| NuAmGasitUnNume a întrebat:

Acum 5 zile mi-am reinstlat windows-ul de data asta mi-am facut sp2.

-de ce imi merge iar sacadat?
-de ce?
-de ce eu?
-am un pc bun dar de ce?

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

No offense. ti'ai instalat driverele generice pentru placa video?

| NuAmGasitUnNume explică (pentru Andrei7520152):

Frate "windows-ul" mi la instalat un coleg nu am fost atent ce a facut dar o sa-l intreb maine daca la instalat. in caz nu la instalat pot sa-l instalez acum si sa se rezolve problema?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru NuAmGasitUnNume):

Se pot gasi drivere generice pe net. De obicei le rezolva windows-ul daca sunt placi video onboard. in caz contrar trebuie sa le instalezi manual, adica le cauti pe net si le downloadezi. Doar ca e mai greu daca nu sti nici macar aprox ce model de placa ai (nVIDIA sau ati, modelul si anul, etc). vorbesti cu prietenul tau. fara driverele video nu vei putea rula jocuri, nu poti sa te uiti la filme si iti sacadeaza oribil. sau poti sa cauti un program numit Unknown Device Identifier. e gratis, pe net. O iei, o instalezi si cauti ce scrie la Display Adapter sau ceva asemanator. Copiezi esentialul de acolo (modelul placii) si cauti pe google. poti sa incerci sa downloadezi si ultimele drivere generice pentru nVIDIA/ati dar depinde foarte mult ce fel de placa ai.