| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Ajutor! Am un Laptop Asus A6000 ( cam vechiut dar nu conteaza) problema este ca nu reusesc sa-i instalez windows-ul automat dupa ce a inceput sa booteze apare o eroare ( blue screen) si se inchide singur... Am verificat rami sunt ok ( memoria ram este de 1, 5gb) sa fie hdd defect? Este de 80gb pe ide ( asa e laptopul mai vechi ) Am facut un test la memoria ram si e ok nici o eroare. Cum am zis problema persista in felul ca nici nu apuc sa bootez ca deja imi da,, blue scree,, si se inchide singur. De blocat nu se blocheaza placa de baza. Voi ce ziceti? Care ar fi problema? E oare HDD-ul defect? Funa si Vot raspunsului corect happy

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Imi pare rau ca l-ai pierdut, dar ma si bucur ca ai avut cu ce sa-l inlocuiesti. Sa-l folosesti mult si bine, dar sa tii cont si de faptul ca trebuie intretinut periodic, ca sa aiba viata lunga. happy

9 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Daca poti sa intalezi acelasi windows pe alt pc atunci ai ceva la pc, scrie pe google ce cod de eroare da si vezi de la ce e...

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru KillaNoFilla):

Man fara suparare dar nu te prea pricepi... eu am nevoie de raspunsul unui cunoscator... am cautat si asa si nu am gasit.dar mersi ori cum de raspuns

| dannyel86 a răspuns:

Acel Blue Screen genereaza un cod de eroare, pe care ar trebui sa-l notezi si sa gasesti pe internet explicatia lui. Ai incercat cu mai multe sisteme de operare sau macar cu discuri diferite? Daca problema persista, poate fi o problema hardware. Cand procesorul se supraincalzeste, dispozitivul se inchide automat. Incearca sa pornesti sistemul fara a avea un disc sau un stick bootabil conectat. Daca pe ecran apar alte erori, e bine sa tii cont si de ele.
La fel ca si tine, la instalarea unui sistem de operare am primit Blue Screen pe laptop. Nu era o problema hardware, ci doar trebuia sa fac modificari in Bios pentru a-mi accepta sistemul de operare. De aceea spuneam ca e foarte important codul de eroare din BSOD. Poate e o simpla setare din Bios, si nu o problema de componente la care te gandesti tu (hard, ram, etc). Despre ce Windows vorbim? happy

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Multumesc frumos de raspuns in sfarsit un raspuns super okwinking Problema este ca acel,, blue scree,, este preea rapid si nu apuc sa citesc absolut nimic. Am observat ceva tare ciudat coolerul staa turat la maxim dc oare? L-am curatat de praf. Am schimbat pasta termoconductoare. Posibil de asta? Ori cum am sa-l duc la un service autorizat si o sa suport cheltuielile. P.S. am incercat toate metodele de instalare Windows, Linux... SI tot la fel

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru AdrianBoss17WOLF):

Saptamana asta il duc la service si revin cu un raspuns happy

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Daca suspectezi o activitate neconforma a procesorului, e clar ca trebuie verificat in service. E de ajuns sa nu faca un contact, sa fie un scurt, pentru ca dispozitivul sa nu mai raspunda la comenzi. Sfat pe viitor: cand BSOD dispare repede (se intampla la toti), inregistrezi ecranul laptopului fie cu un aparat foto, fie cu un telefon cu camera video. Rulezi, pui stop unde trebuie si citesti codul de eroare. Chiar te rog sa revii cu un raspuns, ca sa ne lamurim si noi unde a fost problema. Un lucru simplu iti pot ura: sa fie ceva minor si sa te coste putin! Bafta! happy

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Va multumesc Frumos... Am sa revin... O seara [lacutawinking

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Salut...Intr-un final am renuntat la el s-a dovedit a fii o problema cu placa de baza (un scurt pe undeva pe placa ) mergea un anumit timp pana ceda. I l-an dat tipului de la service si mi-a facut o reducere de 40% la achizitionarea altuia din nagazinul lor plus ca am si-o garantie e 6 luni

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

DAP....Asta e s-a dus, s-a dus. Multumesc frumos de sfaturi, o sa am grije de el...