| chrissi a întrebat:

Ajutor! Am un hard-disk extern (Adata e firma producatoare) care tocmai mi-a facut o schema urata. In primul rand, cand il conectez la laptop imi spune ca trebuie reparat si imi ofera 2 optiuni, respectiv: 1. scanare si reparate disc sau 2. continuare fara scanare. Am incercat sa dau scanare si reparare, dar niciodata nu duce scanarea pana la capat, fiindca imi blocheaza si laptopul. Asa ca am inceput sa aleg mereu optiunea continuare fara scanare, iar el s-a comportat in general ca inainte, in afara de faptul ca mai provoaca uneori blocarea calculatorului, din senin. E ciudat....In plus, rogramele de defragmentare nu-l recunsc.
Acum o saptamana, a venit cineva si mi-a lasat niste filme, pe care le-am salvat pe hard-ul in cauza. Azi tocmai ce am intrat din nou pe el, si surpriza! folder-ul cu filme nu se vede nicaieri, la fel si alte 3 foldere pe care le aveam mai demult si in care tineam chestii importante. Daca e sa ma uit la memoria ocupata, e aceeasi: nu e ca si cand le-ar fi sters, pentru ca in acest caz, ar fi trebuit sa-mi elibereze cam jumate din capacitatea hard-ului. Asadar, ce pot face? Vreau sa recuperez neaparat acele foldere! Help!

2 răspunsuri:
| Meganos a răspuns:

Formateaza-l cu setarile implicite.

| userme a răspuns:

Daca nu te deranjeaza sa pierzi ce ai pe el formateazal pentru a nu avea probleme de acum incolo.