| madutz90 a întrebat:

Acum o luna mi-am cumparat un laptop. Dupa ce mi-am instalat windows-ul am vrut sa-mi scot cate ceva de pe net.Am bagat mufa de la net(eu am net prin cablu), am pus id-urile dar imi spune ca nu sunt conectata la cablul de net.Am bagat din nou mufa la pc si merge netul straight face Ma poate ajuta cineva?

Stiu ca atunci cand mi-am schimbat placa de retea la pc au venit astia de la net si au scris ceva la Run (din bara de meniu:start-Run)... Din pacate nu am fost atenta... Imi puteti spune ce sa fac?

9 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Trebuie sa instalezi driverii pentru placa de retea si daca are si wlan si driverii pentru wlan trebuiesc musai instalati. Daca instalezi win7 ai mari sanse sa functioneze si fara instalarea lor. O zi buna!

kratos
| kratos a răspuns:

Atunci cred ca reteaua este dependenta de mac si va trebui sa-i suni p baietii d la net si sa le dai macul! start run cmd getmac

| xibalba a răspuns:

Ai creat o conexiune de net pe laptop? Daca nu : start - control panel - network and internet connections - network connections apoi din stanga alegi creat a new connection. Si creezi conexiunea prin cablu dupa datele furnizate de ei (user, password). Sa iti spun ce am facut eu ca sa nu mai stau sa mut cablu din pc in laptop... mi-am cumparat un router wireless. Chemi pe cineva care se pricepe sa ti`l instaleze si o sa ai net pe laptop fara fir (asta bineinteles daca laptopul are wireless)si net pe pc cu cablu, dar inainte de asta trebuie sa descarci de pe net driverele laptopului pentru wireless. Daca totusi nu iti permiti momentan un router, incearca sa creezi o noua conexiune cum ti-am zis si poate merge asa. Daca ai creata deja o conexiune si totusi nu merge, cheama pe cineva care se pricepe. Bafta!

auran
| auran a răspuns:

Suna-i si roaga-i sa te ajute...este mai sigur asa...

| DeeaPustoaica a răspuns:

Am avut si eu o astfel de problema. Mie mi s-a stricat pc-ul si mi-am luat altul nou. OK a fost o problema de la conexiune dar uita-te pe contractul de la net ca ai codurile alea. Trebuie sa ai si de rezerva daca schimbi compu. In mod general ar trebui sa mearga dar nu stiu alta explicatie sa iti dau. Spun ca ar putea merge deoarece am fost in vacanta la un hotel misto si am intrebat daca au net. Au zis ca au dar ca imi trebuie laptop...hmmm nu am laptop si nu am avut acolo nici net. Deci cred ca e ceva ori cu conexiunea ori nu ai scris id-urile si toate alea. Mai verifica si apeleaza la cineva care te poate ajuta in privinta asta. Sper ca macar am fost putin de ajutor. Ceao si SUCCES!

| madutz90 explică:

Nu am win7 dar mi-am instalat driverele. Ca doar de asta imi recunoaste placa de retea si pot sa pun id-urile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pune macu de pe PC la laptop eu asa am facut cand am avut de amandoua
file:///C:/Documents%20and%20Settings/TRAIAN/Desktop/untitled.JPG - sper sa se vada poza:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 3 laptop-uri în familie. Toate 3 conectate la internet fără fir (wireless) prin intermediul unui router wireless.
Poți alege varianta aceasta și să conectezi desktop-ul prin fir, iar laptop-ul prin wireless. Partea proastă este că-i greu de configurat.
Dacă internetul tău are plug-and-play (doar bagi cablul de net în calculator și ai net, fără să bagi conturi, fără IP-uri, ș. a.), atunci metoda de mai jos ar trebui să meargă.

Cel mai probabil providerul tău a pus filtru pe MAC. Poți clona MAC-ul de pe desktop pe laptop. Faci așa:
Pe desktop apeși pe Run și scrii CMD. Dai Enter, ar trebui să-ți apară o fereastră neagră. Acolo scrii "ipconfig /all" (fără ghilimele!) și apeși enter. Acum cauți placa de rețea după nume și te uiți după adresa psihică, exact ca în poza de mai jos:
http://img12.imageshack.us/img12/7517/macconfig.jpg
Pe tine te interesează datele din dreptul săgeții (sunt 12 litere și cifre). -am șters din imagine datele confidențiale, ce nu te interesează-
Acum, pe laptop, va trebui să pui această adresă.
Faci așa: Bagi cablul de internet în el și urmezi comenzile de mai jos:
Start > Control Panel > Hardware and Sound > Device Manager. Aici la categoria "Network adapters" cauți placa de rețea (după nume) și dai dublu clic pe ea. O să-ți apară o nouă fereastră unde alegi tab-ul "Advanced". Aici cauți "Locally Administred MAC Address" (mare grijă, deoarece poate să fie notată și altfel!). Dai clic pe bulina din dreptul căsuței și scrii adresa MAC, din 12 litere, de pe desktop, când o scrii, o scrii FĂRĂ CRATIME!
Dacă te pierzi pe undeva, uită-te în poza de mai jos:
http://img32.imageshack.us/img32/455/macconfig2.jpg
Noroc.

| k1nwow a răspuns:

Se pare ca ai bifat in acel calculator de unde conectezi netul ca acel nume si parola sa fie valabil doar la acel calculator (incearca sa intri si sa vezi daca ii bifat, daca ii bifat dezbifeazal si conecteazal din nou. Dupa aceea scoti cablu si il pui in laptop happy! Bafta