic ca sa sustina placa video sa functioneze la intreaga ei capacitate.

Iar legat de faptul ca i7 este egal cu i5 in gaming s-ar putea sa ai dreptate dar in benchmarkuri i7 iese superior si diferenta de pret este atat de mica incat nu prea se justifica achizitionarea unui i5.

| Gabi05 a răspuns (pentru Nickname1890):

Voi raspunde la a treia afirmatie a ta.

De fapt se justifica achizitionarea unui i5, pentru ca i7 are inglobate in el tehnologi inutile in gaming, dar care ii maresc pretul.
I7 e dedicat mai mult multitasking-ului, de asta zic ca i7 nu e mai bun ca un i5 in gaming.
Iar i7 iese superior in bench, pentru ca are acele tehnologi

Intel core I7 4770k-deblocat=1489lei
Intel core I5 4670k-deblocat=1014lei

Intel core I7 4770-blocat=1329lei
Intel core I5 4430-blocat=799lei

Intel core I7 4470S-fara integrata=1360lei
Intel core I5 4570S-fara integrata=876lei

Intrebarea este
Merita sa dau bani in plus daca nu ma ajuta in gaming?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Gabi05):

Si eu trebuie sa fac update la pc m-am gandit mult la problema asta si am ales ca atunci cand voi face updateul sa merg totusi pe i7, pentru ca mi se pare mai cum zice englezu "future proof". Acum cum spuneai si tu diferentele sunt mici dar in viitor nu se stie ce se intampla si ce jocuri apar de aceea prefer sa am ultima tehnologie in calculator, pentru ca sa stiu sigur ca vreo 4 ani nu trebuie sa mai schimb procesorul mai ales daca ii mai fac si un OC la vreo +4ghz. Asta e parerea mea.

Legat de intrebarea lui cred ca suntem amandoi de acord ca el trebuie sa isi schimbe placa video in momentul asta si nu procesorul, iar daca vrea sa schimbe procesorul sa nu uite faptul ca odata cu acela trebuie sa schimbe si placa de baza si poate chiar si memoria RAM avand in vedere unele probleme de compatibilitate intre diverse marci de memorie si dverse placi de baza.

Iar la GTX 760 ai grija inainte sa o cumperi sa te asiguri ca sursa ta are cablu de alimentare pentru PCI-E pentru ca Gf9600 a ta nu cred ca are nevoie de asa ceva. Si sa te asiguri ca incape in carcasa mai ales daca nu ai o carcasa foarte mare happy

| alex040599 explică (pentru Nickname1890):

Mersi pentru raspunsuri.M-am gandit si eu la Intel la un moment dat, iar cu placa de baza stiu care este problema...este un model vechi

| Gabi05 a răspuns:

Ce rezolutie are monitorul tau?
-Pe rezolutie mica conteaza procesorul
-Pe rezolutie mare conteaza placa video

Sa nu cumperi amd fx8150 sau 8120 ca sunt praff, mai bine cumperi fx8320 care e de fapt un fx8350 overclock-at

6Gb ram sunt arhisuficienti pentru inca 3 ani de acum inainte.
Spune bugetul care il ai pentru upgrade
Sau daca vinzi procesorul, placa video mai scoti cam 500lei+bani gtx770+proc=poti face un pc mai bun

| alex040599 explică (pentru Gabi05):

Rezolutia este mare:1280x1024
O sa tin cont de ce ai zis despre Amd.Cred ca o sa trec si eu pe Intel, dar dupa ce schimb placa video.Ce crezi de GTX 760?

| Gabi05 a răspuns:

Pe rezolutia monitorului tau iti ajunge si un hd7790 sau maxim gtx650ti boost.

As recomanda fx6300+hd7770.
fx6300 se situeaza intre i3 si i5.
Uite un wishlist
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/703126/

NickName1890 daca vrei poti sa iti iei i7, dar eu am subliniat ca i5=i7 in gaming, daca tu vrei sa iti cumperi, eu nu te opresc, totusi daca ai banii poti sa-l iei

| alex040599 explică (pentru Gabi05):

Bine acum...scuze ca sunt cam stresant, dar ma tot gandesc si la un monitor pentru viitor.Rezolutia este de 1920 x 1080

| Gabi05 a răspuns (pentru alex040599):

Daca vrei pe viitor sa iti iei un full hd
Atunci recomand
http://www.mediadot.ro/wishlist/32091/
Pe full hd se descurca binisor