| Anna_5372 a întrebat:

Ajutor! Am un card de memorie microSD pe care il folosesc la camera foto (Fujifilm s4000). Am formatat cardul si dupa aceea camera nu il mai citea. Ce as putea face intrucat camera sa poata citi cardul din nou? Cel mai util raspuns - fundita.

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Salut, din ce relatezi trag concluzia ca l-ai formatat pe calculator (din cauza simptomei) si recomandat ar fi sa il formatezi cu ajutorul aparatului foto din meniul lui. Cardul ar trebui sa fie FAT sau FAT32 iar daca i-ai dat format pe win 7 sunt sanse sa il fi facut NTFS. Bafta!

| Anna_5372 explică (pentru WPP):

Da, l-am formatat pe calculator, dar a ramas FAT32. Am incercat sa-l formatez si in cadrul meniului aparatului, dar tot nimic. Apoi l-am mai formatat o data pe calculator, de data asta fiind foarte atenta la setarile de formatare, si am rausit sa-l fac sa fie citi de aparat. Nu stiu exact care a fost cauza erorii, dar iti multumesc! Fara ajutorul tau nu m-as fi gandit sa-l mai formatez inca o data!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum l-ai formatat? FAT sau NTFS?

| Anna_5372 explică (pentru K0sti):

L-am formatat FAT32. Am reusit pana la urma sa il fac functional. Multumesc pentru raspuns!

| K0sti a răspuns (pentru Anna_5372):

Cu multa placere. Bine ca merge.