| keepa a întrebat:

Ajutati-ma pls! nu imi mai functioneaza routerul, brusc.deci am intrat joi si vineri nu a mai mers si nu stiu c aresadam mai avut probleme, dar nu de genul acesta, adica doar nu aveam acces la internet, dar imi recunostea routeru(adica routeru functiona), acum insa il introduc in priza, ii introduc si firu de la net si nu stiu trebuia sa se aprinda niste beculete cum ca are semnal de internet, dar nu se mai aprind(se aprinde doar cel de la pornit/oprit) si nu e de la fir deoarece daca il conectez direct la laptop imi merge netucryingce pot sa fac? fundita

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Ca si posibilitati ale defectului sunt multe:
1: s-a ars beculetul de la WAN si anumite setari nu merg
2 nu isi ia ip deoarece mac-ul de la router a fost blocat din server (se intampla cand scoti cablu de internet si il bagi in calc si invers de multe ori ex cable link de la RDS)
3: mufa de la cablul de internet nu face bine contact in portul WAN - pentru asta testeaza cu un cablu direct WAN-calculator -- se aprinde beculetul?
4: e posibil ca in router sa fie oprit serviciul de dhcp

Vezi ca in spate are o gaurice, daca bagi un ac agrafa acolo si o ti timp de 10 secunde se reseteaza routerul dupa care daca ai PPPoE va trebui sa refaci setarile. Incearca asa prima data si vezi daca iti merge.
Daca nu merge nici asa atunci e posbil sa se fi ars portul WAN deci va trebui sa iti iei alt router, dar prima data incearca cu alt cablu de internet intre (priza, modem sau cutia aia alba daca ai asa ceva) si router, de asemenea poti sa inversezi capetele la cablu.
Daca te intereseaza si alte Tutoriale PC, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro